„Ksenogamia" na rozpoczęcie IV edycji Brył Platona

materiały prasowe | Utworzono: 05.02.2019, 13:48 | Zmodyfikowano: 05.02.2019, 14:53
A|A|A

Olka Cała Kasztany

14.02.2019 – 14.03.2019
Wernisaż: 14.02 (czwartek), godzina 18.00
Klubokawiarnia Mleczarnia
Włodkowica 5 | Wrocław
www.galeriaplaton.pl

Ksenogamia to cykl obrazów, który powstał między styczniem a październikiem 2018 roku, i stanowi niejako intymny zapis emocji artystki - i kobiety - związany z macierzyństwem i dojrzewaniem do decyzji o posiadaniu potomka. Inspiracji do powstania cyklu dostarczyły Oli Cały bliskie abstrakcji formy, które odnaleźć można w przyrodzie jak i w zachodzących w niej procesach. Zjawiska, czasami niewidoczne gołym okiem, mające miejsce w przyrodzie są jednocześnie zachwycające, zdumiewające, budzą też jednak lęk. Podobnych emocji doświadcza kobieta, w której najpierw dojrzewa pragnienie dziecka, a później dziecko…

Artystka o wystawie: „Ksenogamia”
„Cykl prac powstał pod wpływem chwili i sprzyjających emocji między styczniem a październikiem 2018 r. Jest próbą ukazania osobistych przeżyć, których doświadcza kobieta zaczynająca myśleć o potomku. Źródłem inspiracji była dla mnie przyroda i procesy w niej zachodzące, z których zawsze chętnie czerpię formy i kolory bliskie mojej wyobraźni. To one w połączeniu z emocjami towarzyszącymi kobiecie dojrzewającej do macierzyństwa stały się przyczynkiem do powstania serii obrazów prezentowanych na wystawie. W sposób abstrakcyjny starają się one ukazać to, co mimo iż niewidoczne na zewnątrz, tkwi we wnętrzu człowieka. Są bez wątpienia dowodem na słowa, które usłyszałam kiedyś od swojej przyjaciółki-artystki, iż „obrazy są nie tylko odzwierciedlaniem artysty, ale również miejsca i czasu, w jakim powstają”

Bryły Platona to przedsięwzięcie skierowane do studentów i młodych absolwentów kierunków artystycznych uczelni wyższych z całej Polski. Jest to inicjatywa społeczna, której celem jest promocja i edukacja debiutujących twórców w zakresie funkcjonowania na rynku sztuki i późniejszej działalności artystycznej. Doświadczenie organizatorów pozwala przekazać młodym artystom kapitał profesjonalnej wiedzy w zakresie budowania marki, stabilnej pozycji i wiarygodności oraz sukcesywnego rozwoju na rynku sztuki.

Projekt w swoim założeniu ma wyłonić spośród grona zgłaszających się kandydatów uczelni artystycznych wybitne talenty i umożliwić debiutantom zaprezentowanie swojej twórczości podczas indywidualnej wystawy. Jest to projekt cykliczny, w czasie którego co roku wyłanianych będzie przez komisję kwalifikacyjną kilku finalistów. Wyjątkowy charakter przedsięwzięcia podkreśla fakt, że każdy z wyróżnionych artystów będzie uhonorowany indywidualną wystawą w Klubokawiarni Mleczarnia. Spośród finalistów niezależne Jury wytypuje laureata nagrodzonego finałową wystawą wraz z uroczystym wernisażem w Galerii Sztuki Platon. Laureat zostanie zaproszony do ścisłego grona artystów reprezentowanych i promowanych przez Galerię.

REKLAMA

To może Cię zainteresować