Europejscy filmowcy o Europie

Jan Pelczar | Utworzono: 11.12.2016, 12:44
A|A|A

Brytyjski reżyser Ken Loach, nominowany za film „Ja, Daniel Blake” powiedział Radiu RAM/Wrocław, że jedną z przyczyn kryzysu politycznego na Starym Kontynencie jest kryzys samej Unii Europejskiej

Europejska wspólnota i solidarność, na to wszyscy się godzą, to popierają i celebrują, ale Unia Europejska jako projekt ekonomiczny, ze swoim oddaniem wolnemu rynkowi, bez względu na konsekwencje, musi zostać pomyślana na nowo. Całe społeczności zostały opuszczone, ludzie czują, że nikt ich nie reprezentuje. Zniknął przemysł, ludzie ledwo mają gdzie pracować, istnieje wielka bieda. Potrzebujemy nowej Unii Europejskiej, opartej na tym, czego potrzebują ludzie, a nie na zapotrzebowaniu wielkich korporacji.

Małgorzata Szumowska, która odebrała nagrodę publiczności za film „Body/Ciało” powiedziała ze sceny, że Polska jest w Europie i w niej pozostanie. – To dla mnie ważne – mówiła RAM/RW po ceremonii

Prezydent Europejskiej Akademii Filmowej Wim Wenders podkreślał we Wrocławiu, że nagrody przyznawane są od momentu, w którym istniała jeszcze żelazna kurtyna i mur berliński, dlatego trzeba dbać o rzeczywistość, która kiedyś była tylko marzeniem.

Posłuchaj całej rozmowy z Małgorzatą Szumowską, w której nowym filmie wystąpi Małgorzata Gorol, była już aktorka Teatru Polskiego we Wrocławiu. 

– Kogoś takiego, jeszcze nie widziałam, to zjawisko. Wróżę jej wielką karierę – mówi o aktorce laureatka Nagrody Europejskiej Publiczności. 

 

 O polskich nagrodach przeczytasz tutaj.

O triumfie Toniego Erdmanna tutaj

REKLAMA

To może Cię zainteresować