Szukają pomysłów na zabytkowy dworzec Wrocław Górnośląski

jk, Marcin Obłoza | Utworzono: 14.03.2019, 12:58 | Zmodyfikowano: 14.03.2019, 14:09
A|A|A

fot. Marcin Obłoza

Teren przylegający do obecnego Dworca Głównego, ciągnący się wzdłuż ulicy Małachowskiego, czekają w ciągu kilku najbliższych lat spore zmiany. - Stowarzyszenie Architektów Polskich ogłosiło konkurs na zaprojektowanie tej przestrzeni na nowo - mówi mówi Maciej Hawrylak, członek zarządu głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich:

- Miejsce jest w bardzo dobrej lokalizacji - dodaje Maciej Hawrylak:

Obecny plan zagospodarowania terenu liczy 19 lat. Projekt nowego ma być konsultowany z właścicielami działek – spółką PKP i Pocztą Polską. Podmioty sprzedają tymczasem część swoich gruntów. Tomasz Leś, rzecznik PKP, przyznaje, że ministerstwo dało zielone światło na zakup jednej z działek przez prywatnego inwestora:

Według zapewnień, PKP nie pozbędzie się natomiast działki, na której znajduje się noclegownia św. Brata Alberta. Spółka udostępnia ten teren Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej. Kończąca się w czerwcu umowa ma zostać przedłużona.

Konkurs Stowarzyszenia Architektów Polskich zostanie rozstrzygnięty w maju. Jednym z pomysłów na wykorzystanie dworca jest utworzenie tam muzeum kolei. Anna Sroczyńska z Biura Rozwoju Wrocławia Urzędu Miejskiego zaznacza, że realizacja jakiejkolwiek inwestycji to kwestia co najmniej kilku lat:

 

REKLAMA