Trzydziesta rocznica powstania Studenckich Komitetów Solidarności

Radio RAM | Utworzono: 08.12.2007, 10:50 | Zmodyfikowano: 09.12.2007, 13:28
A|A|A

Jarosław Broda jest dziś szefem wydziału kultury we wrocławskim urzędzie miejskim (Fot. Bartosz Sadowski / Polska - Gazeta Wrocławska)

W sobotę rocznicę powstania SKS uroczyście obchodzili jego wrocławscy działacze. Rozpoczęli mszą świętą w kościele św. Piotra i Pawła przy pl. Katedralnym. Główne uroczystości były w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego.

Kilkunastu działaczy odebrało odznaczenia państwowe z rąk prezydenckiego doradcy prof. Andrzeja Stelmachowskiego. Przyznał on, że ma nadzieję, iż o działalności SKS-ów w całym kraju będzie pamiętać najmłodsze pokolenie. Dodał, że młodzi ludzie powinni brać z opozycyjnych działaczy przykład.

Była też dyskusja "Mieć 20 lat - w 1977 roku i dzisiaj". W uroczystościach uczestniczyli m.in.: Aleksander Gleichgewicht, Krzysztof Grzelczyk i o. Maciej Zięba. Przyjechał także Bronisław Wildstein, znany publicysta, jeden z założycieli SKS.

Posłuchaj wspomnień Jarosława Brody, Aleksandra Gleichgewichta i Mirosława Spychalskiego:

W sobotę odsłonięte zostały dwie tablice. Jedna na budynku polonistyki - poświęcona samemu SKS. Druga na Świdnickiej - upamiętniająca Władysławę Sidor, matkę Leszka Budrewicza, której mieszkanie było jednym z głównych punktów zebrań wrocławskiego SKS.

REKLAMA
Dźwięki
Jarosław Broda, Aleksander Gleichgewicht i Mirosław Spychalski wspominają SKS. Wywiad Polskiego Radia Wrocław.
Jarosław Broda, Aleksander Gleichgewicht i Mirosław Spychalski wspominają SKS. Rozmowa Polskiego Radia Wrocław.

To może Cię zainteresować