American Film Festival w Radiu RAM

Jan Pelczar | Utworzono: 27.10.2016, 21:00
A|A|A

Tegoroczny festiwal kina amerykańskiego pokazuje nie tylko filmy twórców ze Stanów Zjednoczonych, ale również obraz Ameryki widzianej obiektywami kamer europejskich reżyserów. To część Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Gwiazdą Strefy Kina był przy tej okazji Percy Adlon, reżyser „Bagdad Cafe”

Pierwszymi gośćmi Strefy Kina ze studia festiwalowego AFF byli zaś polscy obserwatorzy Ameryki – bracia Bartek i Piotr Bartosowie, twórcy dokumentu „Floating on Fire”. 

O czasie, który Bartosowie spędzili w Nowym Orleanie, posłuchaliśmy w Podróżach z Radiem RAM: sprawdźcie TUTAJ

Jedną z osób, które otworzyły tegoroczny AFF był Joshua Astrachan, producent „Patersona” Jima Jarmuscha, który był filmem otwarcia. Astrachan to prywatnie przyjaciel ambasadora USA w Polsce, Paula W. Jonesa. Wyprodukowana przez Joshuę „Przechowalnia numer 12” wygrała konkurs Spectrum w 2013 roku . Jego „It Follows” było jednym z hitów Nowych Horyzontów. W tym roku na AFF przywiózł, oprócz Patersona, także „Kicks” Justina Tippinga i „Głośniej od bomb” Joachima Triera. 

Najciekawsze filmy, które można obejrzeć na AFF polecała szefowa kultury w Tygodniku Newsweek Karolina Pasternak. Rozmawialiśmy o „Loving” Jeffa Nicholsa.

Krytyczka oceniła też dwie europejskie propozycje o USA, które miały swoje światowe premiery w Cannes, a polska publiczność ogląda je po raz pierwszy we Wrocławiu: „American Honey” Andrei Arnold oraz „Stylistkę” Olivera Assayasa.

NAJLEPSZE FILMY FESTIWALU WG IANA PELCZARA: LISTA TUTAJ

Tłumaczem rozmów w festiwalowej Strefie Kina był Tomasz Duda.

Zdjęcia: Anna Skupień. 

REKLAMA

To może Cię zainteresować