NOWY ZŁOTY – przy Sobotniej Kawie znów na Ołbinie [PODCAST]

Łukasz Lorenc | Utworzono: 12.02.2022, 12:12 | Zmodyfikowano: 12.02.2022, 12:12
A|A|A

fot. Jerzy Wypych

NOWY ZŁOTY to nieformalna inicjatywa wystawiennicza. Działa od lipca 2019 roku – przez prawie dwa lata w obiekcie architektonicznym o wymiarach 2,5 x 2,5 x 2,5 m, powstałym z inicjatywy Rewizji Grupy Projektowej na jednym z ołbińskich podwórek we Wrocławiu. Od maja 2021 roku inicjatywa rozwijała się w gościnnych progach OSA, czyli Otwartego Studio Antyfaszystowskiego będącego częścią Galerii Labirynt w Lublinie. Od lutego 2022 roku – ponownie we Wrocławiu, na rogu ulic Prusa i Górnickiego, także na Ołbinie – w zakupionym kiosku.

 

Kolejni artyści i artystki pokazujący swoje prace w ramach inicjatywy są wybierani na podstawie nominacji czy rekomendacji. Osoby realizujące wysawtę w NOWYM ZŁOTYM typują trzy kolejne, z których wybierana jest jedna. W ten sposób tworzy się swego rodzaju sztafeta, złoty łańcuszek – umożliwia to pominięcie drogi konkursowej czy otwartego naboru.

Inicjatorami są Magdalena Kreis - twórczyni, edukatorka, animatorka w obszarze sztuki współczesnej i dizajnu oraz Yuriy Biley - artysta wizualny, kurator. Niezależna działalność Magdaleny i Yuriy'ego została wyróżniona również wśród 30 Kreatywnych Wrocławia. Galeria sztuki w nietypowym obiekcie to projekt oddolny, który mogą wesprzeć odbiorcy poprzez Patronite. NOWY ZŁOTY możemy obserwować również na Instagramie

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować