Sztuczna inteligencja po wrocławsku (POSŁUCHAJ)

Przemek Gałecki | Utworzono: 18.09.2015, 08:27 | Zmodyfikowano: 18.09.2015, 06:27
A|A|A

fot. General Robotics

Terminator to pestka. To wcale nie przesada, a efekt prac naukowców z Wrocławia. Kilka projektów to już nie same koncepcje a realne systemy, które niedługo być może wejdą do produkcji.

Firma Neurosoft "nauczyła" już fotoradary jak rozpoznawać konkretną markę i model samochodów. Teraz pracuje nad inteligentnym rozpoznawaniem mowy. System nazywa się "Audioscope" i ma w innowacyjny sposób automatycznie wyszukiwać treści w zapisach audio. Chodzi np. o tysiące godzin nagrań posiedzeń sądów, miejskich rad czy Sejmu. "W kilka sekund będziemy mogli odnaleźć interesujące nas wątki, choć wcale nie jest to proste" - tłumaczy szef firmy, Janusz Wróbel:

Z kolei dr. Jerzy Sas z Zakładu Sztucznej Inteligencji Politechniki Wrocławskiej stara się opracować system kamer i mikrofonów, który można by montować np. w mieszkaniach osób starszych. Program nauczy się typowych zachowań swojego podopiecznego i w razie potrzeby wezwie pomoc. Twórca tłumaczy jak ma działać jego wynalazek:

Z kolei nad robotem jak z filmów S-F pracuje General Robotics - firma z Wrocławskiego Parku Technologicznego, która stworzyła EuGeniusa. Maszyna na razie jest sterowana przez operatora, ale docelowo EuGenius sam podejmie decyzję jak prowadzić rozmowę - także dzięki odczytywaniu.. ludzkich emocji, z mimiki czy gestów.

Posłuchaj całego materiału:

 

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować