Wracamy do gry!

Radio RAM na podst. materiałów organizatora | Utworzono: 01.06.2020, 19:10 | Zmodyfikowano: 01.06.2020, 19:10
A|A|A

autor Maciej Święty / źródło - materiały organizatora wystawy

Reaktywacja wrocławskiej sceny muzycznej tuż tuż! Już w sobotę 6 czerwca w Starym Klasztorze wernisaż niezwykłej wystawy portretów wrocławskich artystów oraz oficjalna inauguracja nowego sezonu muzycznego.  Można będzie spojrzeć w oczy żartobliwym podobiznom wytęsknionych przez ostatnie miesiące artystów.
Kolorowe, krotochwilne portrety wyszły spod ręki wrocławskiego gitarzysty i grafika Macieja Świętego.

Wśród sportretowanych artystów znajdzie się sam autor, a obok niego muzycy, których znacie z koncertów w Starym Klasztorze  i z anteny Radia RAM - L.U.C, Lech Janerka, Natalia Grosiak, Adam Sypuła, Żenia Betliński, Bartek Miarka, Leszek Cichoński, ale także Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, który zagrał na gitarze podczas Gitarowego Rekordu Świata 2020.

Portretów będzie znacznie więcej, niż te tu wymienione, niektóre jeszcze owiane tajemnicą, ujrzą światło dzienne w godzinę otwarcia wystawy. Obrazy odsłaniane będą przez zaproszonych gości, czyli artystów którzy się na nich znaleźli we własnej osobie. Odsłonom towarzyszyć będzie oficjalne wręczenie kopii portretów artystom oraz składanie przez nich autografów pod swoimi podobiznami. Niektóre będzie można później wylicytować online.

Galeria znajdzie swoje miejsce w Starym Klasztorze w sali restauracyjnej, w Sali Gotyckiej oraz w zadaszonym letnim Patio. Goście będą mieli swobodę i możliwość przemieszczania się między poziomami i przestrzeniami.
Nie zabraknie niespodzianek - organizatorzy mają nadzieję, że uda się też zmontować pierwsze "pokoronawirusowe" jam session z udziałem bohaterów wystawy.

Maciej Święty to gitarzysta, którego nasza publiczność mogła wielokrotnie zobaczyć i posłuchać na klasztornej scenie. Maciek od wielu lat muzycznie związany jest z zespołami Eemee i Hello My Sunshine, a także Adamem Sypułą. Tym razem wystąpi w podwójnej roli – oprócz gitarowania w zespołowym koncercie, zaskoczy publiczność wystawą autorskich rysunków, które zupełnie odmieniły jego życie w czasie globalnego lock out. Maciej zaczął rysować, aby nie poddać się kwarantannowej nudzie i marazmowi – zaczął od stworzenia podobizny Jacka Sutryka, a prezydent Wrocławia szybko polubił swoją karykaturę i udostępnił ją w sieci. Później Święty stał się tytułowanym Rysownikiem Dowborów i każdy dzień zaczynał od narysowania kolejnej gwiazdy, będącej gościem na instagramowej domówce Joanny Koroniewskiej i jej męża, Macieja Dowbora.
"Zawsze chciałem zacząć rysować, ale brakowało mi na to czasu" - mówi Maciej Święty – "przymusowa kwarantanna dała mi tego czasu aż nadto, dlatego też powoli i uparcie zacząłem realizować swój plan. Obejrzałem kilka tutoriali, przećwiczyłem kilka mniej lub bardziej trudnych postaci i tak zauważyłem, że ludziom w końcu podoba się to, co robię. Rysuję celebrytów znanych całej Polsce, ale też bardzo chętnie tych lokalnych artystów, szczególnie, jeśli znam ich osobiście i mogę przemycić niektóre smaczki na taki portret. Jestem przeszczęśliwy, że mogę pokazać moje rysunki w Starym Klasztorze, do którego mam ogromny sentyment, a do tego znów postawić stopy na tej wyjątkowej scenie!"
Podczas wystawy w Starym Klasztorze będzie można obejrzeć część rysunków, którymi zachwyciła się Polska, również artystów, którzy grali na klasztornej scenie, jak Natalia Lubrano, Bogna Jurewicz czy Natalia Grosiak i Dawid Korbaczyński z Mikromusic. Po koncercie odbędzie się licytacja prac, której dochód zostanie przeznaczony na cel charytatywny – w taki sposób chcemy świętować odrodzenie wrocławskiej kultury. Imprezę poprowadzą Paweł Gołębski i ...


________________________________________________________________________
Maciej Święty
Po pierwsze – bo to najważniejsze – szczęśliwy mąż Eweliny i tata Olusia. A co do reszty – też jest fajnie! Najpierw był skrupulatny inżynier, chwilkę później zapalony gitarzysta, jednocześnie, z (podobno, tak mówią) niezłym okiem fotograf, do tego założyciel agencji kreatywnej Agios, ponadto – latający kitesurfer, aż w końcu, w epoce koronawirusa – rysownik. Rysownik korysunków.

Tworzy, żeby dzielić się uśmiechem i pokazywać, że nawet gorszy czas można sobie pokolorować i czerpać z niego radość – zaczęło się od Domówki u Dowborów, ale teraz to już rysuje wszystkich i wszystko, byle tylko był z tego fun. W czasie dłuuuugiej kwarantanny wykonał mnóstwo rysunków. W czasie całego życia – o dwa więcej.

Maciek Święty – szczęśliwy mąż Eweliny i tata Olusia. A co do reszty – też jest fajnie! Inżynier, gitarzysta i fotograf, ale teraz to już chyba rysownik ???? Zaczął malować dla „domówki u Dowborów", żeby pozbyć się negatywnych emocji związanych z kwarantanną, aż zauważył, że po pierwsze – umie rysować, po drugie – daje tym uśmiech nie tylko sobie, ale też innym! W czasie dłuuuugiej kwarantanny wykonał mnóstwo rysunków. W czasie całego życia – o dwa więcej.


Impreza odbędzie się zgodnie z przepisami sanitarnymi dotyczącymi gromadzenia się  w obecnej rzeczywistości. To będzie pierwsze nasze spotkanie w cyklu "odmrażania kultury" w Starym Klasztorze, sobota 6 czerwca o godz. 20.00 - wstęp na imprezę jest wolny. Przy wejściu można będzie nabyć vouchery biletowe na przyszłe koncerty w Starym Klasztorze, które można będzie wykorzystać do końca 2020 roku. Można też wesprzeć organizację wystawy wpłacając dowolny datek na: https://zrzutka.pl/dsn5np

REKLAMA

To może Cię zainteresować