Recenzje Dagmary Chojnackiej: Ojeja, Salve Femina i Kobiety, które czują za bardzo [PODCAST]

Dagmara Chojnacka | Utworzono: 08.03.2021, 22:13 | Zmodyfikowano: 08.03.2021, 22:13
A|A|A

zdj. Dagmara Chojnacka

„Ojeja, albo o dziewczynce, która nie znała własnego imienia" - baśń z niejednym morałem, wspaniałą muzyką, kostiumami i popisami gry aktorskiej. A wszystko to we Wrocławskim Teatrze Lalek.


TWÓRCY:


TEKST i REŻYSERIA: Jakub Krofta, Maria Wojtyszko
SCENOGRAFIA: Matylda Kotlińska
MUZYKA: Grzegorz Mazoń
REŻYSERIA ŚWIATŁA:  Alicja Pietrucka

OBSADA: Grzegorz Borowski, Radosław Kasiukiewicz, Agata Kucińska, Konrad Kujawski, Marta Kwiek, Anna Makowska-Kowalczyk, Tomasz Maśląkowski, Grzegorz Mazoń, Edyta Skarżyńska

„Salve Femina" brzmi bardzo blisko do „Salve Regina"! Pięknie wydana książka Magdaleny Gaładyk to portrety ponad 100 Polek, o których  powinniśmy wszyscy pamiętać.


od Wydawcy:


Salve Femina to ilustrowana książka zawierająca ponad sto portretów ważnych/wpływowych Polek, które w ostatnim stuleciu walczyły o równouprawnienie kobiet i weszły na zawsze do historii polskiego feminizmu. Na portretach, prezentowanych chronologicznie, znajdziemy m.in. wizerunki Marii Konopnickiej, Narcyzy Żmichowskiej, Kazimiery Bujwidowej, Marii Dulębianki, ale także wiele współczesnych bohaterek, jak np. uczestniczki Strajku Kobiet. Salve Femina to również skarbnica feministycznych cytatów odzwierciedlających najważniejsze, często wyjątkowe, zasługi bohaterek. Książka przypomina jak trudna była i jest droga do pełnej równości, do uznania że Polki mają nie tylko wybitne zasługi ale i prawa równe z mężczyznami.

Książka „Kobiety, które czują za bardzo" autorstwa Katarzyny Kucewicz odkrywa przed nami światy, których istnienia mogliśmy nawet nie podejrzewać. Te osoby żyją obok nas, a może my sami mamy wyjątkową wrażliwość? 


 

 

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować