A | A | A

14. Millenium Docs Against Gravity - co warto zobaczyć

Utworzono: 2017-05-07 22:56 , Zmodyfikowano: 0000-00-00 00:00
Docs Against Gravity potrwa w DCF od 12 do 21 maja. Jakie filmy warto zobaczyć podczas festiwalu?

Szczególną uwagę zwracamy na dziesięć tytułów. Pełny program znajdziecie na stronie Docsag.Posłuchajcie też organizatorów wrocławskiego święta dokumentu. Katarzyna Matz opowiedziała nam o filmach i wydarzeniach specjalnych, m.in w klubie festiwalowym.

Lech Moliński przedstawił nam jurorów, filmy i tematy tegorocznych dyskusji.

ZŁOTA DZIESIĄTKA STREFY KINA

SAFARI

Ulrich Seidl wciąż w mistrzowskiej formie. Tym razem balansuje na granicy prowokacji. Jego kamera podgląda austriackich myśliwych na polowaniach w Afryce. Pokazuje też z bliska ich miejscowych pomocników. Nie wystarczy krytyczne spojrzenie na postkolonialny sposób myślenia i brutalność władczego podejścia do natury. Subwersywny zabieg reżysera pozwala zadać sobie pytania o własne, podświadome skróty myślowe. 

AUSTERLITZ

Najnowszy film Siergieja Łoźnicy. Tym razem kolejny mistrz mocnego dokumentu przygląda się zwiedzającym obozy koncentracyjne. Tłumy turystów w Dachau i Sachsenhausen budzą wiele pytań.

OBCY W RAJU

Na prestiżowym festiwalu IDFA werdykt był prosty: dokument Guido Hendrikxa to „najważniejszy film o uchodźcach w 2016 roku”. „Obcy w raju” opowiada o zderzeniu marzeń z rzeczywistością. Obserwujemy lekcję dla nowych imigrantów. Nauczyciel nie traktuje ich sprawiedliwie. Na końcu będzie swoisty egzamin o azyl. 

NIE JESTEM TWOIM MURZYNEM

Mocne otwarcie tegorocznego programu. Nominowany do Oscara dokument, który współgra z najnowszym hitem sieci Netflix („Dear White People”), czy pokazanym na otwarcie Kino Surowiec filmem z Docsag 2015 - „Fresh Dressed”. Raoul Peck opowiada historię amerykańskiej segregacji rasowej, prześladowań i walki o prawa Afroamerykanów w USA. 

ZERO DAYS

Alex Gibney to laureat Oscara za „Amy” i twórca głośnego dokumentu o sprawie dopingowej Lance'a Armstronga. Za co wziął się tym razem? Za Stuxnet – wirus, który skutecznie zainfekował komputery w 2010 roku i właśnie wymknął się spod kontroli służb specjalnych. Stworzono go, by sabotować program nuklearny Iranu, a przynieść może cyber-zagładę dla mocarstw, które go wypuściły. 

 

OBIETNICA

Dla miłośników historii kryminalnych i nie tylko. Marcus Vetter i Karin Steinberger rekonstruują głośną sprawę sprzed lat. Skazany ponad ćwierć wieku temu Jens Soring odsiaduje wyrok za morderstwo. Twierdzi, że jest niewinny. Powtarza, że to Elisabeth Haysom zabiła swoich rodziców, a jego perfidnie wplątała w intrygę. Na dodatek po drodze łatwo odnaleźć błędy procesowe i absurdy amerykańskiego systemu, który w sądzie niejednokrotnie umniejsza fakty. Przekonali się o tym widzowie procesu O.J.Simpsona, a ostatnio oscarowego dokumentu, który mu poświęcono i zgarniającemu nagrody serialowi o jego przebiegu. Na Docsag będzie można poznać inną głośną sprawę. 

NIEMIECKI ŻYCIORYS

Filmowa spowiedź asystentki Josepha Goebbelsa. Brunhilde Pomsel w wieku 105 lat cofa się do lat młodości i opowiada czterem różnym reżyserom o III Rzeszy. „Niemiecki życiorys” to czarno-białe kadry z narracją głównej bohaterki i wmontowane materiały archiwalne. Kontekst jest jedynym sędzią. 

PRZEŻYĆ: METODA HOUELLEBECQA

Michel Houellbecq to nie tylko pisarz, który ma świetny słuch do tego, co może nadejść („Uległość”) i aktor-naturszczyk obdarzony autoironicznym poczuciem humoru („Porwanie Michela Houellbecqa”), to także artysta ważny dla innych twórców. W jego „Rester vivant”, eseju o szaleństwie, sztuce i cierpieniu, Iggy Pop odnalazł bliskie sobie obserwacje. Film Erika Lieshouta, Arno Hagersa i Reiniera van Brummelena jest m.in rejestracją spotkania muzyka i pisarza. Iggy Pop będzie narratorem, Michel Houellbecq znów rozśmieszy publiczność.

BEUYS - SZTUKA TO REWOLUCJA

Kto na Nowych Horyzontach wybiera zawsze sekcję Filmy o sztuce, na tegorocznym Docs Against Gravity nie może pominąć tego tytułu. Dokumentalny portret Josepha Beuysa, artysty i teoretyka sztuki zmontowano z materiałów archiwalnych w sposób wnikliwy i fascynujący. 

HAPPY OLO – POGODNA BALLADA O OLKU DOBIE

Seans obowiązkowy dla bohaterów i słuchaczy Podróży z Radiem RAM. Bohaterem filmu Krzysztofa Pawła Bogocza i Marcina Macuka jest najsłynniejszy polski kajakarz, Podróżnik Roku magazynu „National Geographic”. Aleksander Doba samotnie przepłynął Atlantyk, a teraz chętnie odnajduje się w tłumie ekipy filmowej. 

 

 

WASZE KOMENTARZE ()

WASZE KOMENTARZE (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony. Radio RAM nie odpowiada za treść komentarzy.
Teraz na antenie
Ian Pelczar
Strefa kina. Posłuchaj, co warto zobaczyć.
NEWSLETTER RADIA RAM
Dodaj swój adres, aby otrzymywać newsletter