Półka z książkami w Radiu RAM

Radio RAM | Utworzono: 02.03.2015, 10:22 | Zmodyfikowano: 02.03.2015, 13:21
A|A|A

Barbara Jaworska

Dominika Drozdowska, szefowa galerii SiC BWA Wrocław przyniosła tylko jedną książkę związaną ze swoją pracą i pasją: "Łysa góra. Ludzie i ceramika" Natalii Kopytko. Zaczęła od pozycji, która ją ukształtowała, a był to "Świat według Garpa" Johna Irvinga. Na koniec została propozycja najbardziej wakacyjna - "Król" Szczepana Twardocha.

Krzysiek Kaźmierczak, znany słuchaczom Fleszlajtu i bywalcom wrocławskich klubów jako Fly, przyniósł książki, które didżej czyta po godzinach, czyli w środku dnia w środku tygodnia. Zaczęliśmy od "NIgdziebądź" Neila Gaimana, by cofnąć się do "W drodze" Jacka Kerouaca i zakończyć nie wydaną jeszcze w Polsce powieścią graficzną "I kill Giants" duetu Joe Kelly, J.M. Ken Niimura.

 

Barbara Jaworska, spadkobierczyni dziedzictwa swojego Taty. Książki były pasją Andrzeja Jaworskiego, przejrzał tysiące tomów - starych, rzadkich, cennych, ładnych, oryginalnych.

Jako antykwariusz pośredniczył w podróżach książek między ludźmi. Dziś tę stację węzłową czyli Antykwariat im.A.Jaworskiego prowadzi córka Barbara.

Wśród lektur polecanych pojawiła się ta, która powraca z każdym nowym pokoleniem i czytana jest z równie wielką fascynacją.

"Dzieci z Bullerbyn", Astrid Lindgren"Od Staffa do Wojaczka. Poezja polska 1939-1985"

Publikacja składa się z dwóch tomów. Autorami wyboru są Bohdan Drozdowki i Bohdan Urbankowski.
W książce zawarte są biogramy autorów wierszy."Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka" Cezary Łazarewicz

Autor książki, reportażu, szczegółowo opisuje historię Grzegorza Przemyka – od zatrzymania na placu Zamkowym po wydarzenia, które nastąpiły później.

Agata Kołakowska, wrocławianka z urodzenia. Autorka powieści obyczajowych. Ukończyła dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Wrocławskim. W trakcie studiów współpracowała także z Radiem RAM.

 

 

Ale to nie mikrofon, a pióro stało się jej atrybutem. Ale ponieważ nie tylko pisze, ale tez dużo czyta to polecała:

"Stan nie! błogosławiony", Magdalena Majcher
Ciepła opowieść o niespodziewanym macierzyństwie i trudnych życiowych wyborach.

"Filozofia f**k it, czyli jak osiągnąć spokój ducha" John C. Parkin
Nie przeklinaj - po prostu to pieprz! Powiedz "pieprzę to" i bądź egoistą! Jeśli coś Ci się nie podoba, nie musisz tego robić!

Na koniec najnowsza książka naszego gościa: "Kolejny rozdział" Agata Kołakowska
Jak czuje się człowiek, który otrzymuje na skrzynkę mejlową powieść w odcinkach, która z rozdziału na rozdział coraz bardziej przypomina jego życie?

Joanna Mielewczyk, dziennikarka – przede wszystkim radiowa. Autorka książek: "Seks, pozycja dla praktykujących" i "Matka Polka Feministka". Jak sama pisze o sobie "... miłośniczka rozmów, poznawania ludzi. Wdzięczna za powierzane jej zaufanie. Broniąca bohaterów swoich rozmów przed krzywdzącymi opiniami innych. Zaangażowana i lojalna." Przy naszej Półce z książkami polecała:

"Uprowadzenie Madonny. Sztuka zagrabiona" - Kalicki Włodzimierz, Kuhnke Monika
– Panie Włodzimierzu, sensacja! W Hamburgu wypłynęła „Żydówka z pomarańczami!”. Tak zaczyna się ta książka, ale też sensacyjna historia odzyskania zagrabionego w czasie wojny arcydzieła Aleksandra Gierymskiego.

"Dom tęsknot" Piotr Adamczyk
„Dom tęsknot” to nietypowa saga, w której rzeczywistość powojennego Wrocławia miesza się z historią II Wojny a mieszkańców przedwojennej kamienicy budzą koszmary śnione przez jej poprzednich, niemieckich lokatorów.

"Matka polka feministka" Joanna Mielewczyk
A gdybyście pewnego dnia dowiedzieli się, że nie macie szans na naturalne poczęcie? A gdybyście musieli zawalczyć o życie własnego dziecka? A gdybyście musieli nagle sami wychować trójkę dzieci… To naprawdę się zdarzyło.

Alicja Janosz, wokalistka, autorka tekstów i muzyki. W swoim dorobku ma już dobrze znane słuchaczom Radia RAM płyty "Ala Janosz", "Vintage" i ostatnia "Retronowa". Wciąż także koncertuje z Hoodoo Band. Na naszą Półkę z książkami odstawiła dwa poradniki, jako młoda mama Tymona sama korzystała z owych lektur, ale też zebrane listy swojego idola.

"Polityka karmienia piersią. Ideologia, Biznes i Szemrane Interesy" - Palmer Gabrielle
W swojej świetnie udokumentowanej książce Gabrielle Palmer opisuje wyrafinowane techniki, które stosują wielkie korporacje, by przekonać rodziców do odwrócenia się od karmienia piersią. Żądza zysku firm produkujących żywność dla niemowląt w sposób systematyczny podważa pewność siebie matek i ich wiarę w zdolność wykarmienia piersią swoich dzieci.

"Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły" Faber Adele, Mazlish Elaine
Praktyczne ćwiczenia i wskazówki ułatwiające opanowanie sztuki komunikowania się z dziećmi - i… nie tylko z nimi - sprawiają, że książka jest przeznaczona dla każdego, kto chciałby lepiej rozumieć i mądrzej kochać dzieci oraz być przez dzieci kochanym i rozumianym.


"John Lennon. Listy" - Lennon John, Davies Hunter

Życie legendarnego muzyka i kompozytora opowiedziane w jego listach, po raz pierwszy zebranych w jednej książce. Po raz pierwszy wdowa po Johnie Lennonie, Yoko Ono, zgodziła się na opublikowanie korespondencji artysty. Zbiór zawiera niemal trzysta listów oraz pocztówek, opatrzonych komentarzem Huntera Daviesa, autora oficjalnej biografii Beatlesów, a prywatnie znajomego Johna Lennona

Julia Różewicz, tłumaczka literatury czeskiej, nagrodzona w 2014 roku Nagrodą Literatury na Świecie w Kategorii „Nowa Twarz” za przekład książki Petry Hůlovej "Plastikowe M3 czyli czeska pornografia", wydanej przez wydawnictwo Afera. To najbardziej prestiżowe polskie wyróżnienia dla tłumaczy.

W roku minionym podjęła się m.in. przetłumaczenia książki Petry Soukupovej "Pod śniegiem". Trzy siostry wspólnie wybierają się do domu rodzinnego na urodziny taty. Blanka wsiada do samochodu z dwiema dorastającymi córkami, niemowlakiem i psem; Olga z synkiem, iPadem i laptopem; Kristýna z kacem. Podróż wyzwala wspomnienia z dzieciństwa, mnóstwo emocji, żalów i frustracji, które niczym spod topniejącego śniegu wynurzają się we wzajemnych relacjach.

"Niedoparki na zawsze" Pavel Šrut

Jak wiadomo, niedoparki to (mniej lub bardziej) sympatyczne osobniki, żywiące się naszymi skarpetkami. Zawsze biorą tylko jedną, zostawiając nam drugą – nie do pary.

W dwóch wcześniejszych tomach sagi mieliście okazję poznać ich burzliwe losy.Co się wydarzy w trzecim? Po przygodach w Afryce wracamy do Pragi.

Piotr Czerkawski, krytyk filmowy, polecał "Kroniki" Boba Dylana, "Sztukę powieści. Rozmowy z pisarzami" oraz trylogię "Vernon Subutex". Rozmowę rozpoczęliśmy jednak od adaptacji filmowych. Okazało się, że ulubiona ekranizacja Piotra to "Cudowni chłopcy" według książki Michaela Chabona. Ma to związek również z pierwszym wyborem, bo Oscara za piosenkę do filmu "Cudowni chłopcy" otrzymał tegoroczny laureat Literackiej Nagrody Nobla - Bob Dylan. Filmowych skojarzeń nie brakuje przy rozmowach z pisarzami. Szczególnie, że wśród rozmówców redaktorów Paris Review znaleźli się m.in William Faulkner i Michel Houellbecq. Z koleipierwszy tom "Vernona..." porównywany jest przez niektórych do książki "High Fidelity" Nicka Hornby'ego, która doczekała się głośnej adaptacji z Johnem Cusackiem.

1. "Kroniki", Bob Dylan:

2. "Sztuka powieści. Rozmowy z pisarzami":

3. "Vernon Subutex", Virginie Despentes:

 

WAKACYJNE ODCINKI DO POSŁUCHANIA TUTAJ

Agnieszka Pohl, filolog, tłumaczka i autorka bloga Obsesyjna Biblioteczka (www.obsesyjnabiblioteczka.pl) polecała: książkę od której zaczęła się jej wielka fascynacja krajem kwitnącej wiśni, ale też lekturę ze światem magicznym i na koniec opowiadania kryminalne
1. "Wyznania gejszy", Arthur Golden:2. "Magiczne akta Scotland", Yardu Clovis LaFay:3. "Rewers", opowiadania wielu polskich pisarzy:

 

Aktorka Aleksandra Hamkało opowiedziała przy „Półce z książkami” jak to jest z czytaniem na planie. I jak ważne są dla niej książki. A są ważne na tyle, że ma różne fiksacje z nimi związane. Jedna z nich sprawia, że nie akceptuje elektronicznych czytników:Pierwszą z książek polecanych na lato 2016 przez Aleksandrę Hamkało jest klasyczna powieść. Zupełnie niewakacyjna. „Głód” Knuta Hamsuna:Dobra na plażę, ale ciężka do plecaka będzie książka „Wyznaję” Jaume Cabre:Prawdziwym odkryciem był dla aktorki znanej m.in z „Ziarna prawdy” i „Big Love” trzytomowy „Obłęd” Jerzego Krzysztonia:Oli życzymy kolejnych udanych adaptacji. W kinie i na planie.

Książki na wakacje 2016 polecała nam także Olga Gitkiewicz - redaktorka i reporterka, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu, współprowadząca Miasto Archipelag. Na początek, a jakże, literatura faktu. Głośna, ale niestety nie na tyle, by zmienić rzeczywistość, duża, ale nie na tyle, by odstraszyć przed spakowaniem, książka Martina Caparrosa „Głód”.Nie jest to lekka lektura na wakacje, ale może zmienić spojrzenie wielu osób na wiele miejsc, które mogą być w innym wypadku jedynie podróżniczym plenerem. Chociaż autor nie uważa „Głodu” za sukces, bo nie udało się zlikwidować nawet części problemu.W modnej ostatnio norweskiej sadze „Moja walka” Karl Ove Knausgaard wspomina młodzieńczą lekturę książki „Beatles”. Na okładce tomu Larsa Christensena przyniesionego przez Olgę Gitkiewicz był dopisek „Powieść”.Olga podzieliła się też ze słuchaczami Radia RAM swoją ulubioną pisarką. Chociaż sama na domowej półce tej książki Margaret Atwood nie ma. Chodzi o „Opowieść podręcznej”.W Radiu RAM już teraz czekamy, kiedy Olga odwiedzi nas ze swoją reporterską książką. Trzymamy kciuki, by mogła napisać ich wiele.


 


Wakacje rozpoczęte. Nie trzeba już wkuwać, a pod ławką ukrywać ciekawszych lektur. Przy "Półce z książkami" w Radiu RAM zaczynamy polecać najlepsze tomy na wakacje.

Magdalena Magia Pasierska z Me Myself And I przyniosła m.in "Prawdę i fałsz" Davida Mameta. Książkę dedykowaną aktorom uważa za ważną dla każdego, kto tworzy.Najważniejsze, by pozostać wiernym sobie. To dobro luksusowe, na które trzeba poczekać.Magda Pasierska jest też fanką literatury faktu. Jednym z reportaży, który zachwycił ją połączeniem prawdziwej historii z realizmem magicznym jest "Cudowna" Piotra Nesterowicza.Do studia wokalistka przyniosła dwie książki i czytnik. Z podręcznej biblioteki elektronicznej wybrała "Spiski tatrzańskie" Wojciecha Kuczoka.Książki na wakacje polecamy w letnich wydaniach "Półki z książkami" - w poniedziałki po 15:00 na 89.8 FM.


Maurycy Nowakowski, autor m.in. "Okrągłego przekrętu" o korupcji w piłkarskim świecie, a także
"Plagiatu", kryminału z historia dziejącą się we Wrocławiu. Jest też autorem kilku biografii muzyków
m.in. poświęconych Peterowi Gabrielowi i Philowi Collinsowi. Napisał również książki na temat zespołu
Genesis i Steve'a Hacketta. W programie "Półka z książkami" polecał Orwella, Łysiaka i "Muminki".
Na początek był "Rok 1984" George Orwell i Wielki Brat Patrzy:

Kolejna propozycja to świat epoki napoleońskiej czyli "Szachista" Waldemara Łysiaka:

Na koniec świat przez wielu czytelników uwielbiany, ale u wielu do dziś budzący trwogę czyli 
"Zima w Dolinie Muminków" Tove Jansson:

 

Gosia Konieczna była gościem „Półki z książkami” w Radiu RAM, tuż po weekendzie otwarcia Światowej Stolicy Książki UNESCO, który był tak udany, że już zapowiedziano dogrywkę w postaci czerwcowej Europejskiej Nocy Literatury na Wyspie Słodowej.
Pierwszą z polecanych przez Gosię Konieczną książek była Irvinga Stone'a „Udręka i ekstaza”. Powieść o życiu i twórczości Michała Anioła powstała po drobiazgowych studiach autora we Włoszech. I do dziś pozostaje doskonałą lekturą na wyjazd do Italii. To również pasjonujący obraz epoki i dogłębne studium artysty. Tytuł jest wzięty z cytatu z Michała Anioła: „Sztuka jest dla mnie udręką, gdy mi się coś nie udaje, ekstazą, gdy wszystko dobrze idzie, ale w każdym razie ona mną włada".Po „Udręce i ekstazie” Gosia Konieczna polecała „Ścianę” Marlene Haushofer. Austriacka pisarka opowiada w niej o niezwykłej sytuacji, która pomaga w uświadomieniu sobie własnej niezgody na zwyczajne życie. Jak zapisuje bohaterka zekranizowanej przed czterema laty powieści: „zbyt często i zbyt długo czekałam już w moim życiu na ludzi lub zdarzenia, które się potem nigdy nie realizowały, albo realizowały się tak późno, że nie miało to już dla mnie żadnego znaczenia”.Propozycją, która może starczyć na wiele długich weekendów, nie tylko majowych, jest „Moja walka” Karla Ovego Knausgaarda. Do tej pory ukazały się trzy z sześciu tomów nietypowej sagi, skupionej na perspektywie autora-narratora. „Moja walka” jest często zestawiana z wieloma wybitnymi dziełami literatury, ale na końcu zawsze okazuje się, że jest jedyna w swoim rodzaju.Jednym z wydarzeń weekendu Poczytaj Mi Wrocław w czasie inauguracji Światowej Stolicy Książki Unesco było spotkanie wokół książki „Zaraza”. Jednym z uczestników debaty był Mariusz Szczygieł, współzałożyciel „Dowodów na istnienie”, wydawnictwa, które wznowiło reportaż Jerzego Ambroziewicza. Napisana w połowie lat sześćdziesiątych relacja z Wrocławia, sparaliżowanego w 1963 roku epidemią ospy, po latach wciąż fascynuje. – Nie można się od tej książki oderwać – uważa Szczygieł.„Zaraza” jest też świadectwem plagi z czasów, w których dostęp do informacji był ograniczony. Gdy 34 lata później Wrocław sparaliżowała powódź, dramat miasta był transmitowany na żywo w całym kraju.Unikatowe zdjęcia i nagrania z 1963 roku znajdziecie: TUTAJ

 


 

Marek Kocot wrocławski aktor, reżyser teatralny i dramaturg. Absolwent PWST we Wrocławiu. Obecnie do zobaczenia gościnnie na scenach: Teatru Współczesnego m.in. w spektaklach "Pomarańczyk" i "Silesia, Silentia", a także Teatru Muzycznego Capitol w "Rat Pack, czyli Sinatra z kolegami."

Spotkaliśmy się w Światowym Dniu Poezji, dlatego wśród propozycji nie zabrakło wierszy w niezwykłym wydaniu:

Wiersze były także tematem przewodnim kolejnej propozycji czyli "Inicjał z offu" Agnieszki Wolny-Hamkało:

Na koniec książka, którą zawsze ma przy sobie, i nie pierwszy raz to dzieło powraca w Półce z książkami czyli "Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa + fragment...

Magdalena Wołowicz, polonistka, niezależna recenzentka literacka, autorka bloga Kącik z książkami. Publikowała w „Odrze”, „Nowych Książkach”, „Zadrze”, „Czasie Kultury”. Mieszka we Wrocławiu.

Varujan Vosganian "Księga szeptów"
Księga Szeptów zaczyna się w malowniczej scenerii, na ormiańskiej uliczce z Focșani lat 50. ubiegłego stulecia, pośród oparów świeżo palonej kawy i zapachów ze spiżarni babci Armenuhi, pośród starych ksiąg i fotografii dziadka Garabeta.

 

Agnieszka Gil "Układ nerwowy"
Wydawałoby się, że Magdalena ma wszystko, czego potrzebuje: dobrze zarabiającego męża, wygodne życie, udane dziecko i dużo czasu na realizowanie swoich pasji. Jednak trudno się tym wszystkim cieszyć, jeśli mąż jest alkoholikiem i odmawia podjęcia terapii, zapewniając, że wszystko ma pod kontrolą.

 

Jaume Cabre "Głosy Pamano"
Tina, zafascynowana fotografią spokojna nauczycielka, która pracuje w Sort, robi zdjęcie starej szkoły w Torenie tuż przed jej wyburzeniem. Jedno proste kliknięcie i gotowe. Strona po stronie czytelnik odkrywa konsekwencje tego pozornie trywialnego gestu, a przed jego wzrokiem rozciąga się szeroka panorama wspomnień i przekłamań o wydarzeniach, których bohaterami są falangiści i partyzanci, dranie i ludzie przyzwoici, a także ci zwyczajni, żyjący w trudnych, okrutnych czasach.

 

Maciej Tomaszewski, aktor Wrocławskiego Teatru Współczesnego, absolwent PWST we Wrocławiu. Jak przyznał w Półce z książkami, by nie być "zdrajcą" musiał wymienić kilku literackich bohaterów z którymi dorastał, ale nie mógł też nie wspomnieć o książkach przez które nie przesypiał nocy:

Po "Mistrzu i Małgorzacie" Michaiła Bułhakowa i "Świecie według Garpa" Johna Irvinga pojawiły się dzieła Fiodora Dostojewskiego:

Na koniec jedna z najgłośniejszych powieści włoskich ostatnich lat "Jedwab" Alessandro Baricco:

Agnieszka Lingas-Łoniewska, pisząca książki łączące sensacje z romansem. Przez całe życie jest związana z Wrocławiem - tu mieszka i pracuje, tu również ukończyła studia. Jest absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorka kilkunastu książek - głównie zaliczanych do prozy kobiecej. Na swoim koncie ma m.in. tytuły takie, jak: "Zakład o miłość", "Bez przebaczenia", "W szpilkach od Manolo", a także trylogię o zbiorczym tytule "Zakręty losu". Najnowsza jej książka to "Jesteś mija dzikusko".

Na Półkę z książkami w Radiu RAM polecała:

1. "Trzy odbicia w lustrze" i "Pąki lodowych róż" Zbigniew Zborowski

Saga historyczno-obyczajowo-sensacyjna

2. "Anna May" Agnieszka Opolska

3. "Pan Darcy nie żyje" Magdalena Knedler

Na koniec kilka słów o ostatnich książkach Agnieszki Lingas-Łoniewskiej

4. "Skazani na ból"

5. I premiera na rynku wydawniczym, tuż przed walentynkami "Jesteś moja dzikusko":

Katarzyna Roj z Galerii Design BWA we Wrocławiu. Od lat zajmuje się historią i krytyką sztuki, jest doktorantką filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Od ubiegłego roku w galerii można brać udział w ciekawym projekcie Book Club. To miejsce projektowania książek, czytelnia i audytorium, w którym można spotykać autorów literatury, rzemieślników tworzących książki, a także czytać i oglądać.

Na naszą Półkę z książkami odstawiła:

"O obrotach sfer niebieskich" Mikołaja Kopernika

Dzieło złożone z 6 ksiąg, w którym wyłożył istotę teorii heliocentrycznej.

Rękopis dzieła powstał prawdopodobnie 1515-30, jednakże dopiero w 1541 Kopernik powierzył go w celu wydania drukiem Retykowi, który w 1539 przybył do Fromborka, aby zapoznać się z teorią Kopernika. Wydanie pierwsze ukazało się w Norymberdze w 1543.

We Wrocławiu jest do zobaczenia kopia, ale i ta zapewne tylko w rękawiczkach, albo specjalną łapką-zakładką z jaką do studia przyszła Kasia:"Zwiedzajcie Piastowski Wrocław" Kaliny Zatorskiej i Mariana Misiaka

To wyjątkowa publikacja, bo przypomina dokonania artysty, bez którego Wrocław wyglądałby zupełnie inaczej- Tadeusza Ciałowicza."GET Eugeniusza Stankiewicza" Mirosława Ratajczaka

Całościowy dorobek artysty. Krytyczny esej ilustrowany jest obszernym wyborem reprezentatywnych prac Geta, od juweniliów po dzieła ostatnie. Całość zamknięto w atrakcyjnej, albumowej szacie graficznej.Magdalena Knedler - recenzentka i felietonistka, autorka krótkich form literackich, a w 2015 roku debiutanckiej książki "Pan Darcy nie żyje". Pracę magisterską napisała o filmowych adaptacjach powieści Jane Austen "Duma i uprzedzenie|" i chociaż było ich kilka, ma dwie ulubione: z Colinem Firthem z 1995 i 2005 z Keirą Knightley. Jest członkinią Wrocławskiego Oddziału Stowarzyszenia Autorów Polskich. Z zawodu logopeda medialny i nauczyciel wymowy scenicznej. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Książki polecane przez Magdalenę Knedler-Zając :

"Solfatara" Maciej Hen

Powieść oparta o fakty historyczne z intrygującą fabułą osadzoną w połowie XVII wieku.

Jest lipiec 1647 roku, a ulicach Neapolu trwa rebelia. Słychać wrzaski, krew zalewa miasto. Fortunato Petrelli, ceniony dziennikarz na bieżąco opisuje to, co się dzieje, dając szczegółowe świadectwo niepohamowanego okrucieństwa. W formie szkatułkowej pojawiają się wspomnienia głównego bohatera, również buntownika, i to on musi zapewnić bezpieczeństwo sobie i Donnie Svevie d’Avalos, księżniczce di Gesso. Ich wspólna ucieczka będzie niebezpieczna i pełna przygód...

"Morderstwo i cała reszta" Marta Reich

Młoda redaktorka poczytnego pisma dla kobiet `Madame`, Pola Białohorska, niespodziewanie otrzymuje od szefa polecenie przeprowadzenia wywiadu z Elżbietą Wojnowicz, jedną z najbogatszych kobiet w Polsce. Kilka dni później okazuje się, że bizneswoman zostaje zamordowana. Atmosfera wokół wywiadu, niespodziewana śmierć kobiety i inne niepokojące wydarzenia dają Poli coraz bardziej do myślenia i każą jej rozpocząć własne śledztwo.

"Na szpulce niebieskiej nici" Anne Tyler

Każda rodzina myśli, że jest wyjątkowa. I może ma rację?

„To był piękny, letni dzień…” – w ten sposób Abby Whitshank zawsze zaczyna opowieść o tym, jak ona i Red zakochali się w sobie pewnego lipcowego dnia w 1959 roku. Jednak tym razem zgromadzona w Baltimore rodzina nie słucha tak uważnie jak dawniej. Ich myśli zaprząta ważny problem: kto i jak powinien zaopiekować się coraz starszymi i coraz bardziej schorowanymi rodzicami? Wspólne troski i radości, rywalizacja, sekrety i pozornie nieistotne wydarzenia, które stają się fundamentem naszego postrzegania świata i siebie.

A na koniec jeszcze kilka słów o debiutanckiej książce Magdaleny Knedler "Pan Darcy nie żyje":

Nadia Szagdaj z wykształcenia jest muzykiem, gra na wiolonczeli, fortepianie, jest śpiewaczką operową. Jako autorka zadebiutowała w 2009 roku powieścią pt. „Przepowiednia”, w 2013 r. ukazała się jej pierwsza powieść o młodej prywatnej detektyw z Breslau pt. Sprawa Pechowca. W lutym 2015 roku ukazał się trzecia część przygód Klary Schulz.

Książki polecane przez Nadię Szagdaj:

Stephen King, „Ostatni bastion Barta Dawesa”

- Stephen King to mój faworyt, więc nie mogło go zabraknąć wśród autorów, których książki chcę polecić słuchaczom Radia RAM. Ciekawostką jest to, że jest to jedna z pierwszych jego książek, nie jest to horror, ani kryminał, a pierwotnie powieść została wydana pod pseudonimem Richard Bachman. To książka społeczno-obyczajowa, szczerze mówiąc bardzo dołująca. Bohater Bart Dawes jest silnie związane z miejscem, w którym mieszka. Ma tam powstać droga, co oznacza wyprowadzkę. Bart poradzi sobie z tym problemem w specyficzny i zaskakujący sposób. Książka poruszająca, zrobiła na mnie ogromne wrażenie – mówi Nadia Szagdaj.

John Grisham, „Ostatni sędzia”
- Książka obyczajowa, której akcja dzieje się na południu Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Dotykając problemu rasizmu, ale nie jest to typowy dla Grishama thriller sądowy. Bohaterem jest dziennikarz, który zatrudnia się w upadającej gazecie. Przejmuje ją za bezcen, ale w najlepszym dla siebie momencie, bo ma okazję relacjonować ważny proces. Zostaje skazany i obiecuje sędziom przysięgłym, że będzie się na nich mścił. Gdy po dziewięciu latach wychodzi na wolność, na miasto pada blady strach... - tak do lektury powieści „Ostatni sędzia” zachęca wrocławska pisarka.

Mika Waltari, „Egipcjanin Sinuhe”
- Książka niesamowicie oddaje klimat starożytnego świata, dosłownie tak, jakby autor tam był. „Egipcjanin Sinuhe” określany jest jako książka historyczna, ale jest to także powieść przygodowa, są tu także elementy kryminału, obyczajowości. Czyta się to tak, jakbyśmy czytali powieść napisaną w czasach starożytnych. Trzeba przeczytać, od samego początku towarzyszą nam tajemnice, przygody, mity. A do tego świetny przekład – ocenia Nadia Szagdaj.Andrzej Ziemiański z zawodu jest architektem, pisze książki z gatunku science fiction i fantasy; dużą popularność przyniosła mu powieść pt. „Achaja”, jest jednym z najpopularniejszych polskich autorów fantastyki.

Książki polecane przez Andrzeja Ziemiańskiego:Sławomir Koper, „Alkohol i muzy”
- Książka z pozoru bardzo lekka, można ją traktować jako zbiór anegdot, ciekawostek i opisów pijackich wyczynów. Jest w tej książce i Gałczyński i Leśmian i Szymanowski, jest wielu twórców. Ale pomimo tej wesołej warstwy anegdotycznej jest to też książka o tragicznych i smutnych końcach tych alkoholowych przygód artystów. Czytamy zatem o pasjonującym, pełnym przygód życiu ważnych ludzi, ale jednocześnie o zgubnym wpływie alkoholu. To zestawienie robi wielkie wrażenie. Często polecam tę lekturę podczas warsztatów z kreatywnego pisania i ostrzegam studentów, że ludzie posługujący się piórem cierpią przede wszystkim na trzy choroby: alkoholizm, depresję i narcyzm – mówi Andrzej Ziemiański.

Willy Cohn, „Dziennik z Breslau. 1933-1941”
- Historia wrocławskiego Żyda z Breslau, który opisuje swoje życie od momentu dojścia Hitlera do władzy. Dla mnie to najbardziej wstrząsająca książka opisujące zagładę narodu, w tym wypadku chodzi o Żydów. Nie ma w niej brutalności, aresztowań i tortur. Jest natomiast opis życia społeczności, o której jej uczestnicy sądzą, że to społeczność cywilizowana, w w której dzień po dniu pewna grupa traci coraz więcej swoich praw. Książka godna polecenia zwłaszcza mieszkańcom Wrocławia, bo do dziś chodzimy po tych samych ulicach, którymi chodził autor. Te wszystkie wstrząsające rzeczy działy w się w tym mieście – mówi Ziemiański.

Guy Sajer, „Zapomniany żołnierz”
- Wspomnienia chłopaka, który z powodów ideowych wstąpił na ochotnika do Wehrmachtu. Cenne w tej książce jest to, że główny bohater nie jest inteligentem, człowiekiem wykształconym. Jest prostym człowiekiem, który opisuje świat, tak, jak go widzi. Opisuje świat w sposób bezrefleksyjny, co wzbudza strach u czytelnika. Mamy zatem człowieka, który wręcz upomina się o to, aby on i jego koledzy z Wehrmachtu zostali przez historię docenieni. Ta książka wzbudza kontrowersje i jest dramatycznym dowodem na to, co propaganda jest w stanie zrobić z ludźmi – ocenia Andrzej Ziemiański.

Prof. Andrzej Zawada jest krytykiem literackim, tłumaczem (z fińskiego, angielskiego, szwedzkiego), eseistą, edytorem, wykładowcą akademickim, dyrektorem Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego; specjalizuje się w dwudziestoleciu międzywojennym, jest członkiem jury nagrody literackiej „Angelus”.

Książki rekomendowane przez prof. Andrzeja Zawadę:

Michaił Bułhakow, „Mistrz i Małgorzata”
- Jeśli miałbym stworzyć listę pięćdziesięciu najlepszych książek XX wieku, to z całą pewnością byłoby na niej miejsce dla „Mistrza i Małgorzaty”. To jedna z tych powieści, do której często wracam. Za każdym razem jest świeża, atrakcyjna i fascynująca – zarówno w sferze opowieści i wyobraźni, jak i przekładu. O przekładzie nie mówię bez powodu, bo jest genialny. Unikając rusycyzmów książka oddaje klimat języka rosyjskiego. Nie tylko zresztą, bo w tym tłumaczeniu oddana jest mentalność rosyjskiej kultury. Jednocześnie jest to polszczyzna bogata i finezyjna. Wielkie brawa dla Ireny Lewandowskiej i Witolda Dąbrowskiego. „Mistrz i Małgorzata” to książka uniwersalna i nieśmiertelna.


Tadeusz Konwicki, „Kompleks polski”
Tadeusza Konwickiego uważam za najwybitniejszego polskiego prozaika XX wieku. W przypadku tego autora trudno zdecydować się na wybór jednej książki. Twórczość Konwickiego stanowi spójną całość, choć jego powieści operują różnymi konwencjami. Jest to literatura, której celem było opisanie świadomości Polski i Polaków w drugiej połowie XX wieku. Jeśli już musiałbym wskazać jedną książkę, to wyjątkowo nie będzie to ani „Mała Apokalipsa”, ani „Sennik współczesny”. Chcę powiedzieć o mniej znanej książce pod tytułem „Kompleks polski”. To powieść z roku 1977, była pierwszą polską książką wydaną w obiegu niezależnym. Rzecz dzieje się właśnie w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku, ale ten plan realistyczny, w owym czasie współczesny, miesza się z przeszłością Polski, w tym wypadku ze zbiorową pamięcią o Powstaniu Styczniowym. Polecam tę lekturę, bo w sposób ciekawy, ale i jednocześnie gorzki, portretuje Polskę.

Agnieszka Miklis jest autorką powieści sensacyjno-kryminalnej pt. „Wściekła skóra”, za którą wiosną 2014 roku otrzymała nagrodę „WARTO” w kategorii literatura przyznawanej młodym twórcom. Obecnie pracuje nad swoją kolejną powieścią, która ma być wydana w pierwszej połowie 2015 roku.

Książkowe propozycje Agnieszki Miklis:Trygve Gulbranssen, „A lasy wiecznie śpiewają”
- Autor jest norweskim pisarzem i dziennikarzem. Ta książka to saga, ale zamknięta w jednym tomie. Czyta się doskonale. To opowieść o życiu w ciężkich czasach, ujarzmianiu natury, twardych mężczyznach i nieulękłych kobietach. Cała fabuła opowiada o walce ludzi z lasu z ludźmi z równin, a opowieść dotyczy historii starego rodu chłopskiego Björndalów. Epicki rozmach, świetnie skrojone postaci, nie ma dłużyzn. Książka niezwykle wciągająca – ocenia Agnieszka Miklis.

Eryk Ostrowski, „Charlotte Brontë i jej siostry śpiące”
- To biografia, ale ci, którzy za tym gatunkiem nie przepadają, nie powinni się zrażać. „Charlotte Brontë i jej siostry śpiące” czyta się jak dobrą powieść, jest napisana niezwykle lekko. Polecam przede wszystkim tym, którzy lubią epokę wiktoriańską. Autor stawia tezę, że to Charlotte Brontë była autorką wszystkich książek sióstr Brontë i stworzyła ich legendę. Jak to możliwe, że przy „Wichrowych wzgórzach” widnieje nazwisko Emily Brontë? Zachęcam do lektury książki Eryka Ostrowskiego – mówi wrocławska pisarka.

Dulce Chacón, „Uśpiony głos”
- Książka hiszpańskiej pisarki. Rzecz dzieje się w roku 1940 - po zakończeniu wojny domowej, w Hiszpanii rządzi reżim generała Franco. Bohaterkami są więźniarki, kobiety osadzone za rzekome wspieranie przeciwników generała. Książka niezwykle mocna, autorka zbierała dokumentację do niej przez cztery lata. Wśród tych opowieści jest relacja o ciężarnej, na którą wydano wyrok śmierci, ale zgładzono ją dopiero po urodzinach syna. Dulce Chacón opisuje historie tych, którzy nigdy sami o swoich dramatycznych losach opowiedzieć nie mogli – mówi Miklis.

Jacek Antczak jest reporterem i publicystą, przez wiele lat związany był z wrocławskimi dziennikami „Słowo Polskie” oraz „Gazeta Wrocławska”. Wydał m.in. zbiór reportaży pt. „W Radwanicach najlepiej idą romanse”, książkę „Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall” oraz „Adam Wójcik. Rzut bardzo osobisty”. W latach 2011 i 2013 był nominowany do nagrody dziennikarskiej Grand Press.

Książki rekomendowane przez Jacka Antczaka:Mariusz Szczygieł, „Kaprysik. Damskie historie”
- Zbiór sześciu reportaży, według Mariusza Szczygła, bardzo kobiecych. Jest to opowieść właśnie o kobietach, o kobiecym widzeniu świata. Historie są przezabawne i niezwykle urocze. Mój ulubiony reportaż to „Kartka”. Otóż Mariusz Szczygieł przed laty znalazł w kawiarni Nowy Świat kartkę z wypisanymi nazwiskami kilkudziesięciu kobiet. Kartka pochodziła z 1955 roku. Autor „Kaprysiku…” przeprowadził dziennikarskie śledztwo, aby ustalić co to za kartka i kim były kobiety, których nazwiska widniały na liście. Jest na niej aktorka Krystyna Sienkiewicz, jest reporterka Hanna Krall. Czy to lista klientek krawca? Pacjentek lekarza? A może nazwiska kochanek? Pointy nie zdradzę, zachęcam do lektury – mówi Jacek Antczak.

Haruki Murakami, „O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu”
- Murakami to jeden z najbardziej poczytnych pisarzy świata. Obok znanych wszystkim książek, napisał także rzecz o swojej wielkiej pasji, jaką jest bieganie maratonów. To rodzaj autobiografii autora, w której łączy opowieść o swojej pasji do biegania i fascynacjach literackich. Książka ciekawa i błyskotliwa, polecam – zachęca Jacek Antczak.

Edward Stachura, „Wiersze, poematy, piosenki, przekłady”
- W latach 80. ubiegłego wieku, gdy miałem długie włosy i grałem na gitarze, fascynowałem się Stachurą. Tzw. dżinsowa seria – jej częścią są „Wiersze…” - była wówczas prawdziwym bestsellerem. To była fascynacja pewną wrażliwością, stylem życia, outsiderstwem. Choć lata mijają, lubię wracać do książek Edwarda Stachury i  polecam wszystkim ich lekturę – mówi Antczak.

Natalia Grosiak jest wokalistką, autorką tekstów i piosenek. Znana z zespołów Mikromusic czy Digit All Love, współpracowała także z takimi grupami jak Kanał Audytywny oraz Husky.

Oto książkowe rekomendacje Natalii Grosiak:

Sylwia Szwed, „Mundra”
- Książka to jedenaście wywiadów z położnymi. Bohaterki są bardzo zróżnicowane. To kobiety zarówno starsze, które uczestniczyły w porodach przed laty, jak i młodsze, z zupełnie innym podejściem do rodzących. Książka pokazuje zarówno te piękne, jak i trudne momenty porodu. Lektura zarówno dla wszystkich mam, ale także dla pań, które dopiero urodzą – mówi Natalia Grosiak.Dariusz Zaborek, „Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską”
- Rozmowa z lekarką, historia zupełnie niezwykła. Alicja Gawlikowska-Świerczyńska przeżyła Powstanie Warszawskie, była więźniarką obozu w Ravensbrück. Jako młoda dziewczyna straciła rodziców. Można powiedzieć, że w jej życiu przytrafiło się wszystko, co najgorsze. Ale jednocześnie jest to opowieść o kobiecie niezwykle silnej, szukającej jasnych stron życia. Skąd się wzięły tytułowe „ciepłe króliki”? Przeczytajcie i sprawdźcie sami – zachęca Grosiak.

Lucy Maud Montgomery, „Ania z Zielonego Wzgórza”
- Chyba nie trzeba nikomu streszczać fabuły tej książki. Dla mnie ważna lektura z dzieciństwa, po którą sięgałam także jak byłam starsza. Opowieść ciepła, wzruszająca, a jednocześnie optymistyczna i mądra. Warto przeczytać – przekonuje wokalistka.Książki rekomendowane przez Andrzeja Ociepę, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu:


„Romaszewscy. Autobiografia”. Ze Zbigniewem, Zofią i Agnieszką Romaszewskimi rozmawia Piotr Skwieciński
Wywiad-rzeka z Zofią i Agnieszką Romaszewskimi oraz zmarłym niedawno Zbigniewem Romaszewskim. Można się zgadzać lub nie z poglądami Zbigniewa Romaszewskiego, ale jego biografia to przede wszystkim fascynujący fragment współczesnej historii Polski. Od dzieciństwa i szkół, poprzez działalność opozycyjną, Solidarność, aż po działalność parlamentarną po roku 1990. Dla osób zainteresowanych historią, lektura obowiązkowa – mówi Andrzej Ociepa.Marek Krajewski, „Władca liczb”
Każdą kolejną książkę Krajewskiego czytam z przyjemnością. Ostatnia jego powieść „Władca liczb” być może niektórych rozczarowała ze względu na przewidywalność zakończenia historii. Dla mnie jednak wartością samą w sobie jest niesamowity warsztat autora, ogromna praca i dokładność w opisywaniu dawnego Wrocławia, w tym wypadku miasta z czasów PRL. Krajewski jest znakomitym sprawozdawcą mijających lat i zmieniającego się Wrocławia. Dla mieszkańców to rzecz bardzo cenna – ocenia szef miejskiej biblioteki.

Jerzy Skoczylas, „Elita i Studio 202”
Wychowywałem się na Studio 202, a książka to historia Kabaretu Elita pełna wielkich postaci nie tylko radia, ale także Wrocławia. W książce wiele ciekawych historii, anegdot. Zdecydowanie polecam – mówi Andrzej Ociepa.

Marek Krajewski jest wrocławianinem, filologiem klasycznym, był wykładowcą na Uniwersytecie Wrocławskim. Przede wszystkim znany jest jako autor powieści kryminalnych, których bohaterem jest policjant z Breslau Eberhard Mock. W tej serii ukazały się m.in. „Śmierć w Breslau”, „Koniec świata w Breslau”, „Widma w mieście Breslau”, czy „Festung Breslau”. Marek Krajewski jest laureatem m.in. Paszportu „Polityki” i Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszą powieść kryminalną roku 2003.

Książki rekomendowane przez Marka Krajewskiego:

Robert Graves, „Ja, Klaudiusz”
- Książka wydana wiele lat temu, była także ekranizowana, znany jest świetny serial nakręcony na podstawie powieści Gravesa. Sięgnąłem po tę książkę po raz kolejny niedawno. Byłem ciekaw, czy się nie rozczaruję. Nie zawiodłem się, bo „Ja Klaudiusz” to świetna opowieść o cesarzu Klaudiuszu, który przypadkiem znalazł się na czele rzymskiego Imperium i opisuje straszliwe wydarzenia rozgrywające się na szczytach władzy – poleca Marek Krajewski.

Seneka, „Listy moralne do Lucyliusza”
-Dzieło filozoficzne, ale napisane niezwykle przystępnym językiem. Przede wszystkim jednak bardzo aktualne. Zalecenia i rady zawarte w „Listach...” można dostosowywać do czasów współczesnych. „Listy...” pełne są znakomitej stoickiej mądrości, która na całym świecie przeżywa renesans. Powstają stoickie kluby zalecające sposób życia, który ma człowieka uspokoić. Książka do refleksji i namysłu, sam w życiu staram się być stoikiem – mówi Krajewski.Paweł Huelle, „Śpiewaj ogrody”
- Huellego uważam za jednego z najlepszych polskich pisarzy. Po przeczytaniu ostatniej strony „Śpiewaj ogrody” nie mogłem się z tą książką rozstać. Trzymałem ją w ręku i chciałem wejść do powieściowego świata. To powieść o wielokulturowym Gdańsku, który przeżywał trudne momenty historyczne. Bohaterowie tej książki są doskonałymi znakami rozpoznawczymi dziejów tego miasta. Zresztą – co także bardzo wciąga – losy Gdańska są bliskie historii Wrocławia. Rozmaite wątki misternie splatają się w fascynującą opowieść – ocenia Marek Krajewski.

Profesor Maciej Trzciński jest prawnikiem i archeologiem, zastępcą dyrektora Muzeum Miejskiego we Wrocławiu. Naukowo zajmuje się m.in. przestępczością skierowaną przeciwko zabytkom, szczególnie zabytkom archeologicznym.

Andrzej Stasiuk, „Nie ma ma ekspresów przy żółtych drogach”
- Stasiuk zawsze mi się podobał, bo w swoich książkach łączy przeszłość i teraźniejszość. „Nie ma ekspresów...” dotyczy podróży na wschód. Rzecz jest – jak to u Stasiuka – świetnie napisana, językiem bardzo przystępnym, a książkę czyta się jednym tchem. Przeczytamy w niej m.in. jak wygląda współczesna Mongolia, ale także Rosja. Jest ona opisana przez pryzmat wcześniejszych podróży autora, jest zatem trochę sentymentalna. Odniesienia do czasów PRL czy ZSRR mogą być atrakcyjne szczególnie dla młodego czytelnika. W książce oczywiście znajdziemy wiele faktów, choć ja akurat po takie lektury sięgam, aby się przy nich zrelaksować – mówi prof. Trzciński.

Karol Modzelewski, „Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca”
- Autor jest uznanym historykiem, specjalistą od Średniowiecza. Bardzo cenię „Barbarzyńską Europę” Modzelewskiego. Po „Zajeździmy kobyłę historii” sięgnąłem zachęcony dobrym marketingiem, ale nie zawiodłem się. Tym razem Modzelewski bazuje na wątkach autobiograficznych, bo opisuje wydarzenia nam współczesne. Rzeczywiście są to – jak w tytule - „wyznania poobijanego jeźdźca”, bo autor osobiście uczestniczył w większości opisywanych  sytuacji. Kapitalna książka dotycząca najnowszej historii Polski, pełna faktów i anegdot. Poleciłem ją mojej studiującej córce – rekomenduje prof. Trzciński.Zygmunt Miłoszewski, „Bezcenny”
- Nie jestem wielkim fanem kryminałów. Po „Bezcennego” sięgnąłem ze względu na moje zainteresowania zawodowe związane z zaginionymi dziełami sztuki. W tym wypadku chodzi o „Portret Młodzieńca” Rafaela Santi. Obraz zaginął po wojnie, są różne hipotezy na temat tego, co się z nim stało. Miłoszewski dobrze odrobił lekcję historii i wprowadził do swojej książki wątek kryminalny, niemalże „bondowski”. Ciekawa, wciągająca rzecz – poleca prof. Trzciński.

Bartosz Porczyk jest aktorem Teatru Polskiego we Wrocławiu, wcześniej związany był także z Teatrem Capitol; występuje w filmach fabularnych i serialach; jest laureatem wielu nagród m.in. Złotego Tukana dziennikarzy i publiczności w Konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki we Wrocławiu, Grand Prix za najlepszą pierwszoplanową rolę męską w spektaklu "Sprawa Dantona" w reżyserii Jana Klaty.

Książki rekomendowane przez Bartosza Porczyka:

Salvador Dali „Dzienniki geniusza” i „Moje sekretne życie”
- Obie książki to zapiski artysty i wywiady przeprowadzone z samym Salvadorem Dali. Jeżeli odwaga życiowa mogłaby się zmaterializować, to pewnie miałaby twarz Dalego. Pytany przez dziennikarza, co to jest moda, opowiedział „to, co staje się niemodne”. Zapytany o to, co powinny nosić kobiety, stwierdził „piersi na plecach”. Dali miał zupełnie niesamowite pomysły i niczym nieograniczoną wyobraźnię. To wszystko znajdziemy w tych książkach, pełnych zabawnych i ciekawych opowieści. Dla mnie osobiście Dali stał się inspiracją, ośmielił mnie artystycznie – opowiada Porczyk.Ken Wilber „Śmiertelni nieśmiertelni”
- Wilber to jeden z najpopularniejszych i wpływowych współczesnych myślicieli amerykańskich. Próbowałem czytać inne jego książki, ale do ich zrozumienia potrzebna jest bardzo głęboka znajomość filozofii. Wyjątek stanowi książka „Śmiertelni nieśmiertelni”. Są to zapiski pary małżeńskiej, bohaterami są Ken i Treya. Kobieta jest chora na raka. Ta książka to opowieść o miłości, cierpieniu, umieraniu. O emocjach osoby chorej, ale także przeżyciach jej życiowego towarzysza. Książka jest trudna i smutna. Ale takie historie warto poznać, bo uświadamiają czytelnikowi, jak wielką wartością jest życie – mówi Porczyk.Katarzyna Miller, Tatiana Cichocka „Bajki rozebrane”
- Jeśli wydaje wam się, że wiecie o bajkach wszystko, to lepiej sięgnijcie po „Bajki rozebrane”. Autorki tej książki „rozebrały” bajki na nowo, pokazały, co jest w nich ukryte. Wielu z nas na pewno miało poczucie, że w bajkach, które poznawaliśmy jako dzieci jest coś więcej, niż to, co wynika z samego tekstu. Coś, o czym rodzice nie chcieli nam mówić. To „drugie dno” - w sposób ciekawy i dowcipny – pokazują Miller i Cichocka – poleca Porczyk.


ZOBACZ TEŻ: Książki do czytania na wakacje – polecają Eugeniusz Dębski, Agnieszka Wolny-Hamkało, Mariusz Urbanek, Marta Mizuro i inni [POSŁUCHAJ]

Łukasz L.U.C Rostkowski jest raperem, producentem muzycznym, reżyserem teledysków; zakładał i współtworzył projekt muzyczny Kanał Audytywny; autor wielu albumów i projektów muzycznych; laureat nagrody „Polityki” za łączenie dziedzin i gatunków muzycznych.

Książki rekomendowane przez Łukasza L.U.Ca Rostkowskiego:

Winston Groom „Forrest Gump”
- Bohatera wszyscy znają z filmu, zresztą filmu bardzo dobrego. Mimo wszystko polecam tekst, bo jest w nim dużo więcej ciekawych wątków. Lubię wracać myślami do Forresta Gumpa zwłaszcza wtedy, gdy okoliczności nakazują mi być poważnym, zdystansowanym, a nawet szorstkim wobec świata. Książka Winstona Grooma przypomina mi zawsze o tym, że w życiu warto być też prostolinijnym, szczerym, nawet dziecięco naiwnym – mówi Łukasz Rostkowski.J.R.R Tolkien „Hobbit”
- Generalnie jestem wielkim fanem twórczości Tolkiena. „Hobbita” czytałem dwa razy, a ostatnio sięgnąłem także po audiobooka. Tolkien tworzy niesamowite światy, postaci, mapy, legendy, pieśni. A do tego niepowtarzalny bajkowy klimat. Powieści Tolkiena, w tym oczywiście mój ulubiony „Hobbit”, to książki uniwersalne, opowieści o walce dobra i zła. Podziwiam niesłychaną wyobraźnie autora – poleca L.U.C.

REKLAMA

To może Cię zainteresować