KoktajLOVE piątki z Radiem RAM – jesienne spacery

Radio RAM | Utworzono: 28.09.2017, 15:14 | Zmodyfikowano: 28.09.2017, 15:14
A|A|A

KoktajLOVE piątki z Radiem RAM zakończyły swój plenerowy sezon. W Mama Manousch pożegnaliśmy już lato, pora na przywitanie jesieni. Nasi goście zapraszali  m.in na spacery: po nieodkrytym Wrocławiu i fascynującym Dolnym Śląsku. Zaprosiliśmy też na jesienny sezon kulturalny i zachęcimy do uczestnictwa w akademii. 

Dolny Śląsk ma w sobie tyle zabytkowych skarbów, co słynne regiony Francji. Jest malowniczy, jak przepiękna Toskania. Pełen cudów i tajemnic. Na spacery po Dolnym Śląsku zaprasza swoich czytelników dziennikarka „Gazety Wyborczej” Beata Maciejewska. Właśnie wydany „Spacerownik dolnośląski” ma być zachętą, byśmy ruszyli w podróż, złapali trop, nie schodzili ze szlaku. Partnerami wydania są miasta: Bolesławiec, Jelenia Góra, Legnica, Oleśnica, Świdnica, Trzebnica, Wałbrzych oraz Zgorzelec i Görlitz. W Koktajlove’ym piątku Beata opowiedziała o swoich odkryciach ze Świdnicy i Wałbrzycha, a także o gigantycznej pracy, jaką wykonał – z lądu, wody i powietrza – fotoreporter „Gazety Wyborczej” Mieczysław Michalak, którego fotografie ilustrują „Spacerownik…”

  – Jesień to świetna pora roku na wyruszenie szlakiem naszych spacerów – opowiadała Beata Maciejewska. Podczas spacerów z czytelnikami największe wrażenie zrobiła muzyczna oprawa w Świdnicy.

Naszym gościem była też Monika Brzywczy, redaktor naczelna magazynu USTA. Pismo jest współorganizatorem cyklu Oko na Wrocław, który skupia się na tym, co tworzy unikalny charakter miasta. 

Według Brzywczy Wrocław w ciągu ostatniego roku przeżywa niesamowity boom, powstaje wiele ciekawych miejsc i dlatego coraz więcej jest chętnych, by wyrwać się na weekend do stolicy Dolnego Śląska.

Przewodnik spaceru zaplanowanego w ramach Oko na Wrocław to Łukasz Wojciechowski. Architekt  tak zapowiadał swoją opowieść:

Powojenny Wrocław wydawał im się smutny i szary. Chcieli, żeby był szalony jak hotele w Miami, połyskujący jak the Strip w Las Vegas i odważny jak Sean Connery grający Jamesa Bonda. Wrocławscy architekci w latach 90. próbowali dogonić Zachód. Ich budynki są pstrokate, wyrywają się z istniejącego kontekstu, manifestują wolność od powtarzalności narzuconej w PRLu. Podczas spaceru zobaczymy nie tylko jedne z najbardziej kwiecistych przykładów postmodernizmu wrocławskiego, ale też spojrzymy na grunt, na którym wyrosły.”

 

W każdy pierwszy wtorek miesiąca na pokazy zaprasza Klub Realizatorów Filmowych. W październiku w Firleju pokaz, jak twierdzą organizatorzy, pokaz zupełnie wyjątkowy. Zobaczyć będzie można m.in dwie tzw. superprodukcje kina amatorskiego. Będą to: „Podniebna Wieża” i „Śniegi Kosmosu” . Na czym polegają w kinie amatorskim superprodukcje i jak Sky Tower wywiązało się z roli kafkowskiego Zamku, opowiadał Jakub Gryzowski

Piotr Czerkawski, gospodarz Akademii Dokumentalnej w DCF, laureat tegorocznej nagrody PISF za krytykę filmową, zaprosił na nowy semestr Akademii Dokumentalnej. Nim to zrobił, podsumował specjalnie dla nas Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.  

W repertuarze Akademii Dokumentalnej nominowany do Oscara „Nie jestem twoim murzynem” Raoula Pecka, opowiadający historię segregacji rasowej, nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej, „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika, oraz wstrząsający obraz Ferrasa Fayada, „Ostatni w Aleppo”.

zdj. M.Kulakowski, FPFF

Z plakatu tegorocznej edycji patrzy na nas Romy Schneider. 

Natalia Grosiak zaprasza z kolei na swój występ z aktorami Teatru Improwizacji IMPROKRACJA

To tylko część jesiennego sezonu na scenie w Vertigo przy Oławskiej. O komediowym repertuarze i przygotowywanych premierach opowiedzieli po 18:00  Mateusz Skulimowski oraz Krzysztof Ryś.

Zdradzili nam także, że oprócz Natalii Grosiak, jesienią wystąpi z nimi Konrad Imiela. 

Latem sporo widzów przyjeżdżało do Wrocławia specjalnie na wystawę Gordona Parksa w Muzeum Współczesnym. Jesienią takim magnesem może być ekspozycja Johna Morana „A Still Life” w galerii SiC! BWA przy placu Kościuszki. O Moranie, amerykańskim krytyku nierówności społecznych, rasizmu, Donalda Trumpa, europejskich konformistów i społeczeństw zachodnich, które popadły w apatię, opowiedziała szefowa galerii Dominika Drozdowska.  

Na zakończenie zdradziliśmy wam sekrety jesiennej ramówki, która na antenie Radia RAM od 2 października. Przewodniczką po planowanych spotkaniach, koncertach, audycjach i niespodziankach była Monika Jaworska. Gospodarzem ostatniego we wrześniu KoktajLOVEgo piątku z Radiem RAM był Jan Pelczar

  

REKLAMA

To może Cię zainteresować