Jak nie ulec gorączce świątecznej? (SONDA)

Alicja Mikłaszewicz | Utworzono: 21.12.2014, 12:21
A|A|A

fot. Wikipedia/Creative Commons

Przedświąteczny szał zakupów. Sklepy kuszą okazjami, złotówki znikają z portfeli i kont. Zachowajmy zdrowy rozsądek, nie ulegajmy emocjom - przestrzegają eksperci. Często pozwalamy sobie na więcej niż zazwyczaj, wracamy do domów z czymś czego kupić wcale nie zamierzaliśmy. Jak zatem zachować zimną krew w tej przedświątecznej gorączce? 

- Starajmy się nie podejmować decyzji zbyt szybko. Dajmy sobie 5 minut na zastanowienie. Często działamy pod wpływem impulsu. Reklama też powoduje, że mamy podjąć decyzje szybko i impulsywnie. A ogólniejsza rada, to nie chodzić na zakupy z kartą kredytową. To zawsze jest jakaś szansa, żeby nie wydać więcej niż chcieliśmy wydać - radzi psycholog ekonomiczny profesor Tomasz Zaleśkiewicz:

Profesor zwraca uwagę na marketing. To potężna machina, która wpływa na nasz umysł bardzo skutecznie. Takim trikiem marketingowym jest np. sprzedaż ratalna.

- Jeżeli nie masz pieniędzy to i tak możesz sobie sprawić przyjemność. Rata odroczona po świętach, albo rata 0% i tak dalej. Widzimy taką możliwość, że możemy sobie sprawić przyjemność już teraz i nie musimy dłużej czekać. Tutaj trzeba bardzo uważać - mówi profesor Zaleśkiewicz.

Dobrze jest też zrobić listę niezbędnych zakupów. Nie wyrzucajmy paragonów. Przydadzą się jeśli coś będziemy chcieli zwrócić albo zareklamować.

Sonda
Ta sonda już się zakończyła.

Ile wydaliście na święta?

Mniej niż 500 zł
4
Od 500 do 800 zł
1
Od 800 do 1500 zl
0
Powyżej 1500 zł
0
Wszystkich głosów: 5

REKLAMA

To może Cię zainteresować