"Off To Dance" Fredriki Stahl płytą tygodnia

Wojciech Jakubowski | Utworzono: 29.04.2013, 20:32
A|A|A

To już czwarty album w dorobku młodej Szwedki, której twórczość sytuuje się na pograniczu jazzu i popu. "Off To Dance" jest następcą znakomicie przyjętego "Sweep me away" z 2010 roku. Z tym materiałem artystka przemierzyła Stary Kontynent, odwiedzając również Polskę, a trasa koncertowa zawiodła ją nawet do
Algierii.

Czas od wydania ostatniego albumu był bardzo intensywny i pracowity - przyznaje Fredrika. Ostatnie lata spędziła na koncertowaniu, ale i przygotowywaniu materiału na longplay "Off To Dance", który w Polsce ukazał się 16 kwietnia.

Produkcją albumu zajął się Rob Ellis, znany ze współpracy m.in. z PJ Harvey, Marianne Faithfull czy Anną Calvi. Za to w nagraniach wspierali ją muzycy: Ben  Christophers (Bat For Lashes), Adrian Utley (Portishead), Tom Havelock (Cold Specks) a także Fergus Gerrand (Martina Topley Bird). Spotkała się z nimi minionej zimy by zarejestrować ten premierowy materiał. Artyści przez kilkanaście dni pracowali w studiu zaaranżowanym w wiejskiej posiadłości gdzieś na prowincji Walii.

- Po jednej stronie domu pasły się owce, z drugiej płynęła rzeka. Na dodatek ciągle padał deszcz a na dworze było przeraźliwie zimno - wspomina Stahl. To wszystko sprawiało, że wytworzyła się wyjątkowa, wręcz mistyczna atmosfera. Bajkowe widoki za oknem miały ogromny wpływ na nasze nastroje i klimat pracy w studiu, co pewnie też i słychać w kompozycjach - dodaje wokalistka.

Znana z łagodnych, delikatnych i nastrojowych kompozycji Szwedka tym razem jednak nieco zaskakuje. - Zawsze miałam skłonność do melancholii - przyznaje, jednak na "Off To Dance" postanowiła uciec od niej tak daleko jak tylko w jej przypadku jest to możliwe.

Jednocześnie udało jej się zachować kruchość i delikatność - tak charakterystyczne dla jej utworów, w których wyraźnie wyczuwalny jest również "duch skandynawskiego jazzu" oraz największych jego dokonań. W 10 premierowych nagraniach niektórzy doszukują się również nawiązań do takich znakomitości muzyki jak: Joni Mitchell, Kate Bush czy Fiona Apple.

Płytę promuje singiel "Willow".

Fredrika Stahl "Off To Dance"

1. Willow    
2. Trivial Needs    
3. Off To Dance    
4. Little Muse    
5. We Are Whole    
6. Gaspard    
7. Glory    
8. Midday Moon    
9. Trip Me Up    
10. Deep Breath Then Dive

REKLAMA