Zapomnijcie o ekologicznych pogadankach

Piotr Słowiński | Utworzono: 22.10.2015, 09:50
A|A|A

fot. YouTube

Firmy zajmujące się śmieciami szukają innych sposobów dotarcia do odbiorców. W Internecie pojawiły się znakomite filmy autorstwa twórców kultowych seriali. Filmom ekologicznym z serii „nieNiepotrzebni" przyjrzał się i przysłuchał Piotr Słowiński:

Konkurs rysunkowe i już na pewno pogadanki ekologiczne, to absolutny przeżytek. Uwagę odbiorcy, szczególnie tego najmłodszego, przyzwyczajonego do internetowych mediów, trudno dziś zatrzymać na dłużej niż kilka minut.

Dlatego do segregowania śmieci namawiają Wiadziu, Roli, Bjuti, czyli wyrzucone na wysypisko pusta butelka, zniszczone wiadro z tworzywa i papierowy karton pozostały z rolki papieru toaletowego. Dołącza do nich Ziemniak MC

Do pracy na rzecz ekologii wzięli się twórcy kultowych seriali, czyli "Włatcy Móch" i internetowego bestselleru o bielikach. Tym razem ich bohaterowie namawiają do segregowania śmieci, spotykają wróżkę Dotację i ze składowiska odpadów tworzą naturalny krajobraz, który wypatrzyli zresztą na znalezionej w śmieciach pocztówce.

Kampanię zleciła samorządowa spółka zajmująca się odpadami w Lubawce, czyli Sanikom. Jego wiceprezes, Grzegorz Szmajdziński, mówi wprost. "Wybraliśmy taki sposób przekazu, bo wykłady czy wyjaśnienie zawiłości prawa o odpadach nikogo nie obchodzi" - mówi Grzegorz Szmajdziński, wiceprezes Sanikomu:

"Dzieciom film się naprawdę podoba, a dorośli też mają niezły ubaw - mówi Roksana Knapik, która zajmuje się na co dzień edukacją ekologiczną. - Jest i fajna animacja i dowcipne teksty. Sama była zdziwiona, że ten film ma wciąż tak mało odsłon. Ja kliknęłam od razu i po prostu był świetny, wciągnął mnie od razu. Ale fakt, że ludzie boją się kliknąć, boją się , że to będzie nudne"

"To świetny pomysł by odejść od sztampowych wykładów czy konkursów rysunkowych, a filmiki trafią i do dzieci, i do dorosłych" - mówi edukatorka przyrodnicza Roksana:

Jej koledzy po fachu także kibicują kampanii ekologicznej z udziałem wiadra Wiadzia, butelki Bjuti, resztki rolki papieru, czyli Roliego i ziemniaka MC-iego. Te filmy mogą być nawet lekarstwem na jesienną chandrę.

REKLAMA

To może Cię zainteresować