Opowiem Ci o Wrocławiu. Historie, których nie słyszałeś

Radio RAM, Anna Skupień, BT | Utworzono: 22.05.2020, 09:17 | Zmodyfikowano: 22.05.2020, 09:17
A|A|A

fot. mat. prasowe

W ramach projektu powstanie bezpłatna, dostępna w Internecie, multimedialna (e-book z nagraniami audio) publikacja dotycząca wielokulturowości Wrocławia wraz z krótkimi filmami, których scenariusz będzie rozwinięciem wybranych tekstów. Jednym z ważnych celów projektu jest rozbudzenie zainteresowania szeroko pojętym dziedzictwem kulturowym Wrocławia oraz wzmocnienie tożsamości wrocławian. Chcemy upowszechniać w atrakcyjnej formie dorobek kulturowy miasta, przekazać informacje o twórcach związanych z Wrocławiem, zaprezentować ich dzieła, które są widoczne w przestrzeni miejskiej (np. rzeźby Stanisława Wysockiego, poezja konkretna Stanisława Dróżdża) oraz miejsca związane z życiem prywatnym artystów, architektów i ich twórczością (np. plenery filmowe "Rękopisu znalezionego w Saragossie", prywatny dom Maxa Berga). Poprzez multimedialną publikację pragniemy, aby nasi czytelnicy, słuchacze i widzowie stali się bardziej świadomymi odbiorcami kultury. Zachęcimy ich do korzystania z wytworów kultury zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i w sieci.

W związku z przypadającą na ten rok 75. rocznicą włączenia Wrocławia i Dolnego Śląska w granice Polski w naszym projekcie szczególną uwagę poświęcimy ludziom tworzącym w powojennym Wrocławiu, wydarzeniom kulturalnym i dziełom, które powstawały w latach 1945-2020 oraz różnym rocznicom, np. urodzinom znanych wrocławian (w tym roku 90. urodziny obchodzą poetka Urszula Kozioł i reżyser Sylwester Chęciński).

Dzięki tekstom pisanym i czytanym oraz filmom video i żywemu słowu (komentarze i opowieści narratora w filmie) nasza multimedialna "książka" będzie adresowana do bardzo szerokiej grupy odbiorców, wypełni lukę na rynku wydawniczym, brak jest bowiem publikacji o Wrocławiu w wersji audio, nie ma też przewodnika w wersji video.

Dodatkową wartością projektu jest fakt, że wśród osób piszących teksty będą autorzy wielu publikacji krajoznawczych, pracujący jednocześnie jako przewodnicy wrocławscy oraz przewodnicy - specjaliści w różnych dziedzinach, absolwenci wielu kierunków, np. historii, historii sztuki, grafiki, polonistyki, germanistyki, geografii, co zagwarantuje różnorodne spojrzenie na poruszane w publikacji tematy i jej wysoką jakość merytoryczną.

Teksty, które staną się na etapie końcowym projektu częścią publikacji, będą się pojawiać codziennie na fanpage'u Stowarzyszenia TUITAM. Udostępniane przez partnerów medialnych trafią do dużej liczby odbiorców. Ilość komentarzy (również w formie polubień posta) będzie dla nas wskazówką, jakie tematy i teksty wzbudzają większe zainteresowanie czytelników. Liczymy na aktywny udział odbiorców w naszym projekcie, którzy zainspirowani opisanymi wydarzeniami będą mogli podzielić się swoimi wspomnieniami. Projekt będzie miał cel integrujący i budujący tożsamość wrocławian.

Końcowy efekt projektu - multimedialne wydawnictwo po Wrocławiu (40 tekstów pisanych i czytanych oraz 10 filmów video) będzie dostępny bezpłatnie na stronie www.przewodnicy.org, filmy video zostaną opublikowane na youtube'ie. Strona www będzie utrzymywana co najmniej rok po zakończeniu zadania.

Projekt w znaczący sposób przyczyni się do rozwoju kompetencji cyfrowych odbiorców i twórców publikacji oraz stanowił będzie wsparcie dla przewodników turystycznych (pełniących na co dzień funkcję ambasadorów kultury w mieście) oraz autorów książkowych przewodników, którzy z powodu stanu epidemii nie mogą wykonywać zawodowych czynności lub czynności te są bardzo ograniczone. Praca przy projekcie to również okazja do wzbogacenia warsztatu pracy przewodników, którzy poznają nowe formy przekazu wiedzy.

REKLAMA

To może Cię zainteresować