Nowe autobusy na wrocławskich ulicach. Będą klimatyzowane i zastąpią te najbardziej wysłużone

Radio RAM, mat. prasowe | Utworzono: 02.07.2018, 13:44 | Zmodyfikowano: 02.07.2018, 13:44
A|A|A

(fot. MPK Wrocław)

- To kolejny etap największego w historii MPK projektu wymiany taboru w tak krótkim czasie. Naszym celem jest dążenie do takiej sytuacji, by najstarsze autobusy służyły nam niewiele ponad 10 lat. Chcemy, by pasażerowie mieli do dyspozycji komfortowe i klimatyzowane pojazdy, dlatego rozpisując przetarg, stawiamy dostawcom bardzo wysokie wymagania – mówi Jolanta Szczepańska, prezes MPK Wrocław.

Po szczegółowej analizie ofert i negocjacjach dotyczących finansowania przedsięwzięcia, MPK ostatecznie zdecydowało się na autobusy firmy MAN, która chce je dostarczyć za ponad 96 milionów złotych. Kluczowe dla rozstrzygnięcia okazało się kryterium ceny i zużycia energii. Jeśli nie będzie odwołań w tym postępowaniu, lada dzień zostanie podpisana umowa z dostawcą i zgodnie z nią nowe autobusy najpóźniej w ciągu 6 miesięcy pojawia się na ulicach Wrocławia.

Przetarg dotyczy dostawy 50 fabrycznie nowych, niskopodłogowych, przegubowych autobusów komunikacji miejskiej. Pojazdy będą wyposażone klimatyzację, monitoring, system zapowiedzi głosowych wewnętrznych i zewnętrznych oraz system informacji pasażerskiej. Tym razem nie będzie to dzierżawa, jak w przypadku 60 mercedesów, jeżdżących od 8 marca po wrocławskich ulicach, ale zakup.

Pozyskanie na własność pojazdów jest warunkiem dofinansowania tej inwestycji ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego - Unia Europejska pokryje 54 mln zł z tego zakupu. Głównym celem projektu i warunkiem, który przewoźnik musi spełnić, to ograniczenie szkodliwej emisji do środowiska. Dzięki dostawom nowych autobusów i likwidacji najstarszych pojazdów z przestarzałymi normami spalania, obniżymy szkodliwą emisję tlenków azotu do atmosfery o prawie 50%, a udział klimatyzowanych pojazdów w całości floty wyniesie ponad 70%.

REKLAMA

To może Cię zainteresować