Szykujemy się do świąt - zero waste Ariadny

Anna Fluder | Utworzono: 26.11.2019, 11:12 | Zmodyfikowano: 26.11.2019, 11:12
A|A|A

fot. Adriana kamińska

Zero waste. To zero brzmiało groźnie. Kiedy kilka lat temu pierwszy raz zetknęłam się z ideą i jej propagatorką, mieszczącą roczne odpady czteroosobowej rodziny w słoiku, pomyślałam, że to sport ekstremalny. A takich nie lubię. Ale pamiętałam. I nadszedł czas, że sama zaczęłam się męczyć z nadmiarem. Ograniczenie odpadów do zera niemożliwością jest, ale można i warto zmniejszyć ich ilość. Sposobów jest mnóstwo i każdy znajdzie przynajmniej jedną opcję dla siebie. Rzecz w tym, żeby wejść w nowy sposób myślenia, a potem życia - mówi Ariadna Kamińska, która ideę zero waste  wciela w życie, nie namawia, ale zachęca do podejmowania prób  i wysiłku, by mniej kupować, mniej wyrzucać, mniej  wymieniać, a częściej sięgać po to co naturalne, bez chemii i wielokrotnego użytku.  Przy Sobotniej Kawie  kilka cennych podpowiedzi przed szaleństwem zakupowym, kulinarnym i porządkowym. Posłuchajcie:

Ada w przystępny sposób na konkretnych i łatwych do zastosowania przykładach podpowiadała, jak na co dzień możemy ograniczać odpady, jak wybierać produkty przyjazne środowisku, jak z t-shirtu  wydziergać dywanik i jak samodzielnie przygotować zdrową miksturę.

Mikstura Ariadny na odporność
Składniki:
700 ml dobrego octu jabłkowego
 ¼ szklanki posiekanego czosnku
¼ szklanki posiekanej cebuli
¼ szklanki utartego świeżego imbiru
2 łyżki startego świeżego chrzanu
2 świeże papryczki chilli
¼ łyżeczki świeżo mielonego pieprzu
2 łyżki kurkumy w proszku

Wszytko włożyć do słoika, wymieszać i zalać octem jabłkowym. Odstawić w suche, chłodne i ciemne miejsce. Raz dziennie wstrząsać słojem. Po 14 dniach przecedzić przez gazę, odcisnąć i wlać do butelki z ciemnego szkła. Pić profilaktycznie codziennie – rano i wieczorem po 1 łyżce. Smak jest, hm, mocno wyrazisty, więc dobrze mieć wodę do popicia lub rozcieńczenia mikstury. Kiedy dopadnie nas złe samopoczucie miksturę trzeba pić 5-6 razy w ciągu dnia.

Ariadna Kamińska poleca także dobrą lekturę, bo poszerzanie wiedzy zwiększa świadomość życia w ideii zero waste.

REKLAMA

To może Cię zainteresować