Jak będzie wyglądało głosowanie w kwarantannie i kto dostarczy pakiety?

Elżbieta Osowicz, GN | Utworzono: 24.06.2020, 08:28 | Zmodyfikowano: 24.06.2020, 08:29
A|A|A

zdjęcie ilustracyjne: archiwum Radia RAM

Ponad 230 mieszkańców Wrocławia przebywających na kwarantannie domowej z powodu koronawirusa zgłosiło chęć głosowania korespondencyjnego. Teraz gmina, w porozumieniu z Sanepidem, musi zweryfikować czy rzeczywiście deklarujący jest objęty zakazem opuszczania domu. Listonosz lub pracownik urzędu dostarczy do mieszkania głosującego pakiet wyborczy.

Dyrektor wrocławskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Tomasz Szczepański wyjaśnia, że wyborca musi pakiet odebrać osobiście:

Według dyrektora dolnośląskiego Sanepidu Jacka Klakocara spotkanie (przez drzwi) z osobami zakażonymi nie stanowi zagrożenia dla roznoszących pakiety wyborcze, choć trzeba być odpowiednio przygotowanym:

Na Dolnym Śląsku obecnie w kwarantannie domowej jest 1400 osób. Jeśli ktoś trafi na kwarantannę od dziś do piątku, to będzie jeszcze mógł zagłosować korespondencyjnie, w sobotę będzie już za późno. Dostarczający pakiety mają mieć jednorazowe maseczki, rękawiczki i fartuchy ochronne.

Zgodnie z wytycznymi listonosz ma zapukać do drzwi i czekać maksymalnie 3 minuty na odebranie pakietu, potem głosujący ma 10 minut na wypełnienie karty, zaklejenie koperty i oddanie pakietu do mobilnej skrzynki wyborczej.

REKLAMA

To może Cię zainteresować