Studenci medycyny z Wrocławia wicemistrzami w szyciu chirurgicznym

elel | Utworzono: 08.12.2018, 19:21 | Zmodyfikowano: 08.12.2018, 19:21
A|A|A

Fot: archiwum radioram.pl

W szranki stanęło 20 zespołów z uczelni medycznych z całej Polski. W piątek przygotowywali się merytorycznie do czekających ich zadań podczas wykładów, by w sobotę chwycić za igły i nici.

Czteroosobowe drużyny miały do wykonania zespolenia skóry, tkanki podskórnej oraz przewodu pokarmowego. Liczył się czas, ale przede wszystkim dokładność wykonania szwów i odpowiedni dobór rodzaju zespolenia wykorzystywanego przy danym zadaniu. Na wykonanie szwów zespoły miały godzinę, wykonywały je na nóżkach i jelitach wieprzowych.

- Poziom rywalizacji był bardzo wysoki. Jury miało duży problem z wyłonieniem medalistów, gdyż czołówkę stanowiło aż 10 drużyn. Zaskakująco wysoki poziom jak na studentów, co rokuje, że już niedługo będą znakomitymi chirurgami – powiedział dr n. med. Paweł Jarmużek, prodziekan ds. klinicznych Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego.

- Głównym celem mistrzostw jest podniesienie wiedzy na temat technik szycia chirurgicznego, zapoznanie studentów z nowoczesnymi materiałami szewnymi oraz integracja środowisk studenckich z całego kraju – przypomniał.

Przed rokiem w rywalizacji wzięło udział 18 drużyn, w tym jedna z Ukrainy

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

To może Cię zainteresować