Olga Tokarczuk odebrała nagrodę Nobla [FOTO]

AT, BT, MaM, MK, JK, TS | Utworzono: 10.12.2019, 09:13 | Zmodyfikowano: 10.12.2019, 10:15
A|A|A

fot. Andrzej Owczarek

Wrocławianie zgromadzeni w Rynku czekali długo na połączenie ze Sztokholmem. O godzinie 16:30 rozpoczęła się transmisja ceremonii wręczenia Oldze Tokarczuk literackiej nagrody Nobla.

Za każdym razem, kiedy na telebimie pojawiała się Olga Tokarczuk, na placu Gołębim pojawiały się oklaski. Wiele osób mówiło, że dla nich bardzo ważne było wspólne świętowanie:

Na telebimie można było wcześniej oglądać noblistkę z innych wystąpień w Polsce, na miejscu można było też wpisać się do księgi pamiątkowej, która zostanie przekazana pisarce:

Wierny czytelnik Janusz Korzeniowski przyszedł z trzema książkami noblistki:

Tym, którzy jeszcze nie czytali książek noblistki, podpowiadaliśmy od czego zacząć. Tych, którzy czytali - zachęciliśmy do udziału w konkursie na krótką recenzję jednej z powieści wrocławianki. Do wygrania były książki z osobistą dedykacją Olgi Tokarczuk! Były też najciekawsze fragmenty przemówienia pisarki w Narodowym Forum Muzyki.

Spotkanie było świetnym pretekstem, by zajrzeć do garderoby noblistów i opowiedzieć nieco o obowiązującej etykiecie. Wstąpiliśmy też do kuchni - by opowiedzieć wam tym, czym raczą się laureaci Nobla podczas uroczystego bankietu w niebieskiej sali sztokholmskiego ratusza. Nie zabrakło ciekawostek z życia polskich noblistów i wspomnień Michała Rusinka - sekretarza Wisławy Szymborskiej, który opowiadał o kulisach gali i zakrojonych na szeroką skalę przygotowaniach do niej. Połączyliśmy się też z Nową Rudą, gdzie przez wiele lat mieszkała Olga Tokarczuk.

Noblistka przygotowała dla wrocławian niespodziankę: 

REKLAMA

To może Cię zainteresować