Marczak, Denis i Niemczyk w Strefie Kina

Jan Pelczar | Utworzono: 28.07.2016, 19:57
A|A|A

zdj. Grzegorz Rajter BTW Photographers, Mariusz Rzepecki

„Wszystkie nieprzespane noce” po polskiej premierze na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. Reżyser nagrodzonego na Sundance filmu Michał Marczak był gościem Strefy Kina Radia RAM.

Michał Marczak przedstawił bohaterów i aktorów filmu. Oraz jego znakomitą montażystkę.Gościem Strefy Kina Radia RAM była też Claire Denis, która jest jednym z mistrzów europejskiego kina, zaproszonych na T-Mobile Nowe Horyzonty w roku Europejskiej Stolicy Kultury. Autorka „35 kieliszków rumu” i „Pięknej pracy” nie zgadza się, że filmowcy mają do odegrania szczególną rolę społeczną.

Claire Denis zaprezentowała wrocławskiej publiczności, oprócz swoich, także filmy, które uważa za europejskie arcydzieła: „Wakacje z Moniką” Ingmara Bergmana oraz „Mona i ja” Patricka Grandperreta.

Oprócz mistrzyni gościliśmy debiutantkę. Aleksandra Niemczyk ze swoim pierwszym filmem „Baba Vanga” startuje w konkursie głównym festiwalu. Podobnie jak Michał Marczak z „Wszystkimi nieprzespanymi nocami” oraz Paweł Dumała z „Ederly”. Do rozmowy z Aleksandrą Niemczyk przyłączył się Krzysztof Majewski.Przyszłość festiwalu to także filmy młodych twórców, którzy na Nowych Horyzontach uczą się zawodu. Nie tylko pracy na planie, ale i zdobywania pieniędzy na filmy. O kolejnej edycji Studia Nowe Horyzonty opowiedziała nam Urszula ŚniegowskaDyrektorka programowa American Film Festival polecała też na Nowych Horyzontach filmy, które są pewnego rodzaju wstępem do październikowego festiwalu.

16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty trwa we Wrocławiu do niedzieli. Zwycięzców poznamy już w sobotę 30 lipca.

W Strefie Kina Radia RAM spotkaliśmy Piotra Stasika, wybitnego dokumentalistę, z córką Franciszką Stasik, która ma 5 tygodni i jest najmłodszą uczestniczką festiwalu. Na zdjęciu nie widać, ale w kinie była też jej mama, producentka filmowa Anna Wydra.

REKLAMA

To może Cię zainteresować