STREFA STYLU RAM – siła wyobraźni

Monika Jaworska | Utworzono: 09.11.2011, 10:32 | Zmodyfikowano: 14.11.2011, 10:23
A|A|A

Dzisiaj w Europejskim Dniu Wynalazcy będziemy wspominać twórców i ich dzieła, które na trwałe zmieniły naszą rzeczywistość i ułatwiły nam życie. Mottem tego dnia jest wypowiedź Einsteina: „Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy”!

Pewnego razu zapytano Einsteina o to, w jaki sposób pojawiają się odkrycia, które przeobrażają świat, a ten odpowiedział wprost: „Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to właśnie robi.”

Bolesław Prus w „Lalce” tak opisywał wynalazcę:
„I choć tak zwana ludzkość, mniej więcej na dziesięć tysięcy wołów, baranów, tygrysów i gadów, mających człowiecze formy, posiada ledwie jednego prawdziwego człowieka. Tak było zawsze, nawet w epoce krzemiennej. Na taką tedy ludzkość w biegu wieków spadały rozmaite wynalazki. Brąz, żelazo, proch, igła magnesowa, druk, machiny parowe i telegrafy elektryczne dostawały się bez żadnego wyboru w ręce geniuszów i idiotów, ludzi szlachetnych i zbrodniarzy... A jaki tego rezultat?... Oto ten, że głupota i występek dostając coraz potężniejsze narzędzia mnożyły się i umacniały, zamiast stopniowo ginąć. Ja – ciągnął dalej Geist – nie chcę powtarzać tego błędu i jeżeli znajdę ostatecznie metal lżejszy od powietrza, oddam go tylko prawdziwym ludziom. Niech oni raz zaopatrzą się w broń na swój wyłączny użytek; niechaj ich rasa mnoży się i rośnie w potęgę, a zwierzęta i potwory w ludzkiej postaci niechaj z wolna wyginą.”

Warto pamiętać, że niemal każde nowe urządzenie, jak np. samochód czy komputer, bez których teraz nie wyobrażamy sobie życia, wydawało się z początku śmieszne albo kompletnie niezrozumiałe – pamiętając o tym życzymy wszystkim wynalazcom odwagi i determinacji!

REKLAMA