O problemach australijskich Aborygenów w CK Zamek [ROZMOWA]

Bartosz Synowiec, na podst. materiałów prasowych | Utworzono: 20.02.2019, 12:16 | Zmodyfikowano: 20.02.2019, 12:27
A|A|A

Bartosz spędził pół roku w środowisku aborygeńskich aktywistów w Sydney. Razem z nimi uczestniczył w tradycyjnych spotkaniach-gawędach, protestach czy politycznych zgromadzeniach. Wysłuchał wielu trudnych osobistych historii. Dokumentował fotograficznie jak jak wcielają w życie swoje marzenia suwerenności i niezależności.

- Podczas ostatniego wyjazdu dotarłem do małej społeczności, która żyje na Wyspie Palmowej na wybrzeżu stanu Queensland. Wyspa ta była kolonią karną dla Aborygenów oraz wyspiarzy z Cieśniny Torresa. Do dzisiaj żyją na niej ludzie, którzy doświadczyli niewolnictwa i przymusowych przesiedleń. W historiach ich życia jak w soczewce skupiają się ciężka przeszłość Australii i obecne problemy.

Biała Australia ma ciemną historię, tak mawiają Aborygeni. Od przybycia angielskich osadników w 1788 roku jest to historia niewolnictwa, masakr i kulturowej degradacji Aborygenów. Wbrew pozorom, złe traktowanie Aborygenów przez "białą" Australię, to nie są zamierzchłe czasy. Podczas pokazu opowiem także o obecnych problemach z jakimi spotykają się Aborygeni. Będę mierzył się ze stereotypami na ich temat oraz trudnym tematem rasizmu - opowiada Bartosz Twaróg, który odwiedzil studio Radia RAM. Cała rozmowa do posłuchania poniżej:

REKLAMA
To może Cię zainteresować