Kawa z autorką przewodników po Dolnym Śląsku

Piotr Bartyś | Utworzono: 03.08.2014, 11:35 | Zmodyfikowano: 03.08.2014, 10:36
A|A|A

fot. archiwum prywatne

Wydała do tej pory kilkanaście niezwykłych przewodników historycznych po Dolnym Śląsku, m.in. „Zamkowe tajemnice”, „Dolny Śląsk, jakiego nie znacie”, „Tajemnice ukrytych skarbów” „Dolina królów”. Pracuje właśnie nad dwoma kolejnymi. Poza tym pisze reportaże z całego świata, które publikuje m.in. w National Geographic, Focus czy Traveller. Tylko w tym roku była m.in. w Wietnamie, Hiszpanii czy na Saharze. Wymyśliła Dolnośląski Festiwal Tajemnic, którego II edycja już za kilkanaście dni na zamku Książ. Ale zanim stała się odkrywcą tajemnic i obieżyświatem, bohaterka naszego dzisiejszego spotkania studiowała na jednym roku z Markiem Krajewskim. I nie były to studia, które w pełni przygotowujące ją do wykonywania przyszłego zawodu:

O wizycie tajemniczego pana w prochowcu ze skarbem i co z tego wynikło...

Joanna Lamparska to dla świata dziennikarka, podróżniczka, autorka historycznych przewodników po Dolnym Śląsku, ale - obok romanistyki - ma jeszcze inne, dość nietypowe wykształcenie:Zanim zaczęła pracować na własny rachunek była dziennikarką "Słowa Polskiego". Porzucenie bezpiecznej posady to zawsze skok na głęboką wodę. W tym fragmencie rozmowy Joasia zdradza nam receptę na dobry materiał w gazecie. Wydaje mi się, że to recepta uniwersalna na dobrą pracę - sprawdzająca się wszędzie, posłuchajcie:Jej pierwsza książka nie miała nic wspólnego ze skarbami czy historią. Posłuchajcie niezwykłej historii o niesamowitym uzdrowicielu:A teraz o pierwszej książce o skarbach, czyli jak stać się klasykiem:Najpierw zajmowała się różnymi tematami. Potem - Dolny Śląsk stał się dla niej najważniejszy. Jak złapała bakcyla?Jak długo Joannie zajmuje pisanie kolejnej książki?

Jeśli ktoś pisze książki o tajemnicach, zamkach, ukrytych skarbach wokół niego krąży mnóstwo niesamowitych historii:fot. Wikigab (Wikimedia Commons)

Poprosiłem Joannę, żeby zabrała nas w trzy podróże na trzech kontynentach. Zaczynamy od Afryki, pustka Pustyni Libijskiej:W Azji - zatłoczona ulica Wietnamu i powojenne tunele pułapki:W Europie - obrazki z Madytu: corrida i muzeum Prado:

Joanna wymyśliła Dolnośląski Festiwal Tajemnic. Ubiegłoroczna edycja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem, że już za kilka dni, między 15 a 17 w Zamku Książ ponowne spotkanie z tajemnicami. A konkretnie...

REKLAMA

To może Cię zainteresować