Przestrzeń tętni życiem, mimo że nas, architektów, już tam nie ma... [POSŁUCHAJ]

Anna Fluder, na podst. materiałów prasowych | Utworzono: 25.06.2020, 13:42 | Zmodyfikowano: 25.06.2020, 13:48
A|A|A

MNIE TU NIE MA. Ludzki wymiar architektury jest opowieścią o społecznej roli architekta, o Wrocławiu i oczekiwaniach jego mieszkańców. Ale też o perypetiach pewnego pokolenia i o wierności głęboko zakorzenionym przekonaniom. Zawsze wierzyliśmy, że architektura ma sens wtedy, gdy projekt został zrealizowany, a przestrzeń tętni życiem, mimo że nas, architektów, już tam nie ma - mówią Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka i prezentują w Muzeum Architektury wystawę. To opowieść, która pozwala zrozumieć ewolucję myślenia w relacjach dotyczących człowieka i przestrzeni. Ekspozycja przedstawia pracę architektów w zmieniającej się rzeczywistości i wyjaśnia, jaki wpływ ma na nas środowisko, w którym żyjemy i którym się otaczamy.

MNIE TU NIE MA. Ludzki wymiar architektury

16.06 – 06.09.2020

Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5.

Fotografie ukończonych inwestycji, projekty zrealizowane i te, które pozostały jedynie na papierze, uzupełniają na wystawie multimedialne instalacje, filmy, animacje i dźwięki. Narrację architektów dopełniają anegdoty ilustrowane przez artystę Pawła Jarodzkiego, a szerszy kontekst dla prezentowanych architektonicznych wizji tworzą publikowane na wystawie wypowiedzi ekspertów, m.in. historyka sztuki Rafała Eysymontta, historyczki architektury Anny Cymer, krytyka architektury Jakuba Głaza czy socjolożki Katarzyny Kajdanek.

 https://www.srdk.studio/mnie-tu-nie-ma/


"Wrocław, rok 1986. W polskiej architekturze kończy się epoka potężnych blokowisk z wielkiej płyty, a kryzys ekonomiczny lat osiemdziesiątych skutecznie hamuje planowanie nowych inwestycji. Dla młodych architektów to okres niepewności i braku perspektyw na rozwój. A jednak właśnie wtedy para pasjonatów tuż po studiach postanawia założyć jedną z pierwszych w Polsce prywatnych pracowni architektonicznych. Ekspozycja prezentowana w Muzeum Architektury we Wrocławiu pozwala prześledzić ponad trzydziestoletnią historię działalności SRDK Archicom Studio Śródka."


REKLAMA

To może Cię zainteresować