Powstał Komitet Wsparcia Ukrainy

Radio RAM | Utworzono: 20.02.2014, 11:51 | Zmodyfikowano: 20.02.2014, 18:48
A|A|A

fot. Nessa Gnatoush/Flickr

Wszystko jest związane z dramatyczną sytuacją na Majdanie w Kijowie. Celem komitetu jest udzielenie pomocy poszkodowanym w - jak napisano w komunikacie - "wyniku brutalnej akcji sił specjalnych na Ukrainie, w tym zwłaszcza wsparcia medycznego oraz prawnego".

Komitet zamierza współpracować ze wszystkimi instytucjami, które już działają na rzecz pomocy poszkodowanym, w tym zwłaszcza z Komitetem Obywatelskim Solidarności z Ukrainą.Pod apelem wrocławskiej inicjatywy podpisali się przedstawiciele nauki, mediów, polityki czy świata kultury, między innymi: Andrzej Wajda, prof. Jerzy Stępień, prof. Andrzej Zoll czy prof. Marek Bojarski i Jan Waszkiewicz.

W planach komitetu jest m.in. publiczna zbiórka pieniędzy* na pomoc pokrzywdzonym. Chodzi o pomoc w zakupach leków, środków opatrunkowych i żywności.

Ponadto prezydent zwraca się do mieszkańców Wrocławia o deklarowanie zaproszeń do swoich domów osób represjonowanych.

Wszystkie szpitale należące do MSW w Polsce są w gotowości, aby przyjąć ewentualnych poszkodowanych z Ukrainy. Jak powiedział nam rzecznik prasowy służby zdrowia MSW Jarosław Buczek, obecnie 11 rannych trafiło do warszawskiej placówki, dziś jeszcze ma być dowiezionych kolejnych trzech. Wszystkie pozostałe ośrodki w Polsce, w tym dwa dolnośląskie, raportują o stanie wolnych miejsc. Placówka w Jeleniej Górze może przyjąć nawet 40 poszkodowanych na Ukrainie.

*Zbiórkę prowadzi Fundacja Edukacja dla Demokracji:
nr konta: 18 1240 1037 1111 0010 4591 0813
tytuł: "Pomoc dla Ukrainy"
Nr pozwolenia na prowadzenie zbiórki publicznej: 41/2014

REKLAMA

To może Cię zainteresować