Leszek Możdżer o programie 54. edycji festiwalu Jazz nad Odrą [POSŁUCHAJ]

Maciej Szabatowski | Utworzono: 28.02.2018, 09:28 | Zmodyfikowano: 28.02.2018, 09:28
A|A|A

Leszek Możdżer i Maciej Szabatowski

Poznaliśmy program tegorocznego Jazzu nad Odrą – 54. edycja festiwalu to koncerty znakomitych jazzmanów w projektach specjalnych, amerykańscy giganci jazzu, obiecujący artyści młodego pokolenia, a także kolejna odsłona prestiżowego konkursu na Indywidualność Jazzową i wielki finał, czyli Światowy Dzień Jazzu Polskiego. Jeden z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce odbędzie się w dniach 26–30 kwietnia.

W środowy wieczór w  studiu Muzycznego Wrocławia w meandry tegorocznego programu JnO wprowadził nas sam dyrektor artystyczny festiwalu - Leszek Możdżer.  Posłuchaj całości rozmowy:(fot. Rafał Masłow)

Tegoroczną edycję otworzy Troundheim Jazz Orchestra, która zagra z Mariusem Nesetem. Na scenie wrocławskiego Impartu pojawi się też trio Daniels/Możdżer/Oleszkiewicz. W kolejnych dniach usłyszymy m.in. legendarną amerykańską formację Yellowjackets, znakomity wrocławski septet EABS, a na dwóch koncertach zagra jeden z najciekawszych gitarzystów współczesnego jazzu Mike Moreno.

Bardzo ciekawie zapowiada się też finał festiwalu, który przypada w Światowy Dzień Jazzu i opatrzony jest hasłem Made in Poland. Przez niemal cały dzień na trzech scenach Impartu i plenerowej na placu Społecznym wystąpi kilkunastu polskich wykonawców - m.in. Mitch & Mitch, Kraków Street Band i reaktywowany po latach wrocławski Crash, który zagra z Natalią Lubrano.
Pełen program festiwalu: TUTAJ


O festiwalu
Organizowany od 1964 roku Jazz nad Odrą każdej wiosny prezentuje najciekawszych artystów jazzowych z całego świata. Przez lata festiwal gościł prawdziwe gwiazdy europejskiego i światowego jazzu, takie jak m.in.: Pat Metheny, Paco deLucia, Al diMeola, Kenny Garret, Dave Holland, Tooth Thielemans, Diana Krall, David Sanborn, Ron Carter, Lizz Wright czy Patricia Barber. Regularnie można tutaj też spotkać najbardziej obiecujących muzyków młodego pokolenia, choćby zwycięzców ankiety krytyków magazynu DownBeat w kategorii nowych gwiazd (we Wrocławiu gościli: The Bad Plus, Jason Moran, Vijar Iyer, Rudresh Mahanthappa, Christian Scott, Lionel Lueke).

Ostatni dzień kwietnia – ogłoszony przez UNESCO Światowym Dniem Jazzu – we Wrocławiu celebrowany jest jako Światowy Dzień Jazzu Polskiego. W 2017 roku usłyszeć można było m.in.: Zbigniewa Namysłowskiego, Leszka Możdżera, Piotra Wojtasika, Kubę Stankiewicza i Piotra Barona. Światowy Dzień Jazzu Polskiego to prawdziwy muzyczny maraton, którego uczestnicy mogą hucznie świętować od wczesnych godzin popołudniowych do późnego wieczora.Nieodłączną częścią festiwalu i jego znakiem rozpoznawczym jest konkurs na Indywidualność Jazzową 2018. W najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursie jazzowym mogą wziąć udział instrumentaliści i wokaliści, którzy w czasie trwania festiwalu nie przekroczyli 35 roku życia.

REKLAMA

To może Cię zainteresować