Samotnie na biegun [OBEJRZYJ I POSŁUCHAJ]

Jan Pelczar | Utworzono: 12.02.2017, 14:38 | Zmodyfikowano: 12.02.2017, 14:38
A|A|A

Fot. Antarctic Logistics & Expeditions (ALE) dla SamotnieNaBiegun.pl

Małgorzata Wojtaczka jest bohaterką 2017 roku. Na Okęciu witały ją tłumy, gdy przyleciała do kraju jako pierwsza Polka, która samotnie doszła do Bieguna Południowego. 69 dni maszerowała po Antarktydzie, niejednokrotnie w temperaturze 30 stopni poniżej zera. Kiedy dotarła do celu była bardzo zmęczona, ale i bardzo szczęśliwa. Jej partner Piotr Kuźniar to także zdobywca: nikt inny nie dopłynął tak daleko na południe, tak blisko bieguna.

Fot. Antarctic Logistics & Expeditions (ALE) dla SamotnieNaBiegun.pl

Ekspedycje i rejsy polarne są stałym zajęciem gości Podróży z Radiem RAM. Ta praca jest także pasją.

Norwegia - Małgorzata Wojtaczka i zespół treningowy Fot. Wojtek Mandela dla SamotnieNaBiegun.pl (Folefonna)

Przygotowania do wyprawy na Biegun trwały kilkanaście miesięcy. By wyruszyć w tak niebezpieczną trasę trzeba zdobyć odpowiednie pozwolenia.

Fot. Piotr Kaja dla SamotnieNaBiegun.pl (Punta Arenas)

Na Antarktydę Małgorzata doleciała z Chile, później był jeszcze jeden przelot i początek długiego marszu. Dni były do siebie podobne, ale trudno było się znudzić.

Fot.M.Wojtaczka, SamotnieNaBiegun.pl

Nerwowa okazała się końcówka marszu. Wojtaczka walczyła z czasem, by zdążyć przed odlotem ostatniego samolotu z pobliskiej bazy. Nikt by na nią nie czekał. Gdyby na czas nie dotarła do Bieguna, zostałaby zdjęta z trasy, a cel wyprawy nie zostałby osiągnięty.

 

Fot. M. Wojtaczka, SamotnieNaBiegun.pl

Planów na kolejne śmiałe wyprawy nie brakuje. Małgorzata i Piotr będą łączyć swoje doświadczenie w rejsach na Antarktydę.

Fot. M. Wojtaczka, SamotnieNaBiegun.pl

Globalne ocieplenie nie jest mitem, ale jego skutki łatwiej dostrzec w rejonie Bieguna Północnego. Przy okazji goście Podróży z Radiem RAM opowiedzieli o różnicach w wyprawach arktycznych i antarktycznych.

Fot. M. Wojtaczka, SamotnieNaBiegun.pl

W wyprawach polarnych wrocławiance, która samotnie doszła na biegun, przydają się doświadczenia z jaskiń. Speleologiem jest do dziś.

Fot. A.Owczarek Radio RAM

Rejsy polarne, zwiedzanie głębokich jaskiń, samotne wyprawy. Czy tacy podróżnicy jeżdżą na wakacje?

Fot.L.Kasica/P.Kaja SamotnieNaBiegun.pl

W drodze na Biegun Południowy Małgorzata samotnie spędziła święta. Sylwestra już sobie odpuściła.

Fot. Antarctic Logistics & Expeditions (ALE) dla SamotnieNaBiegun.pl

Specjalni goście i specjalne wydanie Podróży z Radiem RAM. Po raz pierwszy w historii programu możecie obejrzeć całą rozmowę w specjalnym video, przygotowanym przez Andrzeja Owczarka i Radosława Bugajskiego:

 

 

Piotr Kuźniar jest już z powrotem w drodze na Antarktydę. Małgorzata Wojtaczka odsypia. W Radiu RAM podróżujemy dalej. W samym środku ferii nauczyciel historii z jednej z wrocławskich szkół., Bartłomiej Sembol, opowie o swojej miłości do Portugalii, fado, Lizbony i Alfamy.

Fot. A.Owczarek Radio RAM

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować