Zygmunt Miłoszewski laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru

Anna Fluder, BT, PAP | Utworzono: 02.11.2020, 12:31 | Zmodyfikowano: 02.11.2020, 12:41
A|A|A

fot. Zygmunt Miłoszewski Facebook

Tegoroczny laureat Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru Zygmunt Miłoszewski był gościem programu Półka z Książkami w Radiu RAM. Niestety czas pandemii ograniczył rozmowę do połączenia online, ale dzieki temu autor m.in. "Uwikłania", "Kwestii ceny" i "Jak zawsze" zaprosił słuchaczy na spacer, bo jak przyznał, że zamknięcie w czterech ścianach doskwiera także ludziom blisko związanym z klawiaturą:

Zygmunt Miłoszewski jest laureatem wielu nagród literackich; jego powieści przetłumaczona na kilkanaście języków. Międzynarodową sławę przyniosła mu trylogia kryminalna o prokuratorze Teodorze Szackim.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału odbędzie się w tym roku w dniach 4-8 listopada we Wrocławiu. Niemal wszystkie wydarzenia festiwalowe odbędą się online. Tegoroczna edycja miała tradycyjnie odbyć się w maju, ale z powodu epidemii został przeniesiona na listopad.

W ramach festiwalu zaplanowano spotkania m.in. z Katarzyną Bondą, Mariuszem Czubajem, Zygmuntem Miłoszewskim oraz Wojciechem Chmielarzem, Jakubem Ćwiekiem i Anną Kańtoch.

Odbędą się także dyskusje – między innymi o kryminale na ekranie, a także wykłady, z których będzie można dowiedzieć się, jak zostać pisarzem i „planować jak zawodowiec”. W programie znalazły się też kryminalne warsztaty literackie.

Każdego dnia festiwalu o godz. 20 w Muzeum Teatru będzie można zobaczyć spektakl „Śledztwo”, będący koprodukcją Wrocławskiego Teatru Współczesnego oraz Teatru Ad Spectatores. Scenariusz spektaklu jest adaptacją jednej z dwóch kryminalnych powieści w dorobku Stanisława Lema.

W trakcie festiwalu zostanie również przyznana Nagroda Wielkiego Kalibru. Otrzyma ją autor najlepszej powieści kryminalnej lub sensacyjnej, wydanej w roku poprzedzającym przyznanie wyróżnienia. Do tegorocznego finału nominowano siedem książek: „Toksyczni” Tomasza Duszyńskiego, „Raj” Marty Guzowskiej, „Paradoks kłamcy” Michała Kuzborskiego, „Wada” Roberta Małeckiego, „Roztopy” Jędrzeja Pasierskiego, „Ukryta sieć 2. Kimkolwiek jesteś” Jakuba Szamałka oraz „Warszawianka” Idy Żmiejewskiej.

Podobnie jak w poprzednich latach, zwycięzca otrzyma statuetkę oraz nagrodę w wysokości 25 tys. zł, ufundowaną przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

To może Cię zainteresować