"Różewicz inspiruje" (REPORTAŻ)

Ewa Zając | Utworzono: 12.11.2015, 14:57
A|A|A

Wikimedia Commons

"Rozwód poezji współczesnej z muzyką jest faktem dokonanym" - tak napisał kiedyś Tadeusz Różewicz. Dwie zupełnie różne artystki, bohaterki dzisiejszego reportażu z cyklu "Ocalić od zapomnienia" - Karolina Cicha i Bente Kahan postanowiły upamiętnić twórczość poety w dźwiękach i udowodnić, że jest inaczej i można przełożyć te teksty na język nowoczesnej muzyki.

Karolina Cicha wokalistka i aktorka ruszyła w trasę koncertową "Śladami Różewicza", gdzie prezentuje utwory ze swojej płyty "Do ludożerców", na której śpiewa wiersze poety we własnych kompozycjach. To był pierwszy w historii album w całości wypełniony tekstami Tadeusza Różewicza. Wiersze poety połączone są z nowoczesnymi dźwiękami w których pobrzmiewa rock, punk, reggae, a nawet hip-hop.

Posłuchaj reportażu: 

Z kolei w październiku ukazała się płyta "Only a Human Being". Jej autorką jest Bente Kahan mieszkająca we Wrocławiu norweska piosenkarka i aktorka żydowskiego pochodzenia. Na albumie znalazło się 13 wierszy Tadeusza Różewicza w angielskich przekładach wybitnej tłumaczki Joanny Trzeciak. Bente napisała do nich muzykę, zaaranżowała i zaśpiewała. Towarzysze jej zespół wrocławskich muzyków: Dariusz Świnoga, Mirosław Kuźniak oraz Adam Skrzypek.

Tagi:
REKLAMA

To może Cię zainteresować