Podniebny seans Jana Pelczara w reportażu "Lecę. Piloci mi to powiedzieli" [POSŁUCHAJ]

Anna Fluder | Utworzono: 03.05.2021, 11:43 | Zmodyfikowano: 03.05.2021, 11:43
A|A|A

OD PONIEDZIAŁKU 17.05 DO PIĄTKU 21.05 PREZENTUJEMY FRAGMENTY KSIĄŻKI W RADIU RAM,
CODZIENNIE OKOŁO 22:00. CZYTA AUTOR.

Zwykle zaprasza nas do kina, ale tym razem nasz redakcyjny kolega Jan Pelczar z reportażem "Lecę. Piloci mi to powiedzieli" zabiera nas na podniebny seans. Przy Półce z Książkami opowiedział nam o tym kim są ludzie, którzy siadając za sterami zabierają nas na drugi koniec świata. Jakie są ich marzenia, jakie podejmują wyzwania i dlaczego mając najpiękniejszy widok z biura zwanego kokpitem, zdarza im się uciąć sobie drzemkę w czasie lotu? Posłuchajcie:

Szczególne podziękowania dla zalatanego słuchacza, pilota Zbigniewa Matczuka, który swoimi zdjęciami,  przeysyłanymi na adres redakcji Radia RAM, wielokrotnie odrywa nas od ziemi.

Kiedy Jan Pelczar opowiadał o pracy, pasjach, marzeniach i zmaganiach w życiu codziennym i podniebnym swoich bohaterów, słuchacze Radia RAM podzielili się z nami swoimi emocjami, ale też recenzjami przeczytanej książki "Lecimy. Piloci mi to powiedzieli".

Sd Pa: Lotnictwo to moja pasja od kilku lat, temat w czołówce moich spraw, sprawia mi ogromną przyjemność opowiadanie o samolotach, lataniu ???? mam za sobą kilkanaście lotów i z każdym lotem uzależniam się od podniebnych podróży, co raz, to bardziej ✈️:-) w samolocie, mimo że to zamknięta przestrzeń, czuję się bardziej wolna, niż na otwartym placu :-) Wszystkim Miłośnikom lotnictwa i całej Redakcji Radia RAM lecę z serdecznymi pozdrowieniami :-)✈️

Ania Zagubiniak: Ja już mam własny egzemplarz zakupiony przedpremierowo! A ten z autografem byłby niesamowitym dopełnieniem. Książkę się pochłania, nie czyta. Swoją przygodę z lataniem zaczęłam na regionalnym lotnisku dawniej nazywanym Palwaukee AirPort będąc dwudziestokilkuletnią dziewczyną. Niestety konwersja godzin nalotu a raczej jej trudności spowodowały, że zrezygnowałam. Ten reportaż spowodował, że znowu zaczęłam patrzeć wysoko w niebo szukając smug kondensacyjnych :-)

Ewa Grzeszek: Jako pilot wycieczek, kiedyś często latałam... Zawsze zastanawiam się co robią piloci w kokpicie, jak są na autopilocie? Śpią, grają w karty, opowiadają sobie kawały?... Mogłabym poznać w końcu te tajemnice.

Anna Wasniowska: Marzeniem męża jest licencja pilota. Uwielbia te przełączniki, guziczki …sterowanie kokpitem to by była frajda. Dobrze by było zacząć edukacje od takiej książki :-)

Więcj na: www.facebook.com/RadioRAM

Książka "Lecę. Piloci mi to powiedzieli" ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne.

Wzbijają się w chmury, żeby poczuć wolność, spełnić pasje, żyć na własnych zasadach. Co kilka dni nowa lokalizacja, tropikalne wakacje i duże pieniądze. Czy tak wygląda życie pilotów i pilotek?

Jan Pelczar spisał opowieści o wielkich marzeniach i niezwykłych doświadczeniach, ale też o nieustających zmaganiach z postępującą automatyzacją, niewystarczającym przeszkoleniu na wypadek sytuacji kryzysowych i tęsknocie za rodziną. Piloci i pilotki rozkładają na czynniki pierwsze przebieg znanych katastrof lotniczych, próbując wytłumaczyć ich przyczyny, odnoszą się do zarzutów o zatruwaniu środowiska przez przemysł lotniczy i opisują zagrożenia dla zdrowia, które wywołuje praca w przestworzach. Pozwalają też zajrzeć za drzwi zamkniętego kokpitu i zdradzają, co robią w czasie wielogodzinnych lotów. Wreszcie – opowiadają o wyzwaniach, jakie stoją przed przewoźnikami w rzeczywistości, która czeka nas po pandemii.

Reportaż Lecę to świadectwo wielkiej pasji, ale też wielowątkowa opowieść o tajemnicach i ciemnych stronach tego zawodu. Jesteście gotowi na tę historię? Zatem zapinamy pasy i życzymy udanego lotu!

 

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować