Poparcie dla uchodźców i oświadczenie prezydenta

Przemek Gałecki | Utworzono: 11.09.2015, 17:20
A|A|A

Uchodźcy Mile Widziani - w sobotę we Wrocławiu pikieta poparcia dla uciekinierów z krajów ogarniętych wojną. Wydarzenie rozpoczyna się o godzinie 18.oo przed Pręgierzem.

"W obliczu dramatycznego położenia kilkuset tysięcy ludzi szukających schronienia w Europie, jest dla nas oczywiste, że powinniśmy tego schronienia udzielić." - czytamy na jednym z portali społecznościowych, gdzie udział w tym wydarzeniu zapowiedziało już prawie 700 osób.

- Ale nie chcemy poprzestać na pikiecie - mówi jedna z organizatorek akcji, Olimpia Świt:

Podobne pikiety odbędą się równolegle w ośmiu miastach w Polsce.

We Wrocławiu zaproszeni zostali także prezydent Wrocławia, wojewoda i marszałek - dodaje Olimpia Świt:

Organizatorzy akcji zamierza także w kolejnych dniach zorganizować zbiórkę ubrań i przyborów potrzebnych do życia dla ofiar wojny, ale również np. warsztaty pomagające w asymilacji z Polakami.

Stanowisko Prezydenta w sprawie pomocy dla uchodźców

Wszyscy z ogromną troską, smutkiem i współczuciem obserwujemy sytuację zmuszająca tak wielu naszych bliźnich do opuszczania swoich domów i emigrowania. Wszyscy chcemy udzielić im pomocy.

Podobnie jak udzielaliśmy i udzielamy pomocy przybyszom ze Wschodu: Kazachstanu, Białorusi, Ukrainy. Wrocław jest przecież miastem zajmującym się tą dziedziną bardzo różnorodnie i intensywnie obejmując opieką liczną grupę. 

Migracje docierające do Europy są dziś przedmiotem chyba najważniejszej od lat debaty politycznej. Debata ta przyniesie za chwilę wspólną europejską decyzję dotycząca solidarnego podejścia do emigrantów wojennych.

Polska jest w owej debacie reprezentowana przez swój rząd i przez swojego premiera. Należy poczekać na efekt tych rozmów, na decyzję europejską i rządową. A następnie zająć się jej realizacją.

Wrocław włączy się natychmiast w każdy proces zaproponowany przez polski rząd. Dziś nie czas na to, aby licytować się ofertami i pomysłami, pomagając bądź przeszkadzając w niezwykle istotnych negocjacjach i zastanowieniach. W ciągu kilku, kilkunastu dni pojawi się wypracowany w Brukseli i Warszawie model podejścia do omawianych spraw. Wówczas z całą energią włączymy się w ten program, w przydzielonej nam części.

Rafał Dutkiewicz 
Prezydent Wrocławia

Tagi:
REKLAMA

To może Cię zainteresować