A | A | A

Wiosna w maju? W kinach będzie na pewno.

Utworzono: 2017-05-02 16:33 , Zmodyfikowano: 0000-00-00 00:00
Gdzie szukać wiosny? W kinie. W maju wyrastają nam dwa nowe miejsca do oglądania filmów. Jedno z nich we Wrocławiu, drugie w Sokołowsku.

W centrum Wrocławia, w oświetlonym neonami Podwórku przy Ruskiej 46, działa od kilkunastu dni klub Surowiec. 2 maja otwiera swoją działalność kinową. Na początek na klubowym ekranie "Fresh Dressed" - film o hip-hopowym stylu, który przekraczał granice muzyki i mody. "Fresh" było dla lat dziewięćdziesiątych takim słowem, jakim "cool" stało się dla kolejnej dekady. W tytule chodzi zatem o najlepiej ubranych. W Polsce dokument pokazywano już dwa lata temu na festiwalu Docs Against Gravity, pod tytułem "Hip-hopowa stylówa". O "Fresh Dressed" opowiedziała Miłce Bożek i Krzysztofowi Majewskiemu Helena Mieszkowska, która będzie programowała Kino Surowiec.

Pokazy w Surowcu planowane są także w kolejne wtorkowe wieczory, nie tylko w maju. W programie mają się znaleźć m.in polskie krótkie metraże, ze "Szczękościskiem" na czele. Z czasem seanse mają przenieść się w plener Podwórka.

 

rys. freshdressed.com 

W sobotę 29 kwietnia zainaugurowało zaś działalność kino w Kinoteatrze ZDROWIE w Sokołowsku. Na pierwszy seans kurator kina, Lech Moliński z Wrocławskiej Fundacji Filmowej, wybrał japoński film "Kwiat wiśni i czerwona fasola". Na następnych seansach wyświetlane będą kolejne ambitne tytuły, nagradzane na prestiżowych festiwalach.

zdj: EFA Young Audience Award w Kinie Nowe Horyzonty. Zdjęcie © Kino Nowe Horyzonty 

Wiosna zawita wkrótce także do tradycyjnych kin. W Nowych Horyzontach 7 maja rządy przejmie młodzież. Dziecięce jury weźmie udział w ogólnoeuropejskim głosowaniu na Young Audience Award. W Strefie Kina Radia RAM gościliśmy młodych jurorów: Weronika Madej i Michał Kuśmierski. Była z nimi organizatorka 5. edycji wrocławskiej części YAA, Beata Marciniak. 

zdj: EFA Young Audience Award w Kinie Nowe Horyzonty. Zdjęcie © Kino Nowe Horyzonty 

O atrakcjach Dnia Młodego Widza w Kinie Nowe Horyzonty mówiła też Michalina Drygasiewicz, która poprowadzi impreze. 

zdj: EFA Young Audience Award w Kinie Nowe Horyzonty. Zdjęcie © Kino Nowe Horyzonty 

W planach Nowych Horyzontów jest także przegląd filmów LGBT oraz dosłowne powitanie Wiosny, czyli wrocławska replika warszawskiego festiwalu Wiosna Filmów, którego ozdobą był w tym roku zwycięzca Berlinale, pokazywany już w KNH w ramach innej, Węgierskiej Wiosny Filmowej: "Dusza i ciało".

 

W Warszawie publiczność za najlepszy film Wiosny wybrała nominowanego do Oscara za charakteryzację "Mężczyznę imieniem Ove". Który z tytułów przeglądu spodoba się najbardziej we Wrocławiu? Przekonamy się między 5 a 11 maja. Tuż po Wiośnie zacznie się Przegląd Nowego Kina Francuskiego z fetowanymi na Nowych Horyzontach "Martwymi wodami" na czele.

 

W majowe środy można zarezerwować czas na Moico Enjoy Movies - przegląd najgorszych filmów powraca, tym razem w superbohaterskim stroju. Będa m.in Superman ratujący świat przed nuklearną katastrofą, Power Rangers na dużym ekranie, RoboCop w pierwszej filmowej odsłonie. Od 10 do 31 maja, w każdą środę o godz. 20.30, a 13 maja specjalny seans filmu Superman IV: Quest for Peace w Kinie Samochodowym w Centrum Historii Zajezdnia.

Kinomani przygotowują się też do majowej premiery serialowej. I mowa tu nie o kolejnym sezonie "House of Cards", który zaplanowano na koniec miesiąca, a o powrocie Twin Peaks. Wracający po latach kultowy serial Davida Lyncha polscy widzowie zobaczą premierowo 22 maja, a 9 maja Kino Nowe Horyzonty zaprasza na pokaz specjalny pełnometrażowego "Twin Peaks: Ogniu krocz za mną".

Na spotkanie z wybitnym reżyserem zaprasza też Dolnośląskie Centrum Filmowe. 8 maja o 20:00 w Dyskusyjnym Klubie Filmowym DCF-u przedpremierowy pokaz "Song to Song" - najnowszego filmu Terrence'a Malicka, jednego z największych mistrzów amerykańskiego kina autorskiego. W rolach głównych same gwiazdy z Ryanem Goslingiem na czele.

 

I to będzie dopiero początek pasjonujących pokazów w maju w DCF-ie. 12 maja rozpocznie się tam 14-ta edycja Millenium Docs Against Gravity. To już temat na zupełnie inny tekst - CZYTAJ TUTAJ.

ZDJĘCIA
pokaż wszystkie +
ukryj część -
WASZE KOMENTARZE ()

WASZE KOMENTARZE (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony. Radio RAM nie odpowiada za treść komentarzy.
Teraz na antenie
Ian Pelczar
Strefa kina. Posłuchaj, co warto zobaczyć.
NEWSLETTER RADIA RAM
Dodaj swój adres, aby otrzymywać newsletter