Dobre Strony 2017: te książki walczą o nagrodę

Przemek Gałecki, GN | Utworzono: 11.05.2017, 19:12
A|A|A

- To już jest 8. edycja. Wydawcy dopisują, publiczność nas rozpieszcza. Myślę, że to jest święto książki i można rzeczywiście wiele dobrych stron przeczytać, obejrzeć, kupić - mówi Beata Gigiel z Wrocławskiego Domu Literatury.

Anita Wincencjusz-Patyna, szefowa konkursowego jury, tłumaczy, czym kapituła kieruje się nominując, a następnie wybierając zwycięzcę.

- Książki mają być doskonałe, pod względem zarówno literackim, jak i obrazowym. Czas jest taki lejtmotywem, tak się złożyło wśród tych nominacji, zwłaszcza w kategorii książki dla dzieci - mówi Anita Wincencjusz-Patyna.

Targi potrwają trzy dni i będą odbywały się w Przejściu Garncarskim i Przejściu Żelaźniczym we Wrocławiu. Swoje nowości zaprezentuje ponad 30 wystawców, ale także odbędzie się 20 najróżniejszych warsztatów dla dzieci, młodzieży i rodziców.

Jury w składzie: Anita Wincencjusz-Patyna (przewodnicząca), Katarzyna Kujawa, Katarzyna Stoparczyk, Jakub Krofta, Piotr Młodożeniec nominowało w każdej z kategorii po cztery pozycje. Oto one:

Książki dla dzieci:

  • CZAS CZARODZIEJ – Madalena Matoso & Isabel Minhos Martins, Wydawnictwo Babaryba
  • SERIA KSIĄŻKI JUTRA – Equipo Plantel, Mikel Casal, Wydawnictwo TAKO
  • PRZED I PO – koncepcja: Matthias Aregu, ilustracje: Anne-Margot Ramstein, Wydawnictwo FORMAT
  • CZERWONY KAPTUREK – Gabriela Mistral, ilustracje: Paloma Valdivia, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Książki dla młodzieży:

  • ROBINSON CRUSOE – opowieść obrazkowa na podstawie dzieła Daniela Defoe, Ajubel, Wydawnictwo Tako
  • BRUNO. CHŁOPIEC, KTÓRY NAUCZYŁ SIĘ LATAĆ – Nadia Terranova, ilustracje: Ofra Amit, Wydawnictwo FORMAT
  • DOM NIE Z TEJ ZIEMI – Małgorzata Strękowska-Zaremba, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
  • CZARNE JEZIORA – Dorota Suwalska, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

PROGRAM 8. Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY

26-28 maja 2017, Przejście Garncarskie i Przejście Żelaźnicze (Rynek)

26 maja, piątek

10:30-11:30 Spektakl „Fryderyk i Mole"

Interaktywne przedstawienie teatralne dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Wesoła historia Fryderyka, który nie bardzo lubił czytać. W dziwny sposób chłopiec trafia na półkę z książkami, zaprzyjaźnia się z nietypowymi stworzeniami, odkrywa magię literatury i postanawia zmienić troszkę swoje upodobania. Zaprasza Teatrakcja, miejsce: Klub Proza (Przejście Garncarskie 2), wstęp wolny.

Reżyseria: Agata Skowrońska – Kartvelishvili
Scenariusz: Błażej Michalski 
Występują: Agata Kaczmarek, Arkadiusz Cyran, Marek Korzeniowski, Michał Szwed, Filip Zaszewski
Produkcja: Fundacja ArtTrakcja.

12:00 Kolorowa parada Książkożerców

Miłośnicy czytania z wrocławskich szkół spotkają się o godzinie 12:00 przy skrzynce bookcrossingowej w Rynku, gdzie rozpocznie się parada „Książkożerców” i młodych fanów dobrej literatury. Kolorowy pochód skieruje się do Przejścia Garncarskiego, gdzie swoje stoiska będą mieli Wydawcy z całej Polski. Zaprasza: Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Wrocławski Dom Literatury.

12:00 Warsztaty edukacyjne „Akcja demokracja!"

Co nam się podoba w demokracji, a co nie? Czy demokracja jest jak gra? I co w niej można wygrać? Podczas warsztatów będziemy czytać książkę „Co to właściwie jest demokracja" i analizować ilustracje Marty Piny. Będziemy stawiać filozoficzne pytania i zastanawiać się nad możliwymi odpowiedziami. Rozważymy różne punkty widzenia. A wreszcie – pobawimy się i zorganizujemy mini wybory! Zaprasza Wydawnictwo Tako, miejsce: Klub Proza (Przejście Garncarskie 2), wstęp wolny.

12:00 Warsztaty filozoficzne „Czym jest czas?" - prowadzi Kamila Dolata

Narzędziem warsztatów „Obrazy filozofii" są słowo i obraz, dialog i dyskusja. Warsztaty filozoficzne dla dzieci pt. OBRAZY FILOZOFII mają wypełnić lukę widoczną w edukacji. Dzieci, co niejednokrotnie podkreślają wybitni filozofowie, posiadają naturalną skłonność do zadawania pytań o charakterze filozoficznym, jak również krytycznym. Potencjał filozoficzny dziecka – jego zdziwienie światem, wątpienie, zapytywanie, zdumienie, konfuzja – nie może zostać ani marginalizowany, ani – tym bardziej – zaprzepaszczony. Warsztaty filozoficzne dla dzieci mają odpowiadać na powyższe potrzeby, jak również modelować, stymulować i twórczo rozwijać filozoficzne myślenie i obrazowanie świata.  Miejsce: Księgarnia Tajne Komplety (Przejście Garncarskie 2), wstęp wolny.

12:00 Warsztaty na podstawie najnowszej książki Martina Widmarka i Heleny Willis pt. „Wakacje z Lassem i Mają”

Ciesząca się popularnością seria „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” liczy już 23 tomy. W oczekiwaniu na kolejny proponujemy książkę na wakacje dla wszystkich fanów Lassego i Mai. Znajdziecie tu nowe opowiadanie o dwójce detektywów oraz mnóstwo zadań i zagadek. Sudoku, szyfry, gra planszowa, przepis prosto z kawiarni Panini & Bernard, quiz o Valleby czy psychozabawa – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Podczas zajęć zajęciach przeczytamy fragment książki z zagadką detektywistyczną. Spróbujemy ją rozwiązać, a potem zajmiemy się szyframi, zabawą pamięciową i psychotestem! Zajęcia dla dzieci 7-10 lat. Zaprasza Wydawnictwo Zakamarki, miejsce: Sala Kinowa Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, (Rynek-Ratusz 27), wstęp wolny.

13:00 Warsztaty „Chcę być kimś! - czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone"

Warsztaty z zakresu rozwoju osobistego na podstawie bestsellerowej serii książek  „Chcę być kimś!" ,  prowadzone przez autora – Michała Zawadkę.  Zapraszamy uczestników w wieku 12-18 lat, miejsce: Klub Proza, (Przejście Garncarskie 2), wstęp wolny. Obowiązują zapisy: biuro@mindanddream.pl

13:00 Kółko graniaste z napędem hybrydowym

O współczesnej literaturze dla dzieci i młodzieży – otwarte seminarium dla nauczycieli i bibliotekarzy. Miejsce: Sala Kinowa Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, Rynek-Ratusz 27.

27 maja, sobota

11:00-12:00 Spektakl „Fryderyk i Mole"

Interaktywne przedstawienie teatralne dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Wesoła historia Fryderyka, który nie bardzo lubił czytać. W dziwny sposób chłopiec trafia na półkę z książkami, zaprzyjaźnia się z nietypowymi stworzeniami, odkrywa magię literatury i postanawia zmienić troszkę swoje upodobania. Zaprasza Teatrakcja, miejsce: Klub Proza (Przejście Garncarskie 2), wstęp wolny.

Reżyseria: Agata Skowrońska – Kartvelishvili
Scenariusz: Błażej Michalski 
Występują: Agata Kaczmarek, Arkadiusz Cyran, Marek Korzeniowski, Michał Szwed, Filip Zaszewski
Produkcja: Fundacja ArtTrakcja.

12:00-13:30 Czas na żart! Wielkoformatowe zabawy dla dzieci na podstawie książki „Wiersze dla dzieci" Stanisława Grochowiaka z ilustracjami Gosi Herby

O co sprzeczają się pomarańcze? Czy motyle chodzą na szczudłach? Jak szybko biega słońce? I czy konie mogą mieć skrzydła? Wydawnictwo Warstwy oraz Tekturowo/Katarzyna Bury zapraszają na wielkoformatowe zabawy. Zainspirowani „Wierszami dla dzieci" Stanisława Grochowiaka oraz ilustracjami Gosi Herby skonstruujemy ogromne przestrzenne portrety. Jeśli macie poczucie humoru i lubicie żarty, a wiosna kojarzy Wam się nie tylko z zielonym - dołączcie! Spotkanie adresowane do dzieci w wieku 5-10 lat (do zabawy zapraszamy również opiekunów). Miejsce: Klub Proza (Przejście Garncarskie 2), wstęp wolny.

Obowiązują zapisy: 
wdl@domlitartury.wroc.pl


Tagi:
REKLAMA

To może Cię zainteresować