URODZINOWA STREFA KINA Z SYLWESTREM CHĘCIŃSKIM

Jan Pelczar | Utworzono: 20.05.2015, 11:36 | Zmodyfikowano: 08.12.2021, 23:08
A|A|A

fot. Justyna Kościelna

21 maja specjalne, urodzinowe wydanie Strefy Kina. 85 lat kończy Sylwester Chęciński, jeden z najbardziej znanych wrocławskich reżyserów. Tego samego dnia znacznie skromniejszy jubileusz obchodzi prowadzący filmowego programu Radia RAM Ian Pelczar. Jubilaci rozmawiali zatem jak sami swoi. Nestor polskiego kina przyjął zaproszenie do urodzinowych odwiedzin w naszej stacji. Posłuchajcie, o czym rozmawialiśmy:

Wieczorem Sylwester Chęciński weźmie udział w specjalnej gali, którą środowisko filmowe przygotowało dla niego w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Specjalnie dla jubilata wystąpią m.in Stanisław Tym i Waldemar Krzystek.

Wrocławski reżyser został uhonorowany Platynowymi Lwami za całokształt twórczości na ostatnim festiwalu w Gdyni - przeczytaj relację.

W DCF trwa też przegląd twórczości Sylwestra Chęcińskiego. "Nie tylko Sami Swoi". Obejrzeć można wszystkie pełnometrażowe filmy jubilata. Wstęp na projekcje jest wolny, a program prezentujemy poniżej. Podobny przegląd zorganizowano z okazji 80 urodzin Chęcińskiego. Bankiet wydano wówczas w budynku NOT, gdzie funkcjonowała sala kina Warszawa. Trwała budowa Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Na 85 urodzinach będzie można porozmawiać o tym, jak zmienia się filmowy Wrocław, także z przedstawicielami CeTa. Centrum Technologii Audiowizualnych zastąpiło dawną Wytwórnię Filmów Fabularnych, o której świetności stanowił m.in Chęciński.

Posłuchaj jak rozmawialiśmy z Sylwestrem Chęcińskim z okazji 80 urodzin. TUTAJ

W Strefie Kina 21 maja także premiera tygodnia: Mad Max: Na drodze gniewu. Opowiemy też o "Dzienniku panny służącej" i zrecenzujemy "Zabójców bażantów".


 




Dolnośląskie Centrum Filmowe

PRZEGLĄD FILMÓW SYLWESTRA CHĘCIŃSKIEGO  - 18 – 31 MAJA 2015
NIE TYLKO „SAMI SWOI”

18 maja, godz. 18.00, Agnieszka 46 (1964)
Rok 1946. Małą wioską rybacką Białobrzegi na Ziemiach Zachodnich (film kręcono na Stawach Milickich) rządzi sołtys Bałcz, który osiedlił się tu po wojnie wraz z częścią byłych podkomendnych z kompanii karnej. Zarządza on sprawami wsi według wojskowego drylu i reguł właściwych dla czasu wojny. Pewnego dnia do wsi przybywa młoda nauczycielka Agnieszka (świetna rola Joanny Szczerbic). W konflikt poglądów na sposób regulacji powojennego życia wsi wkrada się uczucie łączące Bałcza i Agnieszkę. Film po premierze wywołał gwałtowny sprzeciw środowisk kombatanckich skupionych wokół gen. Mieczysława Moczara.

19 maja, godz. 18.00, Katastrofa (1966)
Niedawno oddany do użytku wiadukt drogowy we Wrocławiu ulega zawaleniu, a życie w katastrofie traci kilka osób. Ostatecznie okazuje się, że podczas budowy zastosowano inne materiały niż przewidywał projekt, za co odpowiedzialnością obciążono majstra Bienia. Nikt nie jest jednak bez winy, gdyż na każdym etapie budowy przymykano oko na niedociągnięcia. Bień to tylko kozioł ofiarny, po jego skazaniu wszystko wraca „do normy”.

20 maja, godz. 18.00, Sami swoi (1967)
Komediowe dzieje waśni Kargulów i Pawlaków – dwóch rodów zabużańskich chłopów. Przed wojną Jaśko Pawlak pociął kosą Kargula i musiał emigrować do Ameryki. Jako John w latach 60. wrócił do Polski, zastając obie rodziny żyjące w harmonii na Ziemiach Zachodnich. Nie zawsze tak było – dopiero miłość Witii Pawlaka i Jadźki Kargulanki położyła kres odwiecznym sporom, łącząc oba rody rodzinnymi więzami. Jedna z kultowych komedii z czasów PRL.

21 maja, godz. 10.00, Agnieszka 46 (1964) – seans dla szkół

22 maja, godz. 18.00, Tylko umarły odpowie (1969)
Zwłoki kasjera z zakładu przemysłowego znaleziono w kasie pancernej. Śledztwo w sprawie zabójstwa prowadzi kapitan MO, Paweł Wójcik. Gdy utyka ono w martwym punkcie, Wójcik dopuszcza się niesubordynacji i zaczyna działać na własną rękę. Odnajduje zabójcę, ale płaci najwyższą cenę – ginie w walce. Świetna rola Ryszarda Filipskiego grającego oficera MO w stylu amerykańskich kryminałów noir.

23 maja, godz. 12.00, Historia żółtej ciżemki (1961)

Akcja debiutu Sylwestra Chęcińskiego rozgrywa się w XV wieku. Marzeniem Wawrzka (w tej roli debiutujący Marek Kondrat), chłopca ze wsi Poręba, jest zostać uczniem Wita Stwosza. Po długiej wędrówce dociera do Krakowa, gdzie zostaje przyjęty do pracowni mistrza i pomaga przy tworzeniu ołtarza mariackiego. Pewnego dnia w pracowni pojawia się król i obdarowuje Wawrzka parą żółtych ciżemek. Jeden z najlepszych filmów dla młodzieży w czasach PRL, który dzięki świetnemu aktorstwu i scenografii Lidii i Jerzego Skarżyńskich, oparł się próbie czasu.

24 maja, godz. 18.00, Legenda (1971)

Podczas wojny dwóch nastoletnich chłopców – Polak i Rosjanin – spotyka się w lesie, by przyłączyć do partyzantów. Rodziców Jurka Niemcy rozstrzelali w Warszawie, natomiast Sasza uciekł z niemieckiego transportu. Obaj zakochują się w Julce, polskiej łączniczce. Całość utrzymana jest w tonie poetyckiej ballady nasiąkniętej tragizmem. W roli Saszy wystąpił Nikołaj Burlajew, znany z „Dziecka wojny” Andrieja Tarkowskiego.

25 maja, godz. 10.00, Roman i Magda (1979) – seans dla szkół

25 maja, godz. 18.00, Nie ma mocnych (1974)

Kontynuacja Samych swoich. Kargul i Pawlak szukają męża dla swojej wnuczki Ani, by zdobyć dziedzica, który zdoła utrzymać gospodarstwa. Postanawiają ją wydać za technika mechanizacji rolnictwa, Zenka. Akcja filmu rozgrywa się w latach 70. Chęciński w drugiej części trylogii o „Samych swoich” pokazuje jak zmieniła się rzeczywistość Ziem Zachodnich w stosunku do lat 40. i 60. kiedy toczyła się akcja pierwszej części trylogii.

26 maja, godz. 18.00, Kochaj albo rzuć (1977)

Dalszy ciąg Samych swoich i Nie ma mocnych. Tym razem seniorowie rodu i wnuczka Ania udają się do Chicago na zaproszenie Johna Pawlaka. Gdy przybywają do USA, okazuje się, że John zmarł. Na pogrzebie poznają jego nieślubną córkę Shirley, która jest Mulatką. Ich pobyt w Ameryce jest okazją do skonfrontowania polskich przybyszy z obcą sobie kulturą, co obfituje w zabawne konflikty i sytuacje komediowe. Jak zawsze u Chęcińskiego, film świetnie rejestruje realia epoki zarówno USA w czasie prezydentury J. Cartera jak i PRL u schyłku epoki E. Gierka.

27 maja, godz. 18.00, Roman i Magda (1979)

Film w dwóch częściach, w których te same wydarzenia opowiadane są z perspektywy męża (Roman) i żony (Magda). Jadącego fiatem Romana dogania białe volvo, by sprowokować wypadek i zepchnąć go do rowu. Uruchamia to lawinę podejrzeń i życiowych wspomnień, w których Roman próbuje doszukać się motywu zamachu na jego życie, tym bardziej, że otrzymuje listy z pogróżkami. Główne role zagrali (wtedy na początku kariery aktorskiej) Andrzej Seweryn (Roman) i Marzena Trybała (Magda).

28 maja, godz. 10.00, Wielki Szu (1983) – seans dla szkół

28 maja, godz. 18.00, Bo oszalałem dla niej (1980)
Jeden z najmniej znanych filmów Sylwestra Chęcińskiego. Roman Kolatowski, zaopatrzeniowiec o niespełnionych ambicjach aktorskich, realizuje się w pracy uprawiając grę z klientami, dzięki czemu odnosi zawodowe sukcesy. Dodatkowo używa aktorskiego talentu do podbojów miłosnych. Życie traktuje jak scenę teatralną, dopóki nie zakocha się w atrakcyjnej blondynce. Świetne role Zdzisława Wardejna i Gabrieli Kownackiej.

29 maja, godz. 18.00, Wielki Szu (1983)
Jeden z najlepszych filmów Chęcińskiego ze znakomitymi rolami Jana Nowickiego (Szu) i Andrzeja Pieczyńskiego (Jurek). Wielki Szu, karciany szuler, po pięcioletniej odsiadce w więzieniu pragnie kupić dom, jednak transakcja okazuje się oszustwem. Szu rewanżuje się w grze w karty, wygrywając sumę o równowartości domu. Udaje mu się uciec dzięki pomocy Jurka, przygodnie spotkanego taksówkarza, którego wprowadza w arkana gry. W przyszłości to Jurek przejmie pałeczkę i zostanie karcianym mistrzem.

30 maja, godz. 12.00, Historia żółtej ciżemki (1961)

30 maja, godz. 18.00, Rozmowy kontrolowane (1991)
Pierwsza po 1989 roku udana próba filmowego zmierzenia się (w tonacji komediowej) z realiami stanu wojennego na przełomie lat 1981/82. Ryszard Ochódzki (bohater „Misia” Stanisława Bareji) dostaje od majora UB zlecenie przeniknięcia do lokalnych struktur „Solidarności”. Po spowodowaniu wypadku drogowego porzuca pojazd i pożyczonym autem udaje się do stolicy. Zatrzymuje go patrol, który znajduje w samochodzie solidarnościowe ulotki. Ochódzki ucieka, przy okazji unieszkodliwiając ścigający go czołg, dzięki czemu staje się mimowolnym bohaterem podziemia. Grozi mu śmierć. Znakomite aktorstwo Stanisława Tyma i plejady towarzyszących mu aktorów.

31 maja, godz. 18.00, Przybyli ułani (2006) i Rozmowa kontrolowana z Sylwestrem Chęcińskim (film dokumentalny, 2010)

„Przybyli ułani” opowiada jak w rocznicę „cudu nad Wisłą” do sennego Osieku przybyć ma delegacja notabli, aby odsłonić tablicę upamiętniającą wyzwolenie wsi z rąk bolszewików w 1920 roku. Miejscowy sklepikarz Marian ma plan na odsłonięcie tablicy – zrobi to kombatant, dziadek jego żony. Nie szkodzi, że starzec nie służył w wojsku, a w 1920 roku miał zaledwie 10 lat… Marian liczy, że po udanej uroczystości wójt odnowi mu koncesję.

„Rozmowa kontrolowana z Sylwestrem Chęcińskim” to godzinny film dokumentalny Jarosława Marszewskiego, dotąd jedyny film dokumentalny o reżyserze. O Chęcińskim opowiadają w nim m. in. Andrzej Wajda, Marek Kondrat i Jan Nowicki.

Wstęp na wszystkie seanse bezpłatny po uprzednim pobraniu wejściówek w kasie DCF.

Tagi:
REKLAMA

To może Cię zainteresować