Breslau 1939: Nowe fakty (WIDEO)

Marek Zoellner | Utworzono: 26.01.2014, 12:58 | Zmodyfikowano: 26.01.2014, 21:43
A|A|A

fot. forum.axishistory.com

Film, który przedstawia Wrocław (Breslau) tuż przed wybuchem II wojny światowej można było zobaczyć kilka lat temu także na naszej stronie internetowej.

ZOBACZ TEŻ: Villa Colonia: Tutaj poddał się Breslau

Oglądamy na nim przedwojenny Ostrów Tumski, Katedrę św. Jana Chrzciciela (i jej wieże, jeszcze przed zniszczeniem). Są ulice: Sokola (Eichendorffstrasse) i Hallera (kiedyś Przodowników Pracy a wcześniej Kürassierstrasse)i późniejsze kino Przodownik (Lwów).

Mamy także niemieckich oficerów, a zwłaszcza jednego, co do którego powstały właśnie owe wątpliwości. Kim był i jaką pełnił funkcję w Twierdzy przed jej wyzwoleniem?

Rozsypane po internetowej sieci informacje porządkuje Grzegorz Sanik z portalu
dolnyslask.elomaps.pl

Młody chłopak o imieniu Poldi wyrusza na rowerze ze swojego domu przy Eichendorffstrasse, obecnie ulica Sokola. Jedzie Kürassierstrasse, obecnie ulica Hallera, mija przechodniów, tramwaje, samochody. Podczas krótkiego przejazdu uderzający jest spokój i porządek panujący na ulicach, dziś tak bardzo zatłoczonych i zakorkowanych - pisze Sanik.

fot. dolny-slask.org.pl

Poldi zatrzymuje się pod kinem Roxy Filmpalast, późniejszym kinie Lwów. W repertuarze aktualnie jest film „Männer müssen so sein”. Na tramwajach widzimy również charakterystyczne logo firmy odzieżowej, które swoim wyglądem, nie wiele zmieniło się do dnia dzisiejszego.

fot. dolny-slask.org.pl

Grzegorz Sanik zebrał też informacje internautów i pasjonatów historii dotyczące autora filmu: To Komendant Fortyfikacji Wrocławia pułkownik Edwin Graf von Rothkirch, później podczas wojny awansowany do stopnia generała. Był on zapalonym filmowcem i podczas wojny nakręcił sporo amatorskich filmów. Wspólnie z innymi żołnierzami Wehrmachtu dokonuje przeglądu terenów. Niestety nie wiadomo, jakie tereny są ukazane na filmie.

fot. forum.axishistory.com

Poldi to zdrobnienie od Leopolda. Chłopiec, który jeździł rowerem po Breslau to Leopold Graf von Rothkirch, syn Komendanta. Razem z ojcem wyruszają później na przejażdżkę konno. Poldi, tak jak jego ojciec również walczył podczas II wojny światowej, służył w oddziałach pancernych. Obaj wojnę przeżyli. Edwin zmarł w roku 1980, a Leopold w roku 2009.

fot. forum.axishistory.com

Poldi z ojcem udają się autem najprawdopodobniej nad Jezioro Lubachowskie, zwane czasem Bystrzyckim. Tam organizują sobie piknik i odpoczynek. Jezioro zaporowe powstało niedawno, bo 25 lat wcześniej w wyniku wybudowania zapory wodnej (...)

Czy rzeczywiście? A może chodzi jednak o Jezioro Pilichowickie. Grzegorz Sanik ma wątpliwości, ale twierdzi, że wersja z Zagórzem jest bardziej prawdopodobna. Wciąż szuka odpowiedzi na to pytanie...

fot. dolny-slask.org.pl

Na dalszych ujęciach filmu widzimy scenę wypadku ciężarówki, plac budowy oraz bardzo charakterystyczną autostradę. To fragment odcinka autostrady Berlin – Breslau, powstałego w ramach sieci autostrad Reichsautobahn. Po wcieleniu do ziem polskich autostrada A4. Podczas zjazdu z autostrady przewijają się tabliczki z miejscowościami: Breslau (Wrocław), Glatz (Kłodzko), Schweidnitz (Świdnica) i Beuthen (Bytom). Na samym końcu zjazdu widać stację benzynową. Stacja ta została oddana do użytku wraz z uroczystym otwarciem autostrady 27 września 1937 roku. Do dziś dzień jest czynna.

fot. dolny-slask.org.pl

O filmie pisała też w ubiegłym roku Beata Maciejewska z Gazety Wyborczej. W artykule pt."Breslau 1939 na starym filmie. A lato było piękne tego roku...". Warto zajrzeć do tej publikacji i znaleźć kolejne, nieznane fragmenty z życia przedwojennego miasta:

"Być może to ten sam Poldi, który z domu przy Eichendorffstrasse jedzie do Horst Wessel Oberrealschule przy Yorck Strasse (dzisiejszej Jemiołowej)" - pisała Beata Maciejewska. Mamy zatem kolejny adres - ulicę Jemiołową.

Co ciekawe, pod artykułem znalazł się komentarz Neo[EZN], czyli Piotr Herby, twórcy znanego z portalu fotopolska.eu:

"Film został nakręcony w sierpniu 1939 roku przez Edwina Grafa von Rothkirch - w oryginale czarno-biały. Widać na nim m.in. właśnie Edwina i jego syna - Leopolda Grafa von Rothkirch - to ten Poldi z filmu. Na ZDF był emitowany film dokumentalny o Leopoldzie von Rothkirch - z udziałem jego - można było zobaczyć jak kilka lat temu wyglądał ten chłopak z filmu. Poldi urodził się w 1923 roku, jego matka mieszkała w Miliczu (...)"

A tu kolejna garść informacji, które po naszej publikacji przesłała pani Anna Drozd:

"(...)fragment w/w filmu zatytułowany "An freien Tagen wird geritten” - nagrany został na obecnym Torze Wyścigów Konnych na Partynicach (Hartlieb), gdzie w tle znalazła się Cukrownia Klecina."

Tagi:
REKLAMA

To może Cię zainteresować