Kuba Stankiewicz w Światowym Dniu Jazzu przypomina twórczość Romana Statkowskiego

Anna Fluder | Utworzono: 30.04.2019, 10:54 | Zmodyfikowano: 30.04.2019, 10:54
A|A|AKuba Stankiewicz od wielu lat należy do ścisłej czołówki polskich pianistów jazzowych. W drugiej połowie lat 80. grał z zespołem Jana Ptaszyna Wróblewskiego, potem z kwintetem i kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego.

W latach 1987-1990 studiował w Berklee College of Music w Bostonie (dyplom w klasie fortepianu), gdzie został wyróżniony Nagrodą Oscara Petersona. Był półfinalistą prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie. Po powrocie do kraju założył kwartet z Henrykiem Miśkiewiczem, Adamem Cegielskim oraz Cezarym Konradem i nagrał w 1993 roku płytę Northern Song, a potem współtworzył formację Traveling Birds.

W ostatnich latach w coraz większym stopniu zajmuje się działalnością pedagogiczną w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Jak sam przyznaje, wciąż poszukuje wiedzy o rodzimych muzykach, których mało znamy. Od wielu lat sięga po twórczość Victora Younga, Bronisława Kapera czy Henryka Warsa. Przypomina tych wybitnych polskich kompozytorów muzyki filmowej, których twórczość miała wielki wpływ na rozwój światowej muzyki jazzowej.

Najnowszy projekt Kuby Stankiewicza ma na celu przypomnienie twórczości Romana Statkowskiego, który miał niebagatelny wpływ na ukształtowanie artystyczne zarówno Henryka Warsa jak i Victora Younga. Ten materiał będzie do usłyszenia podczas tegorocznej 55 edycji Jazzu nad Odrą - Kuba Stankiewicz: The Music of Roman Statkowski. Wcześniej gościliśmy wrocławskiego pianistę przy Sobotniej Kawie w Radiu RAM.


Kuba Stankiewicz w swojej kolekcji ma także płytę poświęconą muzyce filmowej wybitnego, polskiego kompozytora Wojciecha Kilara.

REKLAMA

To może Cię zainteresować