"Otwarci na emocje" - program o wsparciu dla dzieci i rodziców [POSŁUCHAJ]

Anna Fluder, mat. pras. Aleja Bielany | Utworzono: 30.09.2020, 13:15 | Zmodyfikowano: 30.09.2020, 13:15
A|A|A

Radość, smutek, złość, spokój… to uczucia, które towarzyszą na co dzień zarówno nam, jak i naszym dzieciom. Czasem jednak nasze pociechy mogą mieć trudności w nazwaniu i zrozumieniu swoich emocji. Rozmawialiśmy o tym w specjalnym programie przy Sobotniej Kawie, do którego wraz z C.H. Aleja Bielany zaprosiliśmy  specjalistów ze Stowarzyszenia Pomocy ISKIERKA oraz Fundacji PozyTYwka.

O tym jak narodził się pomysł na stworzenie programu "Otwarci na emocje" z ważnym przesłaniem czyli jak zrozumieć i rozmawiać o radości, smutku, strachu czy spokoju własnym i naszych dzieci opowiadała Krzysztofa Gromada z C.H. Aleja Bielany. Specjalista ds. współpracy z lokalnymi społecznościami.

Szczególny czas epidemii jest dla niektórych dzieci dużym wyzwaniem, a wejście w nowy rok szkolny – źródłem wielu skrajnych emocji. Dlatego z wrocławską pisarką Magdaleną Zarębską, ilustratorką Katarzyną Domżalską oraz psychologami akcji „Otwarci na emocje”, stworzone zostały dwie bajki edukacyjne. Aleja Bielany przygotowała specjalne projekty do czytania i słuchania: „Bajka o Radości i Smutku” oraz „Bajka o Złości i Spokoju”, które opowiadają o skrajnych emocjach oraz sposobach na radzenia sobie z nimi. Autorka bajek przyznała, że warto oddać dzieciom głos, a w bajce pomóc oswajać współczesny świat przy zachowaniu uniwersalnych wartości..

 

Teresa Pasińska - Prezes Stowarzyszenia Pomocy ISKIERKA, a także Sylwia Zajchowska - pedagog i logopeda, oraz uczestniczki warsztatów: Katarzyna i Marta opowiadały o tym, jak ważne jest, by zrozumieć emocje, gdy zmienia się oswojona już rzeczywistość. Dzieci, podobnie jak dorośli, mają prawo czuć się zagubione i wystraszone, a umiejętność porozmawiania o tym może bardzo pomóc.

Kiedy złość bierze górę warto szukać klucza do uspokojenia emocji, a to w sytuacjach stresowych nie proste zadanie. Jak sobie radzić i jak pomóc rozładowywać napięcia, by częściej cieszyć się i dobrze bawić podpowiadali: Kazimierz Ździebło - psycholog i psychoterapeuta z Fundacji PozyTywka oraz Katarzyna Kloc - psycholog  prowadząca zajęcia z sensoplastyki w ramach programu "Otwarci na emocje".


PRZECZYTAJ BAJKI:

REKLAMA

To może Cię zainteresować