Potęga emocji, doświadczeń i siły przy Sobotniej Kawie

Anna Fluder | Utworzono: 18.10.2021, 11:37 | Zmodyfikowano: 18.10.2021, 11:37
A|A|A

fot. Grzegorz Rajter

Przez blisko dwa lata przyglądałam się Ewelinie Lis, koleżance z redakcji Radia RAM, która wracała ze spotkań z ludźmi poznanymi dzięki Annie Szymańskiej z Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Za każdym razem były to wielkie emocje, a rozmowa tak ważna, że dzieliła się tym z nami i żyła historią późniejszych bohaterów swojej książki. Ale dla większości z nas to było tylko preludium do tego co odkrywamy w „ONKOMOCNI – 218283* – Potęga Wspomnień”. Dla mnie ta książka to bardzo intymny przewodnik po świecie, który znają tylko osoby cierpiące na długotrwałe schorzenia, wymagające ciężkich terapii i przebywające na szpitalnych oddziałach wiele miesięcy, a czasem lat. Ale jest to także lektura dająca nadzieję i wiarę w to, że postęp medycyny i metody stosowane przez psychoonkologiię pozwolą szybciej pokonać chorobę. To także lekcja jak ważne są w życiu chwile radości i bliscy, rodzina, przyjaciele, których wsparcie jest nieocenione. Kim są osoby zapraszające nas do swojego świata? Są jednymi z nas, a każdy może potrzebować ich historii na różnych etapach swojego życia. Bo te opowieści dają nadzieję i dodają sił każdemu kto się w nich odnajdzie.

W rozmowie z Eweliną Lis i Anną Szymańską przy Sobotniej Kawie usłyszeliśmy o wspomnieniach ozdrowieńców, którzy nawet w najtrudniejszych momentach terapii pozwalali sobie czasem na odrobinę szaleństwa. Poznaliśmy rodziców, którym najpierw sypie się świat, a potem dostają niewyobrażalnej siły do walki o zdrowie własnego dziecka. Były wzruszenia, śmiech, a przede wszystkim szczerość.

"Jest ich czternaścioro. Są w różnym wieku, mieszkają w różnych miastach, pochodzą z różnych środowisk. Łączy ich jedno: są ONKOmocnymi, czyli osobami, które pokonały chorobę nowotworową. Wszyscy byli pacjentami kliniki onkologii dziecięcej we Wrocławiu. Podzielili się ze światem swoimi historiami, żeby pokazać, na jakie sposoby mierzyli się ze śmiertelnie groźnym przeciwnikiem. I w jak rozmaitych, często zaskakujących kierunkach potoczyło się ich życie po powrocie do zdrowia."

Publikację uzupełniają niezwykle emocjonalne zdjęcia fotografa Łukasza Gawrońskiego.

Książka „ONKOMOCNI – 218283* – Potęga Wspomnień” wydana została z okazji 30-lecia wrocławskiej Fundacji “Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”. Jest bezpłatna. W formie eleganckiego e-booka można ją pobrać i przeczytać za darmo tutaj: https://naratunek.org/onkomocni-potega-wspomnien

REKLAMA

To może Cię zainteresować