Wrocław koduje i pracuje

Radio RAM | Utworzono: 12.02.2014, 15:05 | Zmodyfikowano: 12.02.2014, 14:14
A|A|A

Projekt pt. „Wrocław koduje” prowadzony jest przez Wrocławskie Centrum Akademickie działające przy Biurze Współpracy z Uczelniami Wyższymi Urzędu Miasta.

- Ucząc dzieci podstaw programowania uczymy je logicznego myślenia. Nasz program nie jest po to, by kształcić przyszłych inżynierów-programistów. Zajęcia mają charakter uniwersalny. Oczywiste jest już, że od najmłodszych lat dzieci powinny uczyć się języków obcych. Równie oczywiste staje się, że powinny potrafić świadomie posługiwać się nowymi technologiami. We współczesnym świecie jest to niezwykle ważne – mówi Tomasz Janoś z Wrocławskiego Centrum Akademickiego.

Pilotaż programu „Wrocław koduje” prowadzony jest w 64 wrocławskich podstawówkach i gimnazjach. Jego autorami są Jarosław Drapała z Politechniki Wrocławskiej, Jakub Jernajczyk z Akademii Sztuk Pięknych oraz Bartłomiej Skowron z Uniwersytetu Wrocławskiego.- To nie są tradycyjne lekcje informatyki, nie było naszym celem, by je zastąpić. Zajęcia prowadzone są w konwencji zabawy. Do ich prowadzenia zgłosili się oczywiście matematycy i informatycy, ale także nauczyciele biologii czy historii – mówi Janoś.

Jednocześnie Wrocławskie Centrum Akademickie wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy i Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej prowadzi inny program związany z nauką programowania pt. „Wrocław pracuje”. Oferta skierowana jest dla osób bezrobotnych lub chcących zmienić dotychczasową pracę, które są zainteresowane nowymi technologiami.- To eksperyment, w którym przyjęliśmy następujące założenie: Żeby rozpocząć pracę na podstawowym poziomie programisty, nie trzeba kończyć studiów informatycznych. Branża IT, firmy informatyczne działające we Wrocławiu, są zainteresowane takimi pracownikami. Np. po szkoleniu, które trwa kilka miesięcy , można dostać pracę jako tester oprogramowania – wyjaśnia Janoś.

Szczegóły rekrutacji do programu „Wrocław pracuje” można znaleźć na stronach internetowych Powiatowego Urzędu Pracy.

REKLAMA