Od afrobeatu i jazzu po sztukę i design. Znamy pełny program Eklektik Session

Radio RAM, Radio RAM | Utworzono: 30.09.2020, 15:03 | Zmodyfikowano: 30.09.2020, 15:03
A|A|A

Eklektik Session to międzynarodowa platforma artystyczna oraz innowacyjny festiwal, który nie stroni od eksperymentów i niecodziennych rozwiązań. Corocznie łączy odległe dźwiękowe światy w organiczną całość. Idea projektu od ponad 16-stu lat skutecznie zaciera granice stylistyczne i sięga po więcej, edukując kulturalnie oraz integrując rozmaite środowiska twórcze, z wielu dziedzin sztuki. Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu – „Boxed”– odnosi się do częstego uczucia braku kontroli nad życiem czy zdarzeń, które są ponad nami i do których musimy się przystosować. To także nawiązanie do pandemicznej rzeczywistości świata w 2020 roku.

Gościem specjalnym październikowej edycji jest prekursor afrykańskiego funku – aktywny od ponad 40 lat na scenie – Dele Sosimi. Muzyk poprowadzi specjalne warsztaty z afrobeatu z udziałem artystów tegorocznego festiwalu oraz lokalnych muzyków, aby przygotować finałowy koncert pod szyldem Eklektik Afrobeat Orchestra.

W trzydniową podróż, pełną estetycznych doświadczeń, festiwal zaprasza tym razem do swojej nowej siedziby – przestrzeni wystawienniczo-koncertowej w Galerii na Czystej. Od niedawna stacjonuje tu Fundacja Eklektik Art Charity, która realizuje projekty dedykowane szeroko pojętej sztuce, w tym cykl Eklektik Room, czyli improwizowane spotkania muzyczne.

Dizajn na Czystej, sekretna przestrzeń w galerii Domar i wielki finał
Festiwal otworzy 16.10 niecodzienna prezentacja pod nazwą Empathic Design. Za jej kształt odpowiadają artyści wizualni – Dominika Sobolewska, Patrycja Mastej i Sebastian Sobótka – związani z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych, aktywnie realizujący projekty w ramach Laboratorium Obiektów i Przestrzeni Interaktywnych. Celem działań pracowni jest poszukiwanie połączeń pomiędzy architekturą wnętrz a osiągnięciami innych dziedzin nauki, zwłaszcza technologii informatycznych. Artyści poprzez swoje prace w enigmatycznej aurze potwierdzą tezę, iż design jako narzędzie służy nam do redefiniowania zwyczajów, tożsamości oraz propagowania innowacji społecznych. Wstęp na piątkowe otwarcie jest bezpłatny.

17.10 rozpocznie się spacerem po okolicach pl. Kościuszki i Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej z przewodniczką Iwoną Stec. To szczególna okazja do poznania wielu historii i ciekawostek związanych z bogatym historycznie i artystycznie centrum Wrocławia. To właśnie tu odbędzie się tegoroczny Eklektik Session. Drugi dzień festiwalu to dwa muzyczne spektakle. W ramach cyklu Eklektik Room spotkamy się w sekretnej części galerii wnętrz Domar. Gośćmi specjalnymi improwizowanej sesji będą Ekow Alabi z Ghany i José Manuel Albán Juárez o polsko-peruwiańskich korzeniach. Ekow zaczął grać na perkusji w wieku pięciu lat z łatwością korzystając ze wszystkich rodzajów afrykańskich bębnów. W swojej muzycznej karierze występował z międzynarodowymi muzykami, takimi jak Ziggy Marley, Manu Dibango, Fela Kuti, Cedric Him Brooks, Vitamin X czy Jimi Tenor. Z tym ostatnim, wraz z zespołem Kabu Kabu, połączył afrobeat z wizją nowoczesnego jazzu prezentując tę fuzję na wielu koncertach w Europie i Afryce. José Manuel Albán Juárez znany w środowisku jako Manolo jest cenionym perkusistą i perkusjonistą wielu popularnych zespołów jak Łona & The Pimps, Jimek czy Ten Typ Mes & Live Band, ale ma za sobą wiele występów z zespołem Maanam, Krzesimirem Dębskim czy Tomaszem Stańko, a także wieloma polskimi orkiestrami. Tego samego dnia w Galerii na Czystej wystąpi włoska formacja XYQuartet. Grupa bada nowe sposoby komponowania z „dziwacznym" podejściem. Możemy się spodziewać niespodziewanego, a więc rekonstrukcji i improwizacji jazzowych poza obszarem ogólnie przyjętych kanonów gatunku.

Trzeci dzień (18.10) to finałowy koncert. W tym roku międzynarodową grupę muzyków pod szyldem Eklektik Afrobeat Orchestra poprowadzi Dele Sosimi – jeden z najaktywniejszych twórców afrobeatowych na świecie. Jego kariera rozpoczęła się latach 70–tych, gdy dołączył do zespołu Feli Kuti, najwybitniejszego nigeryjskiego multiinstrumentalisty. W późniejszych latach występował z formacją Egypt 80, a następnie, aż do roku 1994, z synem pioniera, Femim Kutim. W obu zespołach był dyrektorem muzycznym i klawiszowcem. Rodowód Delego w roli jednego z prekursorów afrobeatu jest wręcz niepodważalny.

Trwa przedsprzedaż biletów
Na ponad miesiąc przed festiwalem ruszyła przedsprzedaż biletów. Organizatorzy przygotowali limitowaną pulę podwójnych karnetów na wszystkie wydarzenia w cenie 199 złotych, a także tańsze bilety na pojedyncze wydarzenia muzyczne. Te znajdziemy na stronie www.biletyna.pl, a docelowo także w innych serwisach, takich jak: Ticketmaster, Going, GoOut czy salonach Media Markt i Empik w całej Polsce. Pula biletów jest ograniczona i dostosowana do możliwości organizacyjnych w ramach obostrzeń dotyczących wymogów przeciwepidemicznych. Szczegóły programu znajdują się na stronie www.EklektikSession.com.

Więcej informacji: www.EklektikSession.com
Oficjalne wydarzenie: https://www.facebook.com/events/226924855020225/


EKLEKTIK SESSION 2020-PROGRAM

PIĄTEK 16.10

20:00 | Galeria na Czystej, BOX 1
BILETY: wstęp bezpłatny

Empathic Design – prezentacja Laboratorium Obiektów i Przestrzeni Interaktywnych:
Dominika Sobolewska / artystka wizualna, projektantka przestrzeni interaktywnych
Patrycja Mastej / artystka wizualna, ilustratorka, projektantka wystaw interaktywnych
Sebastian Sobótka / programista, artysta i designer

SOBOTA 17.10

12:00 | Galeria na Czystej
Eklektik Walks – spacer po okolicach pl. Kościuszki i Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej
BILETY: wstęp bezpłatny

18:00 | Galeria Wnętrz DOMAR secret location, Braniborska 14
Eklektik Room festival edition
BILETY: 50 PLN
https://biletyna.pl/koncert/Eklektik-Session-2020-BOXED/Eklektik-Room-Festival-Edition-Ekow-Alabi-Ghana-Jos-Manuel-Albn-Jurez

Ekow Alabi (Ghana)
José Manuel Albán Juárez

20:30 | Galeria na Czystej, BOX 2
Eklektik presents Sile Jazz: XYQuartet (Włochy)
BILETY: 35 PLN
https://biletyna.pl/koncert/Eklektik-Session-2020-BOXED/Eklektik-presents-Sile-Jazz-XYQuartet-Wlochy

Nicola Fazzini – saksofon altowy
Alessandro Fedrigo – akustyczna gitara basowa
Saverio Tasca – wibrafon
Luca Colussi – perkusja

Niedziela 18.10

19:00 | Galeria na Czystej, Czysta Hall
Dele Sosimi (Nigeria)
Eklektik Afrobeat Orchestra
BILETY: 55 PLN
https://biletyna.pl/koncert/Eklektik-Session-2020-BOXED/Final-ES-2020-Dele-Sosimi-Eklektik-Afrobeat-Orchestra
Dele Sosimi - klawisze, wokal
Ekow Alabi - bębny, wokal
José Manuel Albán Juárez - instr. perkusyjne
Matylda Gerber – tenor sax
Marcin Wołowiec - puzon
Michał Podżus - trąbka
Karol Gola - bari sax
Mateusz Słowiński - gitara Bond - bass

KARNET: 199 PLN
https://biletyna.pl/koncert/Eklektik-Session-2020-BOXED/Karnet

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować