Diana Krall "This Dream Of You" [PŁYTA TYGODNIA]

Radio RAM na podst. materiałów wydawcy | Utworzono: 26.10.2020, 13:03 | Zmodyfikowano: 26.10.2020, 13:03
A|A|A

Album "This Dream Of You", wyprodukowany przez Dianę Krall w maju tego roku, został zmiksowany przez Ala Schmitta, który ściśle współpracował z artystką nad tym, aby osiągnąć intymność przekazu i maksymalnie uwypuklić barwę jej głosu. Nagrania pochodzą z sesji z lat 2016-2017, przy których Krall pracowała ze swoim przyjacielem i wieloletnim partnerem artystycznym, Tommym LiPumą. Producent zmarł w 2017 roku w wieku 80 lat.
Krall występuje na płycie w kwartecie złożonym ze stale współpracujących z nią muzyków: Johnem Claytonem, Jeffem Hamiltonem oraz Anthonym Wilsonem, w utworach „Almost Like Being In Love” i „That’s All”, jak również w trio z Christianem McBride’em i Russellem Malone, z którymi wykonuje „Autumn in New York” i „There’s No You”.
Na płycie nie brakuje duetów, w tym we wspaniałym, nagranym za pierwszym podejściem przez Krall i basistę Johna Claytona „I Wished On The Moon”, oraz w dwóch kolejnych – „More Than You Know” i „Don’t Smoke In Bed” – z akompaniamentem pianisty Alana Broadbenta, który opracował również orkiestrację instrumentów smyczkowych do „But Beautiful”, a także aranżację smyczkową do „Autumn In New York”.
Ostatnia sesja nagraniowa do tego albumu miała miejsce w Capitol Studios z udziałem zespołu w składzie: gitarzysta Marc Ribot, skrzypek Stuart Duncan, kontrabasista Tony Garnier i perkusista Karriem Riggins. Wspólnie wykonali „Just You, Just Me”, „How Deep Is The Ocean” Irvinga Berlina oraz piosenkę Boba Dylana, „This Dream Of You”, w której na akordeonie gra Randall Krall.
"This Dream Of You" jest muzyką na te czasy, a zarazem nagraniem ponadczasowym, przywodzącym na myśl film, którym możesz się z kimś podzielić, bo wiesz, że zostanie z nim do końca. Jak mówi Diana: „Jeśli "But Beautiful" jest tu uwerturą, to "Singing In The Rain" tytułem zamykającym”.

Diana Krall jest jedyną wokalistką z gatunku muzyki jazzowej, której dziewięć płyt zadebiutowało na szczycie listy Billboard Jazz Albums. Jej nagrania zdobyły dotychczas pięć nagród Grammy®, dziesięć nagród Juno®, a także otrzymały dziewięć złotych, trzy platynowe i siedem multiplatynowych płyt.
Krall dorastała w mieście Nanaimo w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Jej dziadek był górnikiem i wraz z jej babcią pracował w późniejszych latach w małej restauracji. Jej matka uczyła bibliotekarstwa i muzyki, a ojciec był dyplomowanym księgowym, który zebrał kolekcję 78 płyt szelakowych i również grał na fortepianie. Jej wujek, Randall Krall, także jest muzykiem. Diana była wychowywana w miłości i szacunku dla muzyki i sztuki. Dorastała słuchając muzyki z 78 nagrań z kolekcji ojca. Skomponowany przez Louisa Armstronga „West End Blues” był utworem, którego słuchała w kółko. Bardzo wcześnie nauczyła się samodzielnie odtwarzać płyty na gramofonie na korbę i dzięki temu odkryła muzykę wielu artystów. Pierwszą pracą Diany było granie na fortepianie w lokalnym barze w jej rodzinnym mieście, gdy miała 15 lat. Uczyła się od wielu wspaniałych muzyków, którzy służyli jej swoim bogatym doświadczeniem i życzliwością. Wielu z artystów, od których miała okazję się uczyć i z nimi grać, było twórcami tej formy sztuki, której Diana jest wierna w swojej twórczości.


Diana pracuje jako pianistka, która zarazem śpiewa, koncertując na całym świecie. Artystka ma szczęśliwą rodzinę, którą tworzy z kochającym mężem i dwójką cudownych dzieci. Mieszkają w Nowym Jorku oraz w Vancouver w Kanadzie.

Artystka kilkukrotnie koncertowała we Wrocławiu.

Diana Krall wydała swój nowy album pt. "This Dream Of You" 25 września nakładem Verve Records. Założona w 1956 roku przez impresario Normana Granza, Verve Records na przestrzeni lat stała się kolebką wielu najbardziej pionierskich zjawisk w historii muzyki jazzowej, bluesowej i popowej, w tym twórczości: Elli Fitzgerald, Billie Holiday, Niny Simone, The Velvet Underground, Franka Zappy, Dizzy’ego Gillespiego, Siostry Rosetty Tharpe, Oscara Petersona, Sary Vaughan i wielu innych. Dziś wytwórnia kultywuje tę bogatą spuściznę z takimi artystami, jak: Jon Batiste; Diana Krall; Harry Connick, Jr.; Bettye LaVette oraz Joey Alexander.

REKLAMA

To może Cię zainteresować