Festiwal pod znakiem afrobeatu we Wrocławiu już w ten weekend

Łukasz Lorenc | Utworzono: 13.10.2020, 21:55 | Zmodyfikowano: 13.10.2020, 21:55
A|A|A

Dele Sosimi, fot. Bart Van der Moeren

Eklektik Session od kilkunastu lat wnosi wyjątkowe emocje–audiowizualne do wrocławskiego życia kulturalnego. Mimo, iż od początku szczególnie ważna dla projektu jest jego warstwa dźwiękowa, to wykracza daleko poza muzykę, prezentując sztukę w jej wielu obliczach. W tym roku jest to współpraca z twórcami związanymi z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Inauguracją festiwalu będzie wyjątkowa prezentacja Empathic Design. Wstęp na piątkowe otwarcie jest bezpłatny.

design: Paulina Woźny

design: Aleksandra Łukasik

W trzydniową podróż, pełną estetycznych doświadczeń, festiwal zaprasza tym razem do swojej nowej siedziby – przestrzeni wystawienniczo-koncertowej w Galerii na Czystej. Od niedawna stacjonuje tu Fundacja Eklektik Art Charity, która realizuje projekty dedykowane szeroko pojętej sztuce, w tym cykl Eklektik Room, czyli improwizowane spotkania muzyczne.

fot. Tomasz Augustyn

W ramach cyklu Eklektik Room spotkamy się w sekretnej części galerii wnętrz Domar. Gośćmi specjalnymi improwizowanej sesji będą Ekow Alabi z Ghany i José Manuel Albán Juárez o polsko-peruwiańskich korzeniach.

W swojej muzycznej karierze Ekow Alabi występował z międzynarodowymi muzykami, takimi jak Ziggy Marley, Kojo Antwi, Manu Dibango, Fela Kuti, Cedric Him Brooks, Eeka Mouse Black Heritage, Africa Mma i Vitamin X. Od pięciu lat Ekow Alabi współpracuje z fińskim muzykiem Jimim Tenorem. Z zespołem Kabu Kabu połączyli Afrobeat z wizją nowoczesnego jazzu Jimiego Tenora prezentując tę fuzję na wielu koncertach w Europie i Afryce.

Natomiast José Manuel Albán Juárez W 2003 roku dołączył do zespołu Maanam, grając dziesiątki koncertów w Polsce i za granicą i nagrywając szereg singli oraz lp "Znaki szczególne". W ciągu ostatnich piętnastu lat, jako perkusista i perkusjonista występował i nagrywał z wieloma zespołami i artystami, reprezentującymi różne style muzyczne m.in.: Kora Jackowska, Krzesimir Dębski, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Grażyna Auguścik, Ewa Bem, Wojciech Waglewski, Bisquit, Łona i Webber, Fisz i Emade, Natu & Envee, Krystyna Prońko, Ania Dąbrowska, Paulina PrzybyszFismoll czy JIMEK.

 Podczas Eklektik Session obecny jest także duch muzyki jazzowej, w której eksperami jest włoski XYQuartet. Swoją autorską wizję zaprezentują także w sobotę, jednak w sercu festiwalu, a więc Galerii na Czystej w specjalnie zaarażnowanej przestrzeni, opisanej jako BOX2.

Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu – Boxed– odnosi się do częstego uczucia braku kontroli nad życiem czy zdarzeń, które są ponad nami i do których musimy się przystosować. To także nawiązanie do pandemicznej rzeczywistości świata w 2020 roku.

Gościem specjalnym październikowej edycji jest prekursor afrykańskiego funku – aktywny od ponad 40 lat na scenie – Dele Sosimi. Muzyk poprowadzi specjalne warsztaty z afrobeatu z udziałem artystów tegorocznego festiwalu oraz lokalnych muzyków, aby przygotować finałowy koncert pod szyldem Eklektik Afrobeat Orchestra.

Dele Sosimi swoje pierwsze kroki jak muzyk stawiał już w latach 70–tych, gdy dołączył do muzyków Feli Kutiego, najwybitniejszego nigeryjskiego multiinstrumentalisty. Razem z zespołem Egypt 80 występował w latach 1979–1986, następnie do roku 1994 współpracował z synem pioniera, Femim Kutim. W obu zespołach był dyrektorem muzycznym i klawiszowcem. Rodowód Delego w roli jednego z prekursorów afrobeatu jest niepodważalny.

Muzyka artysty jest połączeniem złożonych, bardzo tanecznych, funkowych rytmów nigeryjskiej muzyki tradycyjnej i afrykańskiej perkusji, stanowiącej podstawę dla zabarwionej jazzem sekcji dętej, solówek innych instrumentów czy rytmicznego śpiewu. Dele Sosimi zawsze pozytywnie podchodzi do spotkań, interakcji z publicznością i szerzenia „afrobeatowej ewangelii".

Finał festiwalu Eklektik Session to za każdym razem niepowtarzalne doświadczenie:

więcej: http://www.eklektiksession.com


PROGRAM

PIĄTEK 16.10
20:00 | Galeria na Czystej, BOX 1
BILETY: wstęp bezpłatny

Empathic Design – prezentacja Laboratorium Obiektów i Przestrzeni Interaktywnych:
Dominika Sobolewska / artystka wizualna, projektantka przestrzeni interaktywnych
Patrycja Mastej / artystka wizualna, ilustratorka, projektantka wystaw interaktywnych
Sebastian Sobótka / programista, artysta i designer

SOBOTA 17.10

10:30 | Galeria na Czystej, Eklektik Art
Eklektik Breakfast – eklektyczne śniadanie z Grzegorzem Gołębiowskim, fotografem, autorem cyklu Eklektik Portraits.
BILETY: wstęp bezpłatny

12:00 | Galeria na Czystej
Eklektik Walks – spacer po okolicach pl. Kościuszki i Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej
BILETY: wstęp bezpłatny

18:00 | Galeria Wnętrz DOMAR secret location, Braniborska 14
Eklektik Room festival edition
BILETY: 50 PLN
https://biletyna.pl/koncert/Eklektik-Session-2020-BOXED/Eklektik-Room-Festival-Edition-Ekow-Alabi-Ghana-Jos-Manuel-Albn-Jurez

Ekow Alabi (Ghana)
José Manuel Albán Juárez

20:30 | Galeria na Czystej, BOX 2
Eklektik presents Sile Jazz: XYQuartet (Włochy)
BILETY: 45 PLN
https://biletyna.pl/koncert/Eklektik-Session-2020-BOXED/Eklektik-presents-Sile-Jazz-XYQuartet-Wlochy


Nicola Fazzini – saksofon altowy
Alessandro Fedrigo – akustyczna gitara basowa
Saverio Tasca – wibrafon
Luca Colussi – perkusja

Niedziela 18.10

19:00 | Galeria na Czystej, Czysta Hall
Dele Sosimi (Nigeria)
Eklektik Afrobeat Orchestra
BILETY: 65 PLN
https://biletyna.pl/koncert/Eklektik-Session-2020-BOXED/Final-ES-2020-Dele-Sosimi-Eklektik-Afrobeat-Orchestra
Dele Sosimi - klawisze, wokal
Ekow Alabi - bębny, wokal
José Manuel Albán Juárez - instr. perkusyjne
Matylda Gerber – tenor sax
Marcin Wołowiec - puzon
Michał Podżus - trąbka
Karol Gola - bari sax
Mateusz Słowiński - gitara

Bond - bass

KARNET: 199 PLN
https://biletyna.pl/koncert/Eklektik-Session-2020-BOXED/Karnet

REKLAMA

To może Cię zainteresować