Europejska Noc Muzeów

Radio RAM | Utworzono: 14.05.2014, 14:18 | Zmodyfikowano: 14.05.2014, 12:19
A|A|A

W tym roku będzie to wydarzenie wyjątkowe, po raz pierwszy bowiem Noc Muzeów zorganizowana zostanie w plenerze, na zielonych terenach otaczających Muzeum Architektury.

Wiąże się to z modernizacją budynku oraz przygotowaniami do przyjęcia międzynarodowej wystawy „Picasso Dali Goya. Tauromachia”, którą otworzymy 24 lipca br. Do końca czerwca MA pozostaje zamknięte dla zwiedzających, co jednak nie przeszkodziło nam w przygotowaniu dla naszych gości specjalnej i pełnej atrakcji Nocy Muzeów.

Tradycyjnie o godzinie 18.00 Noc Muzeów rozpoczniemy zabawami dla najmłodszych i tych nieco starszych. Na trawniku przed Muzeum Architektury dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach konstrukcyjno-manualnych „Mapy i plany miast”, przygotowanych przy współpracy z Tekturowo (www.tekturowoblogspot.com).

Wspólnie z najmłodszymi przyjrzymy się różnym mapom i planom miast, a następnie skonstruujemy największy, najdłuższy i w dodatku przestrzenny plan Wrocławia! Namalujemy siatkę ulic, obwodnic i autostrad. Wybudujemy mosty, papierowe osiedla, zaprojektujemy skwery i podwórka.

Projekt „Mapy i plany miast” adresowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. W zabawach wykorzystujemy kartony, papier, tekturę oraz przedmioty codziennego użytku. Celem spotkań jest eksperymentowanie, poszukiwanie twórczych rozwiązań, rozwijanie myślenia przestrzennego oraz docenienie kluczowej umiejętności - pracy zespołowej.

Również o godzinie 18.00 rozpoczniemy podchody architektoniczne „Muzealne Nowe Miasto”. Będzie to plenerowa zabawie w formie quizu, dzięki której nasi goście poznają historię muzeów oraz innych ważnych budynków i pomników znajdujących się w sąsiedztwie MA.

To zabawa dla nieco starszych dzieci i ich rodziców, w której liczyć się będzie wiedza, refleks i czas.
Dla tych najlepszych i najszybszych mamy wyjątkową nagrodę – zaproszenie na wystawę „Picasso Dali Goya. Tauromachia”!
Obie zabawy potrwają od 18.00 do 20.00.

Największą atrakcją tegorocznej Nocy Muzeów będzie jednak z pewnością rozpalenie rzeźby Władysława Hasiora, pierwsze od 2003 roku! Znajdujący się na trawniku przed wejściem głównym do Muzeum Architektury model pomnika Rozstrzelanych Zakładników z Nowego Sącza został wykonany w latach 1966-1968. Do realizacji pomnika nigdy nie doszło, a rzeźba została zakupiona w 1971 roku przez Muzeum Architektury we Wrocławiu i ustawiona w miejscu, w którym stoi do dziś.

W latach 70-tych, w dniu Wszystkich Świętych, pracownicy muzeum zapalali płomienie na pomniku za pomocą specjalnie przygotowanego do tego paliwa. Później jednak tradycja zanikła, ostatni raz odpalenie płomieni miało miejsce w roku 2003.

W tym roku, po ponad dekadzie, rozpalimy Hasiora ponownie!
Na specjalny pokaz zapraszamy o godzinie 22.00.

PROGRAM WYDARZEŃ:
18.00 – 20.00 – warsztaty konstrukcyjno-manualne dla dzieci „Mapy i plany miast”
18.00 – 20.00 – podchody architektoniczne „Muzealne Nowe Miasto”
22.00 – rozpalenie rzeźby Władysława Hasiora „Rozstrzelani Zakładnicy z Nowego Sącza”

 

 

Tagi:
REKLAMA

To może Cię zainteresować