„Western” wygrywa Nowe Horyzonty

Jan Pelczar | Utworzono: 12.08.2017, 19:00 | Zmodyfikowano: 12.08.2017, 19:00
A|A|A

Grand Prix festiwalu jury przyznało rozgrywającemu się na bułgarsko-greckim pograniczu filmowi "Western". – Tytuł przekłada się na jego konwencję, ale akcja rozgrywa się współcześnie w Europie - opowiadała nam Małgorzata Sadowska, selekcjonerka festiwalu

W „Westernie” bohaterami są mieszkańcy bułgarskiej wsi, których możemy w konwencji podstawić w miejsce Indian, kowbojami będą tu robotnicy z Niemiec, budujący infrastrukturę na prowincji. "Western" wyprodukowany przez Maren Ade, laureatkę Europejskich Nagród Filmowych za "Toniego Erdmanna", nagrodzili także krytycy FIPRESCI. 

W listopadzie „Western” będzie można zobaczyć w Kinie Nowe Horyzonty podczas Dni Filmowych LUX, gdy prezentowani są finaliści nagrody Parlamentu Europejskiego. W tegorocznej trójce finalistów jest także film zamknięcia 17. NH – „Sto uderzeń serca”. 

Z sukcesu „Westernu” cieszy się dyrektor artystyczny festiwalu Marcin Pieńkowski

Jurorzy i krytycy przyznali także po wyróżnieniu. Dostrzegli odpowiednio: „Wszystkie miasta Północy”

oraz „Zimowych braci”. 

Publiczność swoją nagrodę przyznała "Photonowi" Normana Leto.  Polski twórca opowiedział w filmie, który łączy animację, fabułę i wykład naukowy, o historii i przyszłości świata, a także o człowieku

– Musiałem się zmieścić w czasie niewiele przekraczającym dwie godziny lekcyjne – mówił nam nagrodzony reżyser

W części fabularnej filmu zagrał Andrzej Chyra:

Posłuchaj całej rozmowy Krzysztofa Majewskiego z Normanem Leto:

 

„Photon” będzie rywalizował także w konkursie „Inne spojrzenie” Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Do kin w całej Polsce trafi w październiku. 

REKLAMA

To może Cię zainteresować