Lebenstein w Muzeum Narodowym

Radio RAM | Utworzono: 31.03.2014, 16:53 | Zmodyfikowano: 31.03.2014, 14:59
A|A|A

fot. Muzeum Narodowe

Jan Lebenstein (1930-1999) był absolwentem warszawskiej ASP. Jego debiutem i zarazem pierwszym sukcesem był pokaz prac podczas Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki w roku 1955 w Warszawie.

- Pokazał wówczas głównie pejzaże m.in. z podwarszawskiego Rembertowa. Były to prace bardzo dojrzałe. Spodziewano się, że jego twórczość będzie rozwijać się właśnie w tym kierunku. Tymczasem Lebenstein całkowicie zmienił styl i artystyczne zapatrywania. Skupił się na ludzkiej postaci, którą wpisał symetrycznie w prostokątne płótno – mówi Magdalena Szafkowska, kurator wystawy w Muzeum Narodowym.



W roku 1959 Jan Lebenstein otrzymał Grand Prix na 1. Międzynarodowym Biennale Malarstwa Młodych w Paryżu. Rok później zamieszkał na stałe w stolicy Francji.

- W Polsce prace artysty pojawiały się w zbiorach muzealnych. M.in. w roku 1968 dwa pejzaże i rysunek trafiły do Wrocławia. Ale generalnie w kraju Lebenstein nie był mile widziany i raczej pomijany. Stało się tak m.in. za sprawą tego, że wykonał ilustracje do zakazanej w PRL książki „Folwark zwierzęcy”  George'a Orwella – mówi Szafkowska.

Do stworzenia pokaźnego zbioru prac Jana Lebensteina, które posiada Muzeum Narodowe we Wrocławiu, przyczynił się jego wieloletni dyrektor Mariusz Hermansdorfer.

- Rzecz miała miejsce w roku 1977. Hermansdorfer, który poznał w Paryżu Lebensteina, niemal dosłownie przemycił do Polski w bagażu podręcznym trzynaście jego prac. Udało się nawet zorganizować dużą wystawę Lebensteina we Wrocławiu, z której dyrektor Hermansdorfer musiał tłumaczyć się przed ówczesnym ministrem kultury – opowiada Szafkowska.



Muzeum Narodowe we Wrocławiu organizowało jeszcze dwie wystawy prac artysty – w roku 1994 z udziałem Jana Lebensteina oraz w roku 2004 z okazji piątej rocznicy śmierci malarza.

Tym razem pokazane zostaną cykle „Pejzaże”, „Figury we wnętrzu”, „Figury osiowe”, „Potworne zwierzęta” czy kompozycje inspirowane mitologią grecką i rzymską.
„Jan Lebenstein. Obrazy i gwasze z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu" czynna będzie do 10 sierpnia.

REKLAMA