Galeria Sztuki Współczesnej Platon: Małe wielkie życie [PODCAST]

materiały prasowe | Utworzono: 03.10.2019, 12:50 | Zmodyfikowano: 03.10.2019, 14:50
A|A|A

Malarka, w nowym cyklu obrazów, powraca do stałego motywu w swojej twórczości – świata dziecka oraz dzieciństwa. Tym razem jednak, jest to podróż niezwykle osobista, której charakter najlepiej oddają słowa samej artystki:

"Czas się nagle zatrzymał. Niewiele rzeczy było dla mnie istotnych, jedynie to, żeby po prostu żyć. Trochę tak, jak w dzieciństwie, żeby dni stały się dłuższe, żebym się troszkę nudziła, bez względu na dorosłą rzeczywistość. Instynktownie zaczęłam serię obrazów "dobrych", takich, żeby mi się przyjemnie je malowało, żebym mogła namalować rzeczy piękne i zwykłe, bo akurat na to miałam właśnie ochotę. Zawsze maluję to, co w danej chwili chcę i jak chcę, tak właśnie jak wtedy, kiedy byłam małym dzieckiem. Wtedy odczuwam prawdziwą wolność artystyczną. W takich momentach doceniam najbardziej, jak piękne jest małe wielkie życie." ~ Katarzyna KarpowiczKatarzyna Karpowicz, urodzona w 1985 roku w Krakowie, ukończyła z oceną celującą Akademię Sztuk Pięknych, wydział Malarstwa, pod kierunkiem prof. Grzegorza Bednarskiego i prof. Leszka Misiaka w 2010 roku. Zrealizowała 16 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Od czterech lat utrzymuje się w pierwszej dziesiątce artystów Kompasu Młodej Sztuki a od dwóch lat z rzędu (2017, 2018) zajmuje drugie silne miejsce w tym prestiżowym rankingu.

Obecnie mieszka i tworzy w swojej pracowni w Krakowie. Zajmuje się głownie malarstwem olejnym, ale również chętnie pracuje w technice mieszanej na papierze. W swoich obrazach koncentruje się przede wszystkim na człowieku, który jest głównym motywem jej obrazów. Maluje obrazy figuratywne, które cechuje własny indywidualny sposób obrazowania. Poprzez temat, kolor, światło, materię farby buduje nastrój, który jest ważną składową jej prac. Malarka zachęca do samodzielnej i dowolnej interpretacji jej dzieł, twierdząc, iż obraz również dla niej, pozostaje tajemnicą. Główne inspiracje czerpie z pamięci, obserwacji, snów, literatury, filmów, muzyki."

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Katarzyną Karpowicz i kuratorką wystawy,Ania Ginter.

 REKLAMA

To może Cię zainteresować