Mózgi elektronowe - reportaż o ELWRO (POSŁUCHAJ)

Przemek Gałecki | Utworzono: 22.10.2015, 11:47
A|A|A

fot. elwrowcy.republika.pl

Historia wielkich sukcesów, misternych oszustw i tajnych projektów nie tylko dla polskiego wojska. Dzisiaj w cyklu "Ocalić od zapomnienia zapraszamy na reportaż Przemysława Gałeckiego pt. "Mózgi elektronowe, czyli historia wrocławskiego ELWRO". Zakład powstał w 1959 roku. Po kilku latach właśnie tam powstały pierwsze polskie komputery z serii Odra. Były tak dobre, że trafiły od eksportu, a inżynierowie nie nadążali z produkcją. Naszą elektroniką interesowali się też wojskowi z ZSRR. Był to tajny projekt - wspomina Bogdan Safader, w ELWRO od 1967 roku:

Zakłady elektroniczne ELWRO powstały jako fabryka telewizorów, ale konstruktorzy szybko zaczęli myśleć o komputerach. Oficjalnie "pierwsza polska nowoczesna maszyna matematyczna" powstała właśnie we Wrocławiu, czyli wspomniana Odra 1001. - Był jednak jeden, ale spory problem - urządzenie nie działało, a Komisja Państwowa chciała dowodów dobrze wydanych pieniędzy - wspomina Kazimierz Mazurkiewicz, w ELWRO prawie od początku:

Zakłady zostały zamknięte w latach 90., bo pracownicy nie zgodzili się na wejście zagranicznego kapitału.

Posłuchaj reportażu Przemysława Gałeckiego pt. "Mózgi elektronowe, czyli historia wrocławskiego ELWRO":

 

W Radiu Wrocław w każdy wtorek i czwartek prezentujemy cykl "Ocalić od zapomnienia" pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
Łącznie przygotujemy dla was 24 historie.

REKLAMA

To może Cię zainteresować