A | A | A

Toni Erdmann triumfuje na Europejskich Nagrodach Filmowych

Utworzono: 2016-12-10 22:07 , Zmodyfikowano: 0000-00-00 00:00
Komediodramat Mareny Ade zamienił na nagrody wszystkie swoje nominacje. Czyli zdobył pięć statuetek, w tym za najlepszy film.

„Toni Erdmann” był faworytem jeszcze przed galą. Niemiecki kandydat do Oscara jest w tym roku ulubieńcem publiczności i krytyków tegorocznych festiwali – od Cannes po Nowe Horyzonty. Komediodramat o ojcu-żartownisiu i córce, która pracuje w międzynarodowej korporacji, zdobył nagrody: dla najlepszego filmu, za reżyserię, scenariusz i role aktorskie. Marena Ade, laureatka trzech z wymienionych nagród, odbierając statuetkę za najlepszą reżyserię powiedziała

Dziękuję bardzo, jestem zaszczycona. Dziękuję Akademii, chcę podziękować całej ekipie, z którą pracowałam nad filmem. Niby każdy to mówi, ale ja naprawdę dziękuję, z głębi serca.

Pięć nominacji zamienionych na pięć statuetek – Toni Erdmann zdominował rozdanie Europejskich Nagród Filmowych we Wrocławiu. Niemiecki komediodramat zdobył nagrody za najlepszy film, role aktorskie, scenariusz i reżyserię. Autorka „Toniego Erdmanna” Marena Ade odebrała w sumie trzy statuetki.


Najlepszy film 2016 roku – Toni Erdmann.
Dziękuję bardzo ponownie. Kocham to, kompletnie mi się to nie nudzi. Wydaje się, że film ma się coraz lepiej i lepiej. A teraz trochę statystyk: to pierwszy film wyreżyserowany przez kobietę, który wygrywa tę nagrodę. A mamy rok 2016...

Szczęśliwa ekipa filmu Toni Erdmann:

 

 

„Toni Erdmann” zamienił pięć nominacji na pięć nagród:

NAJLEPSZY FILM

 

NAJLEPSZA REŻYSERIA: MAREN ADE

 

NAJLEPSZA AKTORKA: SANDRA HULLER

 

NAJLEPSZY AKTOR: PETER SIMONISCHEK 

NAJLEPSZY SCENARIUSZ: MAREN ADE

 


Publiczność za najlepszy film roku wybrała „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej. Wyróżnienie za najlepszy dźwięk odebrał Radosław Ochnio za „11 minut” Jerzego Skolimowskiego. Honorową nagrodę przyznano pośmiertnie Andrzejowi Wajdzie. Odebrali ją byli studenci jego szkoły – wrocławianie: Agnieszka Smoczyńska-Konopka i Bodo Kox.

Więcej o polskich nagrodach przeczytasz tutaj

Co mówili europejscy filmowcy o Europie? Przeczytaj tutaj.

Gwiazdy na czerwonym dywanie:

 

ZDJĘCIA
pokaż wszystkie +
ukryj część -
WASZE KOMENTARZE ()

WASZE KOMENTARZE (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony. Radio RAM nie odpowiada za treść komentarzy.
Teraz na antenie
Monika Jaworska
Dzień dobry we Wrocławiu! Poranek pełen energii, Wrocławia i muzyki w dobrym humorze.
NEWSLETTER RADIA RAM
Dodaj swój adres, aby otrzymywać newsletter